Išmaniosios technologijos vis labiau užkariauja mūsų namus, biurus ir visuomeninės paskirties įstaigas. Pamažu visur daugėja išmaniųjų sistemų ir jų valdiklių, o mes net nebesistebime galimybe užprogramuoti kavos aparatą ar dulkių siurblį veikti tam tikru metu, „liepti“ šildymo, vėdinimo, apšvietimo ar apsaugos sistemoms įsijungti ar išsijungti net ir nebūdami namuose. Nesant namie įmanoma net palaistyti šiltnamius ar veją arba išleisti iš voljero šunį, kad šis išvaikytų nekviestus svečius. Vos kelios programėlės išmaniajame telefone mums leidžia valdyti pastatus ir juose esančius daiktus net ir per nuotolį.

Ir nors vis dažniau kalbama, kad išmaniosios technologijos gali atsisukti prieš mus pačius, nepanašu, kad pasaulis būtų linkęs jų atsisakyti. Atvirkščiai – septynmyliais šuoliais lekiame į priekį ir vis tobuliname išmaniąsias sistemas, kad mūsų gyvenimas taptų patogesnis.

Taupo energiją ir pinigus

Naujosios technologijos ne tik palengvina mūsų kasdienybę, bet ir padeda taupyti energiją, tausoti gamtinius išteklius.

Visame pasaulyje daugėja aplinkai draugiškų arba kitaip žaliųjų pastatų, kuriuose ypač didelį vaidmenį atlieka išmanusis inžinerinių sistemų valdymas.

Išmaniosios pastatų valdymo sistemos (BMS) mums suteikia daugiau komforto, nes automatiškai reguliuoja inžinerines sistemas pagal įvairius rodiklius: žmonių skaičių viduje, oro kokybę, temperatūrą, drėgmę ir pan. Taip parenkamas optimaliausias šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) ar apšvietimo sistemų veikimas. BMS leidžia realiuoju laiku stebėti inžinerinių sistemų veiklą ir įvertinti esamą situaciją viduje, parinkti optimaliausią inžinerinių sistemų veikimo scenarijų.

Geriausių rezultatų pasiekiama vienas inžinerines sistemas jungiant su kitomis. Pavyzdžiui, viešbutyje galima sujungti inžinerines ir kambarių rezervavimo sistemas. Jeigu viešbutis nevisiškai apgyvendintas, visu pajėgumu šildomas ar vėdinamas ne visas pastatas, o tik ta jo dalis, kurioje yra svečių. Tai leidžia gerokai sumažinti energijos išlaidas. Panašus principas gali būti naudojamas ir kitokios paskirties statiniuose.

Pakeis tradicines apsaugos sistemas

Naujosios technologijos svarbios ir namų apsaugai užtikrinti. Įvairios paskirties pastatai dabar nuo įsibrovėlių saugomi ne tik stebėjimo kameromis ar apsaugos signalizacijomis, bet ir neprašytus svečius pergudraujant.

Išmaniosiomis technologijomis mes galime „liepti“ namams atgyti net ir tada, kai juose nieko nėra. Namų sistemas galima užprogramuoti taip, kad kartkartėmis viduje vis įsižiebtų ar užgestų šviesos, imtų veikti vaizdo ar garso aparatūra, užsitrauktų ar atsitrauktų užuolaidos ar žaliuzės. Toks „gyvas“ namas padeda suklaidinti nekviestus svečius ir atbaidyti norą laužtis į vidų.

Net jeigu įsibrovėliai vis tiek bandytų laužtis į namus, išmaniosios sistemos gali užfiksuoti jų judesius ir apie tai informuoti šeimininką trumpąja SMS žinute, o šis gali elgtis savo nuožiūra – arba kreiptis į apsaugos įmonę ar policiją, arba išmaniąja programėle atidaryti voljerą ir paleisti iš jo šunį, jeigu toks yra.

Naujausioje tyrimus atliekančios įmonės „IHS Markit“ ataskaitoje prognozuojama, kad išmaniųjų namų sistemos jau greitai visiškai pakeis įprastas apsaugos nuo įsilaužimų ir įspėjimų apie gaisrą sistemas.

Tyrimus atliekančios įmonės atstovai prognozuoja, kad jau iki 2018 m. net 3 % būstų visame pasaulyje bus įdiegtos išmaniųjų namų sistemos, o iki 2025 m. išmaniomis taps net 7 % gyvenamųjų patalpų. Manoma, kad iki 2023 m. išmaniųjų namų sistemos visiškai pakeis tradicines saugumo sistemas.

Pagrindinis „IHS Markit“ išmaniųjų namų analitikas Blake’as Kozakas atkreipė dėmesį, kad tobulėjant išmaniosioms technologijoms paslaugų teikėjams bus svarbu ne tik daugiau dėmesio skirti apsaugos sistemoms automatizuoti, bet ir užtikrinti patogią naudotojo patirtį. Dabar žmonės nori, kad išmaniųjų namų sistemos būtų valdomos dar ir balsu, susietos su programa „Google Home“ ir pan.

Suteikia komfortą

Išmaniosios sistemos turi palengvinti mūsų gyvenimą ir suteikti daugiau komforto. Mūsų gera savijauta labai priklauso ne tik nuo patalpų oro kokybės, bet ir nuo apšvietimo, kuris turėtų būti vis kitoks, atsižvelgiant į nuotaiką ar situaciją – vienokio apšvietimo reikia tvarkantis namus, kitokio – dirbant kompiuteriu ir visiškai skirtingo romantiškai leidžiant laiką su mylimu žmogumi.

Šiais laikais išmaniaisiais telefonais ar valdymo bloku galima reguliuoti ne tik apšvietimo intensyvumą, ryškumą, bet ir šviesos spektrą ar kritimo kampą.

Na, o, kad mūsų nuotaikos negadintų buities darbai, mus vėl gelbsti šiuolaikinės technologijos. Kas nesate girdėję apie savaeigius dulkių siurblius (robotus), kurie patys išsiurbia namus ir sugrįžta įsikrauti, ar kavos aparatus, kurie ima virti kavą jums dar tebesivartant lovoje, jau nekalbant apie įvairius kitus buitinius prietaisus? Daugumą tokių jau galima rasti ne vienuose namuose. O ateityje išmaniųjų prietaisų, palengvinančių buitį ar suteikiančių pramogą, mūsų aplinkoje tik daugės. Tai akivaizdu, pažvelgus į artimiausios ateities prognozes.

Žvilgsnis į ateitį

2017 m. vystant išmaniuosius produktus svarbiausias dėmesys bus skiriamas saugumui, ekosistema paremtoms paslaugoms ir taikomam dirbtiniam intelektui, siekiant vartotojui pasiūlyti suasmenintą patirtį. Taip prognozuoja rinkos tyrimų korporacija IDC. Ne mažiau dėmesio bus skiriama ir energijos efektyvumui bei pramogoms.

Remdamasi 2016 m. atsiradusių išmaniųjų namų prietaisų ir sistemų analize bei keletu naujų technologijų, kurios turėtų atsirasti 2017 m., IDC numatė penkias išmaniųjų namų produktų ir paslaugų evoliucijos tendencijas, kurias paskelbė interneto portalas „IT Online“.

1. Saugumo sistemos – svarbiausia išmaniųjų namų programėlė. Raktas į patikimą išmaniųjų namų apsaugą yra patikimas atpažinimas, realiuoju laiku gaunami pranešimai ir skirtingų pagalbinių funkcijų teikimas. Dabartinės išmaniosios stebėjimo sistemos naudoja tapatybės, trajektorijos, aplinkos ir pusiausvyros atpažinimą. Tačiau daugybė išmaniųjų stebėjimo prietaisų vis dar sunkiai prisitaiko prie išorinės aplinkos pokyčių, tokių kaip apšvietimas, temperatūra ir vaizdas. Ateityje bus gyvybiškai svarbu turėti dirbtiniu intelektu paremtą vaizdų atpažinimo technologiją, kad informacija būtų teisingai interpretuojama realiuoju laiku.

2. Esminiai efektyvumo padidinimai, kad būtų sumažintas energijos suvartojimas. Energijos suvartojimo, taip pat ir sąskaitų už ją mažinimas – svarbi priežastis, kodėl daugybė vartotojų įsigyja išmaniųjų namų sistemas. Jau dabar stengiamasi, kad išmaniosios namų sistemos ne tik padėtų sutaupyti, bet ir užtikrintų maksimalų komfortą. Šiuolaikiniai išmanieji inžinerinių sistemų jutikliai kontroliuoja temperatūrą patalpose, padeda sutaupyti energijos, leidžia vartotojams nustatyti skirtingą temperatūrą atskiruose kambariuose, kad ji atitiktų kiekvieno individualius poreikius. Ateityje šios savybės dar labiau tobulės.

3. Personalizuotos paslaugos, atitinkančios vartotojų lūkesčius. Išmaniųjų namų produktai jau pradėjo naudoti save apmokančią technologiją, kad pagerintų vartotojo patirtį. Pavyzdžiui, jau sukurtos išmaniosios elektros lemputės, kurios gali atskirti vartotojų elgesio bruožus ir išmokti automatiškai įjungti ar išjungti šviesas tinkamu momentu. Šios lemputės gali uždegti koridoriuje šviesą, kai kas nors paspaudžia durų skambutį, ar įsijungti arba išsijungti, imituodamos šeimininkų buvimą namuose, kas sėkmingai padeda užtikrinti namų saugumą.

4. Įvairių išmaniųjų namų sistemų poreikį lemia ir pramogos. Ateityje išmaniųjų namų produktai ne tik suteiks saugumą ir leis mėgautis energiniu efektyvumu, bet ir gerokai prisidės prie vartotojų pramogų. Vos vienu valdikliu vartotojai galės greitai ir patogiai kontroliuoti kelis pramogoms skirtus prietaisus, turinčius skirtingus scenarijus, ir valdyti tūkstančius skirtingų programėlių bei paslaugų, skirtų pasilinksminti. Tai smarkiai padidins galimybes pasirinkti skirtingas pramogas.

5. Atvirosios ekosistemos yra būtinos, kad sujungtų išmaniųjų namų produktus ir paslaugas. Dėl išmaniųjų namų ekosistemų atsiranda patogių ir paprastų produktų bei paslaugų, atitinkančių skirtingose situacijose atsidūrusių vartotojų poreikius. Be to, tai leidžia kompaktiškiau sujungti skirtingas sistemas ir sukurti išmaniųjų namų ekosistemoms plėsti svarbias atvirąsias platformas.

Taigi išmaniųjų namų sistemų kūrėjai ir gamintojai nesiliauja tobulinti savo produktus ir tai, kas mums dar taip neseniai atrodė tik kaip utopija, pamažu tampa mūsų kasdienybe. 