Nuolat skubančios visuomenės verpete, kuriame lieka vis mažiau vietos nesuvaidintam grožiui, kartais iš praeities it neramus šešėlis atsliūkina originalumas, trokštantis erdvės, priimančios tikrųjų vertybių išdidumą. Senovinės plytos – orus kultūros ir istorijos atspindys, atgimstantis naujuose objektuose, ieškančiuose būdų prisijaukinti tikrumą, pabėgti nuo standartų, stereotipų bei chaotiškų statinių, atimančių individualumo laisvę ir įkalinančių menko praktiškumo situacijose.

 

„Klinkerį gamins dar ne vieną šimtą metų, o senovinių plytų niekas nebegamina“, – sako „Senovinė plyta“ įkūrėjas Aidas Navickas, A klasės autentiškomis plytomis vidaus bei lauko apdailai jau 17 metų aprūpinantis ne tik Lietuvos, bet ir užsienio miestus. Verslininkas, istorijos vertybių puoselėtojas primena, kad rankų darbo plytos ne tik puikiai atrodo, jos taip pat yra praktiškos. Dažytas namas – kaprizingas, jį reikia nuolat prižiūrėti, o plytoms to nereikia, jos amžinos. Juk senovinės plytos šeimos židinius saugojusios šimtus metų iki šiol ir vėl tarnaus keliasdešimt dešimtmečių, kol tik šeimininkas to norės. (Atliekant užšaldymo ir atšildymo eksperimentą, senovinė plyta atlaikė 13 ciklų, todėl medžiagos patvarumas yra toks didelis, kad garantijos metais įvardyti tiesiog nėra įmanoma.)

„Senovinė plyta“ idėjos realizuotojas A. Navickas – tikras senovinių plytų entuziastas. Jo gyvenimas kupinas smagių istorijų ne tik apie šio ypatingo paveldą it feniksą iš pelenų keliančio verslo pradžią, bet ir pasakojimų apie bandymus įsigyti neįtikėtino senumo istorinių plytų... Ne parduoti, o sau. Tam, kad pakurstytų aistrą dar labiau mėgti savo darbą.

Paklaustas, ar tokio pobūdžio unikali medžiaga nesibaigs naujoms statyboms įpusėjus, A. Navickas juokauja, kad jo būsimi klientai gali būti ramūs – senovinių plytų užteks dar mažiausiai penkeriems metams, o ir po to sumanus verslininkas neketina sustoti – visame pasaulyje pastatų, laukiančių prisikėlimo naujam gyvenimui, yra begalė. Svarbiausia, kad ne tik būsimi klientai, bet ir visuomenė suprastų, kad šios plytos nėra gaminamos. Tai – ne novatoriškų medžiagų mišinys, formuojamas pasitelkiant modernias technologijas. Parduodamos senovinės plytos – absoliučiai autentiškas, rankų darbo kūrinys. Gavus aplinkos apsauga besirūpinančių instancijų leidimą, senovinės plytos ardomos iš avarinės būklės pastatų, kuriems 100–200 ir daugiau metų. O, kadangi seniau cementas buvo deficitinė statybinė medžiaga, neretai į skiedinį buvo dedama kiaušinių baltymų, net ir praskriejus šimtmečiams, senovinių plytų būklė bei savitumas lieka nepažeisti.

Beje, neverta jaudintis ir dėl to, kad plytos bus skirtingos – į vieną objektą dažniausiai vežamos vieno pastato plytos. Tiesa, kadangi senovinės plytos yra rankų darbo, jų matmenys gali skirtis apie 5 milimetrus. Tačiau unikalumas ir yra didžiausias šių amžių sandūras regėjusių statybos blokelių pranašumas ir žavesys!

Smalsiausiesiems, ko gero, bus įdomu sužinoti, kad senovinės plytos gamintos į didelį plokščią lovį liejant molį, kuris vėliau buvo pjaustomos gana primityviais įrankiais, o paskui išdegtas specialiose pakurose arba tiesiog šiauduose. A. Navickas pasakoja, kad kartais deginamos plytos, kurios dažniausiai būdavo arčiau pakuros, susiraitydavo ir tapdavo „broku“. Jas, norėdami išmesti, sudėdavo į žemę namų pamatuose. Tačiau verslininkui šie rankų darbo kūriniai ir yra patys gražiausi, todėl juos dažnai padovanoja savo klientams, kad bent kelios plytos naujuose darbuose puoselėtų tikrąsias tradicijas ir autentiškumą.

A. Navickas gali didžiuotis, kad iš jo tiekiamų plytų restauruojami Lietuvos ir kitų Europos miestų senamiesčiai, įrengiami prekybos centrai (visi „Akropoliai“), jų kavinės, restoranai (Belmontas), statomi ir įrengiami kaimo turizmo centrai, individualūs namai ir rajonai, taip pat senoviniai židiniai, krosnys ir kiti unikalumu išsiskiriantys objektai. Ir, žinoma, kol Lietuvoje tradicijų ir autentikos pamatai bus tvirti, tol senovinės plytos bus viena patraukliausių statybinių medžiagų. 

 

Facebook: „Senovine plyta“| Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. I Mob. +370 698 13 418