Norėdami, kad mes ir mūsų anūkai ateityje turėtume gamtos išteklių – žemės, miškų, oro, vandens – kiekvienas atskirai ir bendrai visa žmonija turime juos efektyviai naudoti ir tausoti. Jau dabar daugybė jų pernelyg išnaudoti ir kyla grėsmė, didėjant gyventojų skaičiui pasaulyje, negrįžtamai sutrikdyti ar net sunaikinti kai kurių išteklių pusiausvyrą. Vanduo – gyvybiškai svarbus, tad ir naudoti jį reikia protingai, nešvaistyti. Itin svarbiam pasauliniu mastu gėlam vandeniui išsaugoti Europoje sukurta ne viena kampanija, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį. Na, o dabartinėse Europos parodose dažna, aktuali ir net dominuojanti vandens taupymo tema, pasitelkiant išmaniąsias technologijas.

Efektyvus išlaidų mažinimas išmaniosiomis technologijomis

„Vandens ekonomija priklauso nuo kiekvieno mūsų. Techninėmis priemonėmis ir mėgindami geranoriškai įsigilinti į problemą, galime sumažinti vandens ir energijos sąnaudas“, – teigia Aleksandro Stulginskio universiteto doc. dr. Gražina Žibienė. Anot specialistės, nesunku pastebėti, kur vandenį švaistome tiesiogiai, ir pakeisti savo veiksmus. Vandens ir energijos taupymas nereiškia, kad nuo to nukenčia higienos poreikiai ar komfortas. Jis jau bus taupomas vien įsigijus gerą santechniką. O panaudojus sutaupytas lėšas kitur bus turima daugiau naudos, nei klausantis, kaip vanduo liejasi į kanalizaciją. Specialistė pataria pasižvalgyti ir įvertinti vandenį padėsiančias taupyti naująsias technologijas.

„Pasaulyje populiarios vandenį taupančios mažo debito dušo galvutės ar srovės ribotuvai“, – sako docentė. Paprastai, maudantis duše, išnaudojama nuo 20 iki 40 l/min. vandens. Naudojant mažo debito dušo galvutę, sutaupoma iki 50 % vandens, naudojamo duše. Arba, pavyzdžiui, ekologinė prabangi dušo galvutė suprojektuota taupyti vandenį. Joje įmontuotas slėgį padidinantis prietaisas, todėl vanduo teka didesniu greičiu ir maudymasis yra malonus. Šiose galvutėse nėra aeratoriaus, sudaroma mažesnė migla, tad tausojama elektros energija, vandenį verčianti į miglą. Galima pasirinkti įvairiausius lengvai montuojamus dušų priedus. Kad ir tokį, kur veikia taupymo režimas įsijungti vandeniui sušilus iki 35 °C. Vandeniui taupyti tualete galima naudoti technologiją su dviejų lygių vandens nuleidimu. Pasirinkus tokią įmanoma sutaupyti iki 30 % tualeto turiniui nuleisti sunaudojamo vandens. Šį prietaisą lengva sumontuoti standartiniuose tualeto bakeliuose. Dar modernesni išmanieji prietaisai ar sistemos, kuriais galima stebėti ir kontroliuoti sunaudojamo vandens kiekį mobiliajame įrenginyje, nustatyti limitą ir pagal laiką, ir vandens litrus. Maišytuvas itin tiksliai fiksuoja, kur ir kokio stiprumo vandens srovė reikalinga konkrečiu atveju. Taip pat jau yra technika, kurios integruota vandens kontrolės sistema padeda sumažinti sunaudojamo vandens kiekį. „Kad vanduo būtų taupomas, net prie daugiabučių namų pas mus jau įrengiamos lietaus vandens surinkimo ir laistymo sistemos. Pavyzdžiui, tokia geroji vandens taupymo praktika jau pritaikyta moderniame Vilniaus daugiabutyje. Tai vienas pirmųjų tokių daugiabučių projektų, kur po žeme įrengtos lietaus vandens talpyklos, kuriose surinktu vandeniu laistomos žaliosios zonos. Tai padeda sutaupyti gyventojams daug eurų per metus“, – pasakoja specialistė.

Slėgio reguliatorius ne tik taupo vandenį

G. Žibienės teigimu, vandenį taupyti padeda ne tik pagrindinio srauto sumažinimas, spaudimo suvienodinimas, per didelės srovės apribojimas, bet ir pastovaus slėgio reguliatorius arba vožtuvas, reikalingas tada, kai vandens slėgis gatvės vandentiekio linijoje yra aukštas, t. y. atsukus čiaupą name ar bute vanduo bėga labai stipria srove (netaupoma vandens), kartais net „virpa“ vamzdžiai. Tokiu atveju, sumontavus slėgio reguliatorių, sumažinama hidraulinio smūgio tikimybė, sumažinamas vandens suvartojimas, be to, nuo gedimų saugomi vidaus vandentiekio vamzdžiai bei armatūra. Pavyzdžiui, jei vandentiekio sistemoje slėgis yra 4 atm, įrengus slėgio reguliatorių, jis sumažėtų iki, sakykime, 2 atm. Taip galima sutaupyti iki 25 % vandens.

Kaip veikia šis įrenginys? Slėgį mažinantys vožtuvai veikia jėgų balansavimo principu. Diafragmos išvystoma jėga veikia prieš spyruoklės jėgą. Jei išeinantis slėgis nukrenta dėl prasidėjusio vandens suvartojimo, spyruoklės išvystoma jėga atidaro vožtuvą. Padidėjus išeinančiam slėgiui, jėgų pusiausvyra tarp diafragmos ir spyruoklės vėl išsilygina. Įeinantis slėgis neturi jokios įtakos nei atidarant, nei uždarant vožtuvą. Dėl balansavimo pagal slėgį įeinančio slėgio svyravimai neturi įtakos palaikomam išeinančiam slėgiui.

Įvertinkite ekonomiškumą vonios kambaryje

Esame atsakingi už tai, kad vanduo būtų naudojamas taupiau. Tereikia šiek tiek pakeisti kasdienius įpročius, pavyzdžiui, vietoje vonios mėgautis prausimusi duše. Pasak mokslų daktarės, norint taupyti vandenį vonios kambaryje, reikia atsisakyti malonumo dažnai maudytis vonioje. Maudydamasis joje vienas žmogus sunaudoja apie 200 l vandens, o duše – apie 60 litrų. Apskaičiuota, kad penkių minučių dušas kasdien vietoje vonios padės sutaupyti apie 400 l vandens per savaitę. Dabar galima įsigyti dušų galvučių su aeratoriais – vandens suvartojama iki 25–30 % mažiau, vandens srovė tampa „puri“ ir vartotojas nejaučia jokio diskomforto dėl vandens srovės susilpnėjimo. Valantis dantis, muilinant rankas ar kūną, trenkant šampūnu galvą – tuo momentu reikėtų užsukti vandenį. Reikia priprasti prie minties, kad vanduo nėra begalinis. Beveik penktadalis pasaulio gyventojų šiuo metu gyvena tokiose vietose, kur vandens stokojama.

Kokybiška buitinė technika ir įranga – vandens taupymo sėkmės faktorius

Investicija į indaploves atsiperka – dabartinės sunaudoja iki 35 % mažiau vandens, tad specialistė atkreipia dėmesį, kad modernus ir neabejingas protingam gamtos išteklių naudojimui vartotojas geriau renkasi plauti indus indaplovėje nei rankomis. Tiesa, ją naudoti patariama tik tada, kai ji visiškai užpildoma, rinktis A ar A+ energijos klasę. Kaip ir skalbti drabužius pilnoje skalbimo mašinoje (išskyrus atvejį, kai mašinoje yra ekonominio vandens ir energijos taupymo mygtukas). Pasak dr. G. Žibienės, jei vanduo kietas (kietame vandenyje yra kalcio ir magnio druskų), galimas didesnis elektros energijos sunaudojimas. Skalbiant drabužius kietame vandenyje, įrodyta, kad sunaudojama daugiau skalbimo miltelių (literatūroje randami skaičiai – 30–50 %), drabužiai būna kieti, blogai išsiskalbia. Šiuolaikiniai buities prietaisai suvartoja gerokai mažiau vandens nei senesnių modelių. Pavyzdžiui, moderni skalbyklė suvartoja 60 % mažiau vandens, palyginti su 1990 m. pagamintais modeliais. Taigi, pakeitus senuosius prietaisus naujais, galima ne tik sutaupyti, bet ir prisidėti prie aplinkos saugojimo.

Daugiausia vandens buityje sunaudojama tualeto turiniui nuplauti – apie 30 % viso per parą sunaudojamo vandens. Šiuo metu gaminami bakeliai, kuriais galima nuleisti 3 arba 6 l vandens. Taupymas akivaizdus. Taip pat mokslininkė pataria tualeto vandens nenaudoti nereikalingiems daiktams ar atliekoms nuleisti – kiekvieną kartą nuleidžiant vandenį tualete sunaudojama iki 9 l vandens. 