Kilimų gamybos technologijos vystosi beveik taip pat sparčiai, kaip informacinių technologijų rinka. Prieš kelerius metus populiarios parketlentės ir laminatas namuose bei akustiškai nepasiteisinusios plytelės komercinėse patalpose vėl užleidžia vietą senam, jaukiam kilimui, kiliminei dangai. Architektas Arvydas Akelis sako, kad konceptualus architektūrinis sprendimas, priimtas renkantis kilimą, kiliminę dangą ar kilimines plyteles, gali užtikrinti komforto ir prestižo pojūtį. Juk moderniam biurui ar gyvenamajam namui reikia netradicinių sprendimų.

 

Kilimas, kiliminė danga ar plytelės?

Architektas A. Akelis sutinka, kad kilimas jau nėra toks patrauklus pasirinkimas, koks buvo prieš dešimtmetį. Vis dažniau gyvenamajame name vieta užleidžiama kiliminei dangai, komercinėse patalpose, moderniuose biuruose – kiliminėms plytelėms.

„Iš esmės kiekvienam pasirinkimui įtaką daro atsakymas į tokius klausimus: kas naudosis patalpa, kiek žmonių, kokia erdvių paskirtis. Pastebiu tendencijas, kad kilimai nėra dažnas pasirinkimas nei individualiame name, nei biure. Ir tai suprantama, juk jie kaupia dulkes, o tai reiškia, kad kilimus reikia valyti, o nemažai žmonių yra alergiški dulkėms. Todėl dažniau užsakovai linksta į medį, kilimines dangas. Komercinėms patalpoms dažniausiai naudojamos kiliminės plytelės. Jos yra kietos, patvarios, lengvai prižiūrimos, prireikus galima pakeisti vos vieną plytelę, o analogiškoje situacijoje reikėtų keisti visą vinilinę grindų dangą“, – pasakoja A. Akelis ir priduria, kad didelę reikšmę pasirinkimui turi gausus įvairiausių raštų ir spalvų asortimentas. Kiliminės plytelės puikiai sugeria aidą, todėl yra tobulas pasirinkimas didelėms patalpoms.

Nepaisant visų pranašumų ir trūkumų, viešbučiuose ir kitose viešosios paskirties patalpose kilimai nėra dažnai naudojami. Vis dėlto tai nereiškia, kad jie yra moraliai pasenę. Pasak architekto, kilimas išliko prabangos dalykas. Žinoma, ir kilimų, ir kiliminių dangų yra įvairiausios kokybės.

Kiliminės dangos pluoštas: nuo bambuko iki jūros žolės

Svarbiausias kokybės rodiklis – dangos pluoštas, nuo jo priklauso dangos patvarumas. Iš natūralaus pluošto (augalinės arba gyvulinės kilmės) pagamintos dangos yra patvaresnės už sintetines, tačiau joms reikia daugiau priežiūros. Lietuvoje naujiena laikomi kilimai su bambukų, kokosų pluoštu. Dar naudojama medvilnė, linas, džiutas, vilna. Visos šios dangos padeda palaikyti optimalų patalpų mikroklimatą. Jeigu patalpose sausa, jos išskiria drėgmę, jeigu drėgmė kaupiasi – ją surenka.

Užsienyje jau kelerius metus populiariausiomis laikomos kiliminės dangos iš jūros žolės. Tai danga, kuri nepraleidžia vandens, dažų. Jų spalvos yra tik natūralios – žalsva ir gelsva. Dar vienas pranašumas – tokia danga neįsielektrina. Gamintojai skelbia, kad paklojus šias dangas, nereikia kovoti nei su dulkėmis, nei su purvu.

Kita vertus, žymiai pigesni ir tvirtesni yra sintetiniai pluoštai. Populiariausi: nailonas, akrilas, poliesteris. Sintetinės kiliminės dangos yra lygios tekstūros, bet greičiau dėvisi. Todėl nerekomenduojamos viešbučiams, komercinėms patalpoms, viešosioms erdvėms.

Dangos išvaizdai ir ypatybėms įtaką daro ne tik pluoštas, bet ir tipas. Pagal gamybos būdus kiliminės dangos yra siūtinės, sudarytos iš kelių sluoksnių, austos ir veltos. Kokybiškiausiomis ir atspariausiomis laikomos austos dangos.

Pagal atsparumą dėvėjimuisi kiliminės dangos skirstomos į visuomeninės paskirties ir buitines. Kuo didesnis numatomas žmonių srautas, tuo atsparesnės dangos reikia. Todėl jos skirstomos į atsparumo dėvėjimui klases: buitinės nuo 21 iki 23, o visuomeninės 31–33.

Tinkamas pagrindas – ilgo naudojimo garantas

Kiliminės dangos pagrindas suteikia dangai papildomų yaptybių. Tai gali būti stabilesnė dangos struktūra, matmenys, elastingumas, ilgesnė naudojimo trukmė, geriau izoliuotas garsas ir šiluma.

Populiariausi pagrindai yra sintetinio džiuto arba veltinio. Jie suteikia dangai papildomo minkštumo, atsparumo. Todėl tinkami erdvėms, kuriose bus nuolat stumdomi baldai, naudojamos kėdės su ratukais.

Natūralus džiutas yra ekologiškas. Jis reaguoja į patalpoje esantį drėgmės santykį. Todėl gamintojai rekomenduoja patalpoje palaikyti optimalią 60–70 proc. drėgmės pusiausvyrą. Šiuo pagrindu papildomai šildomos grindys ir tai tampa dar vienu pastato energinio naudingumo gerinimo būdų.

„Miško žemė“ namie ir darbe

Naujiena, kuria skandinavai labai susižavėję, o lietuviai dar tik pradeda pamėgti, yra „samanų“ kilimas (angl. Forest land). Gamintojų atstovas Dainius Krikščiukas sako, kad „samanų“ kilimai yra amžini. Vienoje Švedijos gamykloje jau 32 metus sieną puošia tokia interjero detalė, o atrodo, kaip ji ką tik pakabinta. Sėkmės paslaptis – gamybos technologija.

„Viena iš gamybos technologijų yra iš augalo pašalinti vandenį ir vietoj jo įterpti glicerolį. Pastarasis nėra riebus, todėl augalai ar gėlių kompozicijos išlieka elastingos, minkštos. Iš viso yra apie penkiasdešimt rūšių augalų, kurie tokiu metodu gali būti įkomponuojami į kilimus. Tarkim, levandos, eukaliptai, rožės. Visos šios gėlės išsaugo natūralų kvapą“, – pasakoja pašnekovas. Pasak D. Krikščiuko, tokių kilimų nereikia mindyti ar trypti, nes taip tik sutrumpinsime jų gyvavimo laiką. Jais reikia grožėtis kaip organiška interjero detale, izoliuojančia garsą daugiau negu 50 proc., o žalia spalva gerina nuotaiką, didina darbuotojų darbingumą.

„Lietuvoje daug biurų įrengiama laikantis skandinaviško interjero tendencijų. Vadinasi, šaltam ir griežtam stiliui reikia tam tikros atsvaros. Augalų siena iš penkių samanų rūšių ar gėlių kompozicija pamažu tampa šia ilgai ieškota atsvara“, – džiaugiasi D. Krikščiukas ir tikina, kad „samanų“ kilimų prižiūrėti nereikia. Tai elektrostatiniai gaminiai, todėl geriausia, jeigu kas keletą metų nuo kilimų bus tiesiog nupučiamos dulkės.

Geriausia priežiūra – jokios priežiūros?

Tradicines kilimines dangas reikia labiau prižiūrėti. Natūralūs šilkiniai, viskoziniai, vilnoniai kilimai ir jų dangos gali būti valomos tik sausuoju būdu. Visoms sintetinėms dangoms galima pasirinkti patinkantį valiklį arba silpno baltojo acto ir šalto vandens tirpalą. Prie įėjimo į visuomenines patalpas rekomenduojama patiesti švarios zonos kilimėlius.

„Lengviausia prižiūrėti kilimines plyteles. Tačiau universaliausias sprendimas ne visuomet yra geriausias. Prabangūs viešbučiai, norėdami sukurti solidų įvaizdį, pasirenka ne taip lengvai prižiūrimą, tačiau natūralų kilimą“, – sako A. Akelis. 