Aukštiems pastatams atsirasti sąlygas kuria intensyvėjanti miestų plėtra, verslo augimas, noras išsiskirti, laisvų komercinės paskirties sklypų trūkumas mieste ir labai didelės žemės sklypų kainos.

UAB „Betonika“ generalinis direktorius Vytautas Niedvaras sako, kad Skandinavijos šalys neturi itin gilių dangoraižių statybos tradicijų, tačiau pastaraisiais metais ši tendencija keičiasi – vis didesnė populiacijos dalis kraustosi į miestus bei centrines jų dalis.

„Aukštybiniai pastatai būdingi tankiai apgyvendintiems miestams su unikalia infrastruktūra. Taip įkurdinama daugiau gyventojų viename kvadratiniame metre ir kuriama išskirtinė miesto aplinka“, – pasakoja V. Niedvaras.

UAB „Betonika“, „Consolis“ įmonių grupės narė, Lietuvoje valdanti dvi gamyklas Kaune ir Trakuose, patirtį perima iš Šiaurės šalių seserinių įmonių, kurios įgyvendino nemažai daugiaaukščių namų projektų Norvegijoje, Danijoje, Švedijoje ir Suomijoje.

Pasak specialistų, vienas svarbiausių iššūkių statyboje – sugebėti teisingai įvertinti apkrovas. Kad ir koks būtų pastatas, būtina įsivertinti daug jo stabilumo veiksnių, pavyzdžiui: kintamas ir pastovias, vėjo, sniego, smūgines ar net sprogimo apkrovas.

„Statant dangoraižius, tai nepalyginamai labiau komplikuota dėl išskirtinių pagrindinių pastato proporcijų – mažo atramos ploto ir didelio aukščio. Esant tokioms proporcijoms, horizontalūs poveikiai daug kartų akivaizdesni nei įprastų pastatų ir juos reikia mokėti tinkamai įvertinti bei suvaldyti“, – aiškina kalbintas ekspertas.

Ypatingieji poveikiai taip pat įgauna didesnę svarbą, nes dangoraižiuose dirbantiems ir gyvenantiems žmonėms turi užtekti laiko evakuotis nutikus pavojingam įvykiui, o pastato aukštų skaičius ilgina visą procesą.

Kai kurie technologiniai sprendimai gali užtikrinti ne tik ilgalaikiškumą, patvarumą ir saugumą, bet ir sutrumpinti statybos laiką. „Reikia rasti tokius sprendimus, kurie įvertintų visus veiksnius bei besikeičiančią statybų aplinką, infrastruktūrą. Būtent surenkamojo gelžbetonio konstrukcijos padeda spręsti daugumą dangoraižiams būdingų problemų. Šių sistemų panaudojimas gali sutrumpinti projekto statybos laiką iki kelių mėnesių ir kartu teigiamai prisidėti prie pastato saugumo bei ilgalaikiškumo. Vargu ar yra kitos rūšies konstrukcijų, kurios galėtų pasigirti tokia teigiamų savybių kombinacija“, – vertina V. Niedvaras.