Nuo seniausių laikų akmuo simbolizuoja jėgą, amžinybę. Vienos pirmųjų statybinių medžiagų patvarumas, rūšių įvairovė, ekologiškumas, įvairi faktūrų ir unikalių gamtos piešinių pasiūla lemia jo itin dideles pritaikymo galimybes.

Akmuo – viena pirmųjų statybinių medžiagų

Pirmykštis žmogus gebėjo iš jo pasigaminti įrankius, statyti įstabius būstus, net pasidaryti baldus, meldėsi įvairiausios paskirties gigantiškiems obeliskams, sustatydavo juos į pačias paslaptingiausias grupes, kurių mįslių iki šiol negalime įminti. Tai viena pagrindinių statybinių medžiagų, labai ryški įvairiose civilizacijose. Ištobulinus betoną, pradėtos statyti milžiniškos konstrukcijos, tiesiami keliai. Ir šiandien, įsibėgėjus statyboms, nors taikomos vis novatoriškesnės medžiagos – stiklas, plienas, betonas – kartu visuomet keliauja ir įprastas akmuo, atskleidžiamos vis naujos jo raiškos galimybės. Yra daug paaiškinimų, kodėl jis taip vertinamas. Jo masyvumas, didingumas suteikia visiškai naują charakterį ir, nesvarbu, kur jis būtų naudojamas – interjere ar eksterjere.

Travertinas – vienas populiariausių akmenų

Travertinas – natūralios kilmės nuosėdinė uoliena, tad iš jos gaminamos plytelės išsiskiria patvarumu, tvirtumu bei ilgalaikiškumu. Jo spalvos žemiškos, dažniausiai šiltos: nuo šviesiai smėlinės, rusvos, rudos, graikinių riešutų, kapučino kavos, pilkos, geltonos iki koralo raudonumo. Atsižvelgiant į raštų, atspalvių variacijas, travertino plytelės – unikalios, identiškų plytelių savo raštu bei tekstūra iš esmės nepasitaiko

Travertino grožis atsiskleidžia su laiku, o pačios plytelės nesensta. Kaip ir kiti natūralūs akmenys, jis porėtas, todėl turi savybę sugerti drėgmę. Klasikinis akmuo iš kitų išsiskiria paviršiuje esančiomis natūraliomis ertmėmis, kurios plytelių gamybos metu užpildomos specialiu glaistu arba paliekamos nepildytos, taip suteikiant travertino gaminiams natūralią ar sendintą išvaizdą. Gaminių paviršius gali būti dalinai ar visiškai poliruojamas, išgaunant blizgesį, „šukuotas“.

Akmens plytelės bei dekoro elementai itin dažnai pritaikomi sienų bei grindų dangai gyvenamųjų bei komercinės paskirties pastatų interjeruose. Tai vienas natūralių akmenų, tinkamų kiemams bei takams grįsti. Iš kitų akmenų išsiskiria dar ir tuo, kad yra mažiau slidus, todėl neretai naudojamas visuomeninės paskirties objektuose ar patalpose, prie baseinų. Taip pat yra didžiulis pasirinkimas įvairių travertino interjero dekoro detalių: mozaikų, sienų bei grindų apvadų, juostų, intarpų, medalionų, kilimėlių ir kt. Dėl unikalių savybių bei kainos travertinas – vienas populiariausių natūralių akmenų, naudojamų šiuolaikinėje architektūroje, puikiai pritaikomas įvairiausių stilių (modernaus, klasikinio, Provanso ir kt.) interjeruose.

Marmuras vertinamas dėl nepriekaištingos išvaizdos

Metamorfinę uolieną marmurą charakterizuoja į krištolą panašaus paviršiaus tekstūra, raštas, susiformavęs iš įvairių priemaišų. Spalvų gama: nuo klasikinių baltos bei juodos, įvairiausių rudos spalvos iki išskirtinių raudonų, žalių, mėlynų atspalvių.

Jo plytelės vertinamos ne tik dėl nepriekaištingos išvaizdos, bet ir tvirtumo, ilgalaikiškumo, atsparumo ugniai bei erozijai. Gali būti nepoliruotos (sendintos), dalinai poliruotos matinės arba „šukuotos“, nelygiomis, specialiai nuskaldytomis briaunomis. Marmuro gaminiai dažniausiai būna visiškai poliruoti, ypač lygiu bei blizgiu paviršiumi.

Per amžius ištobulinti marmuro gaminių apdirbimo būdai suteikia galimybę pasiūlyti milžinišką jų asortimentą: ypač didelė marmuro plytelių matmenų įvairovė, taip pat gaminamos ir įvairiausių dydžių bei formų mozaikos, „kilimėliai“, apvadai ir kt. Marmuro plytelės – vienos dažniausiai naudojamų natūralaus akmens gaminių įvairios paskirties interjeruose, šiems suteikiančios ypatingos prabangos bei solidumo.

Žemiškų atspalvių kalkakmenis

Kalkakmenis – nuosėdinės kilmės natūralus akmuo, per milijonus metų susiformavęs iš kalcio karbonato bei jūrinių gyvių skeletų, kriauklių. Kalkakmenį charakterizuoja jo paviršiuje pastebimos fosilijos bei natūralių žemiškų spalvų bei atspalvių gama.

Akmens spalvos pastelinės, varijuoja nuo šviesiai pilkos, smėlinės, rusvos, rudos iki visiškai juodos. Kalkakmenio ornamentika minimali, spalvos bei atspalviai tolygiai pasiskirstantys.

Galimi įvairūs kalkakmenio paviršiaus apdirbimo būdai. Kalkakmenio plytelės gali būti poliruotos (lygiu bei blizgiu paviršiumi), nepoliruotos (sendintos), „šukuotos“, nelygiomis briaunomis, specialiai nuskaldytomis briaunomis.

Gaminių savybės (tvirtumas, atsparumas drėgmei ir kt.) skiriasi, atsižvelgiant į vietovę, kurioje šis akmuo kasamas. Bet kuriuo atveju kalkakmenio tvirtumas pakankamas sienų bei grindų dangai. Plytelės nėra slidžios, todėl puikiai tinka grindims.

Skalūnas stogams ir fasadams

Skalūnas – plonais sluoksneliais skylanti natūrali uoliena. Gaminius charakterizuoja netolygi, sluoksniuota faktūra bei žemės spalvos: juoda, pilka, žalsva bei rausva. Išskiriamos dvi skalūnų grupės: nuosėdiniai ir kristaliniai skalūnai. Atsižvelgiant į skalūno rūšį, skiriasi skalūno gaminių panaudojimo interjere ar pastatų išorėje galimybės (plytelėms, stogų bei fasadų dangai). Kokybė ir savybės priklauso nuo sudėtinių medžiagų. Kuo skalūne mažiau geležies, kalcito priemaišų, tuo skalūno gaminiai atsparesni drėgmei bei žemai temperatūrai.

Šio akmens plytelės naudojamos grindų bei sienų apdailai. Reljefo įvairovė suteikia interjerams išskirtinio originalumo. Skalūno plytelės ypač tinkamos grindims. Dėl išskirtinės tekstūros ant jų malonu vaikščioti basomis. Skalūno plytelės „kvėpuoja“ ir išlaiko komfortišką aplinkos temperatūrą, yra neslidžios.

Tai palyginti lengva, atspari drėgmei bei atšiauriam klimatui uoliena, ypač tinkama stogų bei įvairios paskirties pastatų dangai ir nuo seno mėgstama, vertinama Vakarų Europoje (Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje) bei Skandinavijoje. Skalūno plytelės, stogų bei fasadų danga – vienas tvirčiausių bei ilgalaikiškiausių natūralaus akmens gaminių.

Tvirtasis granitas

Magminių intrūzinių uolienų grupės atstovas. Granito gaminiai vertinami dėl tvirtumo, kietumo, ypatingo atsparumo įvairiems mechaniniams (pavyzdžiui, įbrėžimams, temperatūros pokyčiams) ir cheminiams (nebijo rūgščių, cheminių teršalų, bakterijų) poveikiams. Šio akmens beveik neribota eksploatacijos trukmė, įvairi spalvų gama: juodas, raudonas, rudas, žalias, pilkas, kreminis ir kt. Dominuoja grūdėta tekstūra, dideli grūdėtumo telkiniai. Galimi akmens paviršiai – poliruotas, „šukuotas“ (sendintas).

Granito plytelės puikiai tinka sienų bei grindų dangai įvairios paskirties interjeruose bei pastatų išorėje. Dėl kietumo ypač vertinamas lauke, visuomeninės paskirties patalpoms, kur yra didelis judėjimas. Akmuo puikiai pritaikomas stalviršių (ant tokio paviršiaus išlieta kava ar burokėlių sultys jo nesugadins), palangių gamybai, sienų bei grindų dangai, laiptams, židiniams. 