Dar nedaug kas žino ir įsivaizduoja, kaip įsirengtą saulės elektrinę prijungti prie savo namo ar pastato vidinio tinklo taip, kad būtų galima išvengti maitinimo šaltinių dvejinimo. Dvigubi kištukiniai lizdai, kurių viename – elektra iš tinklų operatoriaus tinklo, o kitame – iš saulės elektrinės, ne tik nepatogu, bet ir nepraktiška, nes maksimaliai išnaudoti pasigaminamą elektrą tokiu atveju iš esmės yra „misija neįmanoma“. 

 

Elektrinės integravimas į vartotojo elektros tinklą 

Remiantis vokiečių fiziko Gustavo Kirchhoffo atrastais ir suformuluotais elektros dėsniais, elektros imtuvai naudos arčiausiai esančių generatorių gaminamą elektros energiją. Kitaip tariant, vartotojo skydinėje pakabintas saulės energijos inverteris visuomet gamins šiek tiek didesnės įtampos elektros srovę, nei ji yra tinkle, tad baimintis, jog pagaminta elektra ištekės lauk, o elektros imtuvai tuo metu naudos tinklo operatoriaus tiekiamą energiją, tikrai neverta. Dar daugiau – jei užslinkus debesims saulės elektrinės gamyba sumažės ir elektros energijos pritrūks, imtuvai trūkstamą kiekį pasiims iš tinklo operatoriaus vartotojui to nė nepastebint.

Elektros gamybos valdymas

atsižvelgiant į vartojimą

Elektrinių prijungimas prie savo vidinio tinklo Lietuvoje jau yra tapęs gan įprasta praktika. Remiantis LR Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymu ir kitais poįstatiminiais aktais, norint įsirengti saulės elektrinę iki 10 kW savo poreikiams leidimai plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus ir gaminti elektros energiją apskritai nereikalingi, užtenka gauti iš operatoriaus prijungimo sąlygas, kuriose vienas iš reikalavimų – vartotojas privalo užtikrinti, kad jo pagaminama elektros energija nepateks į tinklą, net dovanai. Tokį reikalavimą dažnai turi įvykdyti ir ES finansavimą gavę ir didesnės galios saulės elektrines įrengiantys ūkio subjektai. Taigi be saulės modulių bei inverterių neretai būtina ir elektros gamybą, atsižvelgiant į elektros momentinį naudojimą, valdanti sistema.

Kokybiškas ir nebrangus sprendimas

UAB „Solet Technics“ šiam uždaviniui pasitelkė nebrangią, bet patikimą vokiečių „SolarLog“ fotovoltinių elektrinių monitoringo sistemą. Ji suderinama su praktiškai visais žinomais inverterių gamintojais. Nors pagrindinė sistemos funkcija – gamybos duomenų surinkimas, pateikimas ir atvaizdavimas vartotojui draugiška forma internete, pasitelkus papildomą skaitiklį naudojamos energijos kiekiui apskaičiuoti, ne tik valdo inverterių darbą atsižvelgdama į naudojimą, bet ir leidžia vartotojui į ataskaitas integruoti naudojimo duomenis kartu su gamybos duomenimis. Paveikslėlye galima matyti, kaip faktiškai valdoma: rausva spalva pavaizduoti naudojimo duomenys, žalia – gamybos.