Kauno miestas sparčiai keičia savo veidą. Savanorių pr. ir S. Žukausko gatvių sankryžoje iki šiol miestelėnus ir svečius baidęs neprižiūrimas sklypas virsta traukos centru. Čia iki šių metų pabaigos iškils naujas 7,4 tūkst. m2  ploto prekybos centras.

Pagrindinis pastato nuomininkas – mažmeninės prekybos tinklą valdanti bendrovė „Rimi Lietuva“. „Rimi“ prekybinės patalpos su mėsos, paukštienos, žuvų apdirbimo bei kulinarijos cechais užims 2,5 tūkst. m2 plotą. Kitose patalpose įsikurs prekybos ir paslaugų įmonės.

Sklypą investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondas „Lords LB Baltic fund III“ įsigijo kartu su „SMI Lietuva“ nekilnojamojo turto portfeliu praėjusių metų gegužę. Statybos darbus atlieka statybos paslaugų koncernui „YIT Corporation“ priklausanti AB „YIT Kausta“. Suomijos statybos paslaugų koncernas veikia nuo 1912 metų. Įmonės padaliniai veiklą vykdo Vidurio ir Rytų Europoje, Baltijos šalyse ir Rusijoje. „YIT“ priklausančiose įmonėse septyniose šalyse dirba per
6 tūkst. darbuotojų. Lietuvoje veikiančią įmonių grupę „YIT Kausta“ sudaro viena didžiausių Lietuvoje rangos, statybos paslaugų ir komercinio nekilnojamojo turto plėtros įmonių AB „YIT Kausta“ bei gyvenamosios statybos objektų tiesioginiais pardavimais ir projektų plėtra užsiimanti UAB „YIT Kausta būstas“. Šiandien „YIT Kausta“ yra viena didžiausių ir moderniausių statybos bendrovių Lietuvoje. Tokią sėkmę lemia stipri kvalifikuotų darbuotojų komanda, aukšta darbų kokybė, kūrybingi sprendimai bei nepriekaištinga įmonės reputacija. „Mums, kaip kauniečiams, džiugu, jog ilgai buvęs apleistas sklypas pagaliau bus naudojamas pagal paskirtį ir dar viena Savanorių prospekto dalis bus sutvarkyta“, – pradedant statybas kalbėjo Kęstutis Vanagas, „YIT Kaustos“ generalinis direktorius.

Pasak „YIT Kausta“ generalinio direktoriaus, didžiausias iššūkis šiose statybose buvo tai, kad darbams atlikti skirtas terminas buvo nepaprastai trumpas. Šių metų birželį pradėti statybos darbai turi būti baigti iki metų pabaigos.

„Tai turbūt buvo vienas pagrindinių veiksnių, lėmusių užsakovo UAB „SMI Lietuva“ apsisprendimą patikėti darbus ilgametę patirtį turinčiai bendrovei. Mūsų įmonė yra įgyvendinusi ne vieną projektą per itin trumpą laiką. Džiaugdamiesi užsakovo pasitikėjimu, priėmėme šį iššūkį ir tikime, kad jo nenuvilsime, – sakė K. Vanagas. –
Darbai sėkmingai vyksta ir jau gruodžio pradžioje prekybos centras turėtų atverti duris.“

Šalia pastato jau įkurtos 257 automobilių stovėjimo vietos, iš jų 11 skirtos žmonėms su negalia. Vykdant statybos darbus, atnaujintos šalia esančių Statybininkų ir Lakajų gatvių dangos, įrengti šaligatviai ir pėsčiųjų takai (1000 m2). Į pastato statybas investuota apie 15,6 mln. litų.

Pagrindinės pastato konstrukcijos – gelžbetonio kolonos ir perdangos, prilydomosios dangos stogas. Kadangi inžinerinės geologinės sklypo sąlygos statybai nebuvo itin palankios, sklype gausu požeminių komunikacijų, viršutinėje ir vidurinėje geologinio pjūvio dalyje išplitę kaitūs, nedidelio stiprumo gruntai, todėl prekybos centro Kaune, Savanorių pr. 321, pamatus po pastato gelžbetonio kolonomis ir sienomis „YIT Kausta“ patikėjo rengti patyrusiam subrangovui UAB „Projektana“. Šios įmonės specialistai suprojektavo spraustinius polius ir monolitines galvenas. Polių skersmuo pasirinktas
350 mm, jų ilgis siekia nuo 3 iki 7,5 metro. Spraustinių polių įrengimo metodas užtikrina spartų pamatų įrengimą ir, palyginti su analogiškų gabaritų gręžtiniais poliais, gali perduoti didesnes apkrovas gruntui, kas lemia ekonomišką medžiagų naudojimą.

Pasak generalinio rangovo, planuojama, kad naujasis pastatas atitiks B energinio naudingumo klasę. Pastato mūrinės sienos apšiltinos akmens vata. Kitos sienos – iš „sumuštinio“ tipo plokščių. Centrinė šildymo sistema sujungta su miesto šiluminiais tinklais. Oras šildomas per ventiliacijos sistemą arba radiatoriais (konvektoriais) su tiesiogiai reguliuojamais termostatiniais vožtuvais. Vandentiekio bei nuotekų tinklai prijungti prie miesto tinklų.

Elektros instaliacijos darbams taip pat buvo keliami išskirtiniai reikalavimai. Pasak vidaus ir lauko elektros instaliacijos, priešgaisrinės signalizacijos ir procesų valdymo bei automatizacijos darbus atlikusios UAB „Fungerta“ specialistų, nugriovus senąją sklype buvusią pastotę, buvo pastatyta nauja. Įrengta ugniasienė nuo degalinės „Statoil“ pusės, siurblinė ir gesinimo stotis vandens įvado mazge. „Nors visiems procesams reikia nemažai laiko, terminai skubino, tad dirbti teko sparčiai, – sakė bendrovės konsultantas Gytis Kažemekaitis, – tačiau tokių darbų procesas mums yra gerai pažįstamas, visos sistemos žinomos. Suprantama, tiek apšvietimas, tiek priešgaisrinė signalizacija bei automatizavimo sistemos yra specifinės, turinčios atitikti griežtus reikalavimus, taikomus visuomeninės paskirties pastatams, užtikrinančios žmonių saugumą.“ Pasak UAB „Fungerta“ direktorės Almos Kažemekaitienės, įmonės specialistai stengėsi visus darbus atlikti kokybiškai ir laiku, naudojo tik kokybiškas medžiagas, juk svarbiausias įmonės tikslas ir yra tapti patikimiausiu kliento partneriu, teikiančiu optimaliausius sprendimus projektams.

Novatoriški architektūriniai sprendimai

Šiuo metu statomų įvairių prekybos tinklų centrų operatorių pastatų vidinė planinė struktūra iš esmės neturi didelių skirtumų. Tačiau išoriškai kiekvienas operatorius stengiasi būti išskirtinis ir lengvai atpažįstamas. Architektūriniai eksterjero ir interjero sprendimai yra individualūs ir būdingi tik to prekybos tinklo operatoriui. Tam pasiekti visi turi parengę projektavimo standartų aprašus ir įvairiausius nurodymus.

Projektuojant konkretų prekybos centrą, ši informacija yra labai svarbi, tačiau, pasak prekybos centrą projektavusių UAB Gedimino Jurevičiaus studijos architektų Gedimino Jurevičiaus ir Tomo Vaičiulio, pirmiausia projektuojamas pastatas turi derėti prie aplinkos, maksimaliai gerinti esamos vietos urbanistinę aplinką ir architektūros kokybę.

Šalia Savanorių pr. ir S. Žukausko gatvės sankryžos esantis sklypas ilgą laiką buvo apleista dykvietė, o jos aplinkinis foninis užstatymas – chaotiškas. „Šalia sklypo esančios degalinės bei restorano „McDonald’s“ urbanistinio chaoso erdvė bei Statybininkų gatvės komercinės pramoninės architektūros balaganas tikrai nepuošia šios vietos, – sakė G. Jurevičius. – Projektuodami prekybos centrą šioje miesto dalyje, siekėme sukurti paprastą, neapkarstytą nereikalingomis architektūrinėmis detalėmis, solidų pastatą. Reklaminė informacija, suprojektuota ant fasadų, minimali, o pačių fasadų apdailai naudotos NBK keramikos fasadinės plokštės. Jos, keičiantis apšvietimui, keis ir savo atspalvį, taip suteikdamas savotiško žaismingumo pastato fasadams. Pastato eksterjero grafika, jo proporcijos bei naudotų apdailos medžiagų kokybė ne tik vilios pirkėjų srautus, bet ir turės neabejotiną estetinę įtaką aplinkai.

Techninė priežiūra: konstruktyvumas ir perspektyva

Viena svarbiausių prekybos centro Kaune plėtros projekto dalių – statybos techninė priežiūra – buvo patikėta UAB „Baltic Engineers“. Tai ilgametę patirtį vietinėje ir tarptautinėje rinkoje turinčių profesionalių inžinierių komanda, teikianti aukštos kokybės, tvirtais pasitikėjimo ryšiais bei griežtais verslo etikos standartais grįstas techninės priežiūros, teritorijų planavimo, projektavimo, projektų valdymo ir inžinerinio konsultavimo paslaugas. Įmonės patirtį ir profesionalumą įrodo atlikti darbai – daugiau nei 80 prekybinės paskirties pastatų techninių vertinimų Lietuvoje, Baltarusijoje, Latvijoje, Lenkijoje. Įmonė vadovaujasi valdymo sistemos standartu ISO 9001, aplinkos vadybos sistemos standartu ISO 14001, darbuotojų saugos ir sveikatos vadybos sistemos standartu OHSAS 18001. Svarbu paminėti, kad UAB „Baltic Engineers“ yra atestuotas BREEAM vertintojas Lietuvoje. Vykdydama prekybos centro, esančio Savanorių pr. 321, Kaune, projekto techninės priežiūros dalį, UAB „Baltic Engineers“ inžinierių grupė, kurią sudarė kvalifikuotų specialiųjų statybos darbų ir bendrosios techninės priežiūros specialistai, skyrė didelį dėmesį ne tik įprastiems techninės priežiūros proceso darbams, bet, siekdama kuo geresnio rezultato, profesionaliai teikė ir papildomas paslaugas. Jas sudarė: sprendinių atitikties tikrinimas, ar jie atitinka pagrindinio nuomininko reikalavimus; periodinių ataskaitų rengimas raštu klientui apie statybos darbų eigą ir progresą; inžinerinės kliento, rangovo, projektuotojų konsultacijos, susijusios su techninių sprendinių tobulinimu, galimomis rizikomis ir kitais svarbiais klausimais.

Svari priežastis, kodėl statybos techninei priežiūrai buvo pasirinkta UAB „Baltic Engineers“, ta, kad įmonė gali atlikti ne tik techninę priežiūrą, bet prireikus gali profesionaliai suteikti ir kitas inžinerines paslaugas ar konsultacijas. Ilgametę patirtį sukaupę specialistai visada remiasi konstruktyviu mąstymu ir perspektyviomis įžvalgomis, tvirtindami užsibrėžtus tikslus ir peržengdami jų ribas. 

Saugios ir ilgalaikės durys

Naujajame prekybos centre durų įrengimu rūpinosi jau ne pirmą kartą su „YIT Kausta“ bendradarbiaujanti UAB „Vauksa“. Bendrovė jau 17 metų yra Estijos bendrovės „Viljandi Aken ja Uks“, gaminančios „Viljandi“ duris ir langus, oficiali atstovė Lietuvoje. „Viljandi“ durys sudaro didelį asortimentą: nuo lengvų vidaus iki specialios paskirties durų, atitinkančių svarbiausius atsparumo ugniai, kartotinio varstymo, garso izoliacijos rodiklius. Tai svarbiausi reikalavimai, įrengiat objektus, kuriuose renkasi didelis srautas žmonių: viešbučiai, prekybos centrai, sporto klubai.

„Šiuo metu darbus prekybos centre „Rimi“ jau baigiame. Sumontuotos metalinės švytuoklinės durys iš specialaus nerūdijančiojo plieno. Tokios durys sertifikuotos naudoti maisto pramonėje. Jos gaminamos su iliuminatoriumi bei specialiomis tarpinėmis – taip užtikrinamas darbuotojų saugumas. Visos prekybos salės durys, specialios paskirties patalpų durys yra ugniai atsparios bei turi avarinio išėjimo įrenginius (spynas „Antipanik“). Kilus gaisro pavojui, duris visada galima atidaryti nulenkus rankeną, netgi jei judesiai yra netikslūs. Durų slenkstis montuojamas ne aukštesnis nei 2 cm. Viešųjų tualetų durys turi MDP užpildą, nuo apačios jos apskardintos 30 cm nerūdijančiojo plieno plokštėmis. Tokios pat plokštės pritvirtintos ir šalia rankenų. Durys, atsparios kartotiniam varstymui, bus naudojamos ilgai ir saugiai“, – patvirtino UAB „Vauksa“ projektų vadovas Virginijus Kuprys.

Ne vieni darbo metai įrodė, kad UAB „Vauksa“ siūloma produkcija kokybiška, patikima, patvari ir ilgalaikė. Pasiūla ir galimybės tokios pat didelės: nuo prekybos centrų („Maxima“, „Iki“, „Rimi“), medicinos įstaigų (Biotechnologinės farmacijos centras „Biotechpharma“) iki prabangių viešbučių (viešbutis „Ramada“).

Apleistas sklypas sutvarkytas

UAB „Armida“ jau aštuonerius metus užsiima aplinkos tvarkymo darbais, kloja trinkeles, gabena birius krovinius, perveža žvyrą, smėlį, atlieka bendruosius statybos darbus, dengia stogus, skardina, gamina skardą ir nuomoja statybinę techniką, traktorius, savivarčius, krautuvus
„Bobcat“. Jau ne pirmą kartą pagal rangos sutartis sėkmingai dirbdami kartu su „YIT Kausta“ bendrovės specialistai su sava technika šįkart rūpinosi prekybos centro „Rimi“ aplinka. „Atlikome visus aplinkos darbus, įrengėme šaligatvius ir pėsčiųjų takus. Didžiuojamės, kad viską padarėme laiku, nors be nenumatytų veiksnių ir neapsieita –
juk ir pats pastatas sudėtingos formos. Tačiau puikus generalinio rangovo vadovavimas ir mūsų atsakingumas bei profesionalumas lėmė, kad visos problemos buvo išspręstos“, – apie neseniai baigtus darbus kalbėjo
UAB „Armida“ direktorius Gintaras Virbašius.