Šiuolaikiniam klientui neužtenka vien visur matomo produkto ar paslaugos – reikia siūlyti kažką daugiau, kitaip, nestandartiškai. Ultramodernias mintis UAB „Fenomus“ dizaineris Mantas Lataitis turėjo galimybę pritaikyti ir realizuoti 300 m2 ploto interjere Dingolfingo mieste Vokietijoje. Lietuvio dizainerio ir projekto bendraautoriaus, namo šeimininko vokiečio Marcelio Reichenederio idėjos, sukėlusios ne vieną rebusą, išmaniajame name spinduliuoja minčių laisve. Rezultatas – laimėtos lenktynės su laiku, įgyvendinti įmantrūs sprendimai.

Futuristinį dizainą pabrėžia apšvietimas

Architektūriniai šviesos diodų (LED) šviestuvai labai svarbūs kuriant išskirtinį interjerą. Projekte keičiantys spalvas RGB šviestuvai yra tiek įmontuojami, tiek paviršiniai, tiek dėl galimų įvairių profilių jungimo kampų sudarantys išskirtinį, unikalų, originalų apšvietimą, nuotaiką. Dizaineris M. Lataitis sutinka, kad apšvietimas – neatsiejamas dizaino komponentas – turėjo didelės įtakos šio projekto futuristiniam stiliui. Įdomu tai, kad šeimos nariai dabar gali pasirinkti reguliuoti šviesos spalvas, jų intensyvumą reguliatoriumi (planšetiniu kompiuteriu ar sienose įmontuotais jutikliniais ekranais) – taip įmanoma sukurti kiekvienos erdvės nuotaiką, papildomai paryškinti namuose esančias zonas, interjero detales, specifinius elementus. „Apšvietimą drąsiai galime vadinti šio namo labai stipria sritimi, kuriai itin daug dėmesio skyrė ir šeimininkas M. Reichenederis, – pripažįsta M. Lataitis. – Turėjau galimybę dirbti su žmogumi, kuris yra keleto naktinių klubų, kino salių šeimininkas, beje, pats formavęs jų įrengimo koncepciją. Tad ir namuose jis norėjo išskirtinės erdvės.“ Kūrėjas sutinka: kad pavyktų sukurti ultramodernų interjero apšvietimą, teko išspręsti daug techninių reikalavimų ir ištiesti ne vieną kilometrą laidų. Visa tai tam, kad jis atsirastų ir pabrėžtų drąsiai kontrastuojančius baltus koriano baldus ir juodas viso namo grindų bei lubų spalvas.

Juodą ir baltą name pagyvina žali akcentai

Dizaineris žaliesiems paveikslams naudojo gliceroliu konservuotas samanas. Tokiems paveikslams nereikia natūralios šviesos, augalų juose nereikia laistyti, tręšti, karpyti, suteikiama net 20 metų garantija, kad jie neišbluks, nepakis. „Toks interjeras yra puikus fonas drąsiausioms idėjoms įgyvendinti“, – pasakoja M. Lataitis, džiaugdamasis naujųjų namų transformacijomis, kurias pavyko realizuoti. Pasak jo, M. Reichenederio namuose auga ir kvapą gniaužiančio dydžio smulkiavaisio fikuso (lot. Ficus microcarpa) medis, atgabentas iš Malaizijos. Jam specialiai buvo suprojektuotas lęšio formos stoglangis, kad užtikrintų papildomą šviesą. Kūrėjas sutinka, kad naujovės, išmanumas šiame projekte užima lyderio vietą ir turėjo didelės įtakos interjerui. „Mano stiprybė ta, kad aš veliuosi į tokius projektus, paieškas, – juokiasi M. Lataitis, rekomenduotas kūrybiniams darbams pažįstamų, kaip turintis tarptautinės patirties specialistas. – Kartais, nors ir pinigine prasme niekas nevaržo, tenka daug laiko sukti galvą, kaip rasti medžiagų, meistrų toms idėjoms įgyvendinti. Šis darbas man dar kartą įrodė, kad net ir labai sudėtingus projektus įmanoma įgyvendinti, jeigu petys į petį bendradarbiauji su profesionalų komanda.“

Dėmesys baldams iš kompozitinio akmens

Ultramodernią stilistiką padėjo sustiprinti baldai. Praktiškai 95 % jų name – svetainėje, miegamuosiuose, voniose – pagaminti iš koriano. Dizaineris sako, kad iš jo galima išgauti tiek visokių formų, kad neįtikėtina. Pabrėžia, kad kompozitinis akmuo Lietuvoje kol kas daugiausia naudojamas stalviršiams gaminti, bet užsienyje jis itin populiarus kuriant registratūrų, oro uostų, parduotuvių interjerus. „Kompozitinis akmuo – naujos kartos medžiaga, – sako UAB „Corian DuPont“ atstovas Baltijos šalims Richardas Navikas. – Dažniausiai vadinamas dirbtiniu akmeniu, jis gaminamas sujungus aliuminio trihidratą, akrilą, natūralius spalvinius pigmentus. Struktūra vienalytė, beporė labai vertinga, nes jokie skysčiai neįsigeria į paviršių, o šį be galo paprasta prižiūrėti. Be to, visiškas mitas, kad jis šaltas kaip natūralus akmuo. Tai šilta, itin lanksti medžiaga, pasiduodanti įvairaus pobūdžio formavimams, sujungiama be jokių siūlių, taip pat pagal poreikį perdirbama, yra gerai įgerianti ir paskirstanti smūgį (ne taip, kaip akmuo, kuris gali sudūžti nuo momentinio smūgio). Tokios įvairialypės savybės padeda išgauti įvairiausias formas ir galimybė medžiagą pritaikyti neįtikėtinai išauga. Iš kompozitinio akmens gaminami tiek stalviršiai, tiek palangės ar grindjuostės, fasado elementai ar praustuvės, tiek visas virtuvės ar vonios karkasas, moderniausi baldai, skirti svetainei, terasai, kaip M. Lataičio projekte.“ Korianą Lietuvoje pristatantis atstovas pabrėžia, kad ši medžiaga itin vertinama dėl praktiškumo, ilgalaikiškumo, higienos (naudojama įvairiose medicinos įstaigose), ją lengva prižiūrėti. Anot R. Naviko, ne be reikalo ultramodernūs, šiuolaikiški ir drąsūs M. Lataičio projekto šeimininkai iš Vokietijos jį pasirinko baldams gaminti, nes tai – šiuolaikinė magija su pažangiu stiliaus dvelksmu. Tinkama tiek bet kuriems nestandartiškai mąstantiems šeimininkams, tiek nestandartinių sprendimų ieškantiems viešbučiams, bankams, sveikatos priežiūros, sporto klubams bei kitoms įstaigoms įrengti. „Nors projekte iš esmės visi baldai balti, medžiaga gali būti bet kokios spalvos ar tekstūros. Iš 100 pigmentų paletės visi ras sau tinkamą atspalvį“, – pasakoja R. Navikas. Dizaineris M. Lataitis tik patvirtina R. Naviko žodžius, kad netiesa, jog kompozitinis akmuo šaltas. Palietus baldų paviršius švelnus, malonus liesti. Dizaineris juokiasi, kad gyvenantiems ne šiandiena, o rytdiena ir smalsumu kompozitinis akmuo leidžia įgyvendinti daugybę originalių idėjų, pavyzdžiui, kad ir šeimos name suprojektuota futuristinė, lekalių formų virtuvės dalis.

Kosminė virtuvė, sukurta ir pagaminta lietuvių

Kūrėjas sutinka – nors namo interjeras tikras iššūkis, sudėtingos paskirties projektas, turintis daug techninių reikalavimų, kartu ir lengvesnis tuo, kad atsiranda daugiau kūrybinės laisvės. Kaip vieną sudėtingiausių dalių, kuriant namo interjerą, jis mini daugiausia laiko atėmusį virtuvės projektavimą, kuriam specialistus rado Lietuvoje. „Dar kartą įsitikinau, kad lietuvių meistrai – pasaulinio lygio, – negaili gerų žodžių M. Lataitis. – Dirbantys su pačiomis aukščiausiomis technologijomis ir nebijantys iššūkių.“ UAB „Virūna“ atstovas Raimondas Velža sako, kad koriano virtuvės erdvę sudaro galinis baldas per visą sieną iki lubų, iš jo „išeinantis“ ant lubų kabantis dekoro elementas su RGB apšvietimu ir sala su kabančiu baru. „Sudėtinga buvo tai, kad visos virtuvės plokštumos briaunotos, pusė baldo kabo ore, teko galvoti, kaip padaryti, kad baldas būtų stabilus, – pasakoja R. Velža. – Baldai maksimaliai pritaikyti pagal savo funkcijas. Integruota buitinė technika, stalčiai, stalviršyje paslėpti elektros lizdai. Kriauklės dangtis, nuėmus ir apvertus, tampa pjaustymo lentele, o kai kriauklės nereikia, ją uždengus atsiranda didesnis plotas maisto ruošai. Į stalviršį integruotas ir gartraukis, įjungus pakylantis ir surenkantis garus. Stalčiai, viršutinių spintelių durelės yra elektriniai, užtenka spustelėti stalčių ar dureles ir jie atsiveria.“ Pasak UAB „Virūna“ specialisto, dizaineris M. Lataitis kūrė vizualinę dalį, o techninė ir tai, kaip ją realizuoti, buvo jų įmonės uždavinys. Jį įgyvendinti pavyko puikiai.

Ypatingi išmaniojo namo galimybių viražai

Naujų sprendimų name gausu tiek taikant medžiagas, tiek inovatyviausias technologijas. Pasak M. Lataičio, name jos tokios naujos, kokias tik galima rasti 2017 metais. Pavyzdžiui, nėra durų užraktų – spynos koduotos pagal šeimos pirštų antspaudus ir niekas raktų nesinešioja. Išmaniosios šildymo, vėdinimo sistemos. Uždarius lauko duris, automatiškai blokuojamas vandens padavimas į namą, kad, trūkus vamzdžiui, nepradėtų bėgti vanduo. Pritaikytas termoreguliavimas – ne tik palaikoma temperatūros kontrolė visame name, bet ir ant langų esančios ritininės užuolaidos turi jutiklius. Pajutę atsisukusią saulę, jie automatiškai uždaro langą. Judant po namą šeimai nereikia spaudyti šviesos jungiklių. Šviesa įsijungia ir išsijungia nuo judesio, išėjus ar įėjus į patalpą. Be modernios signalizacijos, stebėjimo sistemos, M. Reichenederio name taip pat išvedžiota profesionalų naudojama garso sistema, suderinta pagal skirtingą patalpų akustiką, kad būtų išgaunamas kuo švaresnis, melomanų ausį pamaloninantis garsas. Dizaineris akcentuoja, kad projekte ultramodernumas ir išmanumas netrukdo funkcionalumui. Namas itin patogus ir jaukus gyventi. 