Bet kurio statybos objekto – prekybos centro, sporto ar logistikos pastato, laisvalaikiui skirto komplekso, vaikų darželio ir pan. – projekto privaloma dalis yra gaisrinė sauga. Pastaruoju metu jai skiriama vis daugiau dėmesio, akcentuojama reikšmė. Vienas pagrindinių gaisrinės saugos uždavinių – statyti ir įrengti pastatus ar statinius taip, kad būtų užtikrinta saugi žmonių evakuacija iš gaisro vietos ir gelbėjimo tarnybos galėtų netrukdomos atlikti savo darbą.

Pagal naudojamas statybines medžiagas, objektų paskirtį ir gaisrinės saugos reikalavimus pastatai skirstomi į kategorijas. Pagal jas pagrindinėms pastato konstrukcijoms – sienoms, perdangoms, stogams, laiptinėms, langams, durims ir kt. – keliami konkretūs priešgaisriniai reikalavimai. Jeigu objekto statybai naudojamas metalas, dažniausiai jo paviršiai apsaugomi priešgaisriniais dažais.

Priešgaisriniai dažai – tai medžiaga, kurios savybės atsiskleidžia gaisro metu. Temperatūrai priartėjus iki +200 °C, priešgaisriniai dažai pradeda plėstis sudarydami anglingąjį izoliacinį sluoksnį, kuris apsaugo metalą nuo perkaitimo ir leidžia išvengti viso pastato griūties. Konstrukcijų ar detalių dengimo besiplečiančia dažų danga storis priklauso nuo laiko, per kurį gaisro metu jos turi atsilaikyti, ir nuo matmenų – stambesniems elementams reikia plonesnio priešgaisrinių dažų sluoksnio, o smulkesniems – storesnio.

Pastaruoju metu priešgaisrinių dažų gamybos technologijos sparčiai tobulėja. Skirtingomis priešgaisrinių produktų savybėmis gamintojai stengiasi patenkinti įvairiausius jiems keliamus reikalavimus. Lietuvoje UAB „Undena“ atstovauja tarptautiniam koncernui PPG COATINGS, gaminančiam aukštos kokybės priešgaisrinius produktus. Jo vandens ir skiediklio pagrindu gaminami dažai skirti apsaugoti tiek pramoninių gamybinių, tiek visuomeninės paskirties pastatų konstrukcijoms. Pavyzdžiui, dažai „Steelguard 564“ skirti metalo konstrukcijoms iš uždarų kvadratinio ar stačiakampio skerspjūvio profiliuočių, o dažai „Steelguard 702“ pritaikyti konstrukcijoms iš apvalaus skerspjūvio elementų apsaugoti. Bet, norint dažyti atvirų skerspjūvių profiliuočius, ekonomiškiau būtų rinktis dažus „Steelguard 801“.

Išskirtinė šių dažų savybė – jais padengtos konstrukcijos net 12 mėnesių gali būti neapsaugotos nuo kritulių lauke. Tai ypač patinka statybininkams, nes statomi objektai kartais ilgai būna be stogo, veikiami kritulių. Be to, vandens pagrindu pagaminti priešgaisriniai dažai itin tinka pastatuose, kuriuose keliami padidinti higienos reikalavimai, pavyzdžiui, gydymo ar vaikų įstaigose, maisto pramonės objektuose ir pan. Šiems objektams rekomenduojami „Steelguard 585“. Beje, visos įvežamos į šalį UAB „Undena“ priešgaisrinės dangos turi Lietuvos SPSC ir Gairinių tyrimo centro sertifikatus, atitinka LST EN ir ETAG reikalavimus.

Žinoma, vientisą priešgaisrinę konstrukcijų apsaugą sudaro dažymo sistema iš trijų sluoksnių: grunto, besiplečiančių dažų ir viršutinio dengiamojo sluoksnio. Svarbiausia sąlyga – visi sluoksniai turi būti suderinti vieni su kitais.

Grunto paskirtis dvejopa – saugoti metalo paviršių nuo korozijos ir užtikrinti jo sukibimą su dažų sluoksniu. Tai labai svarbu, nes gaisro atveju blogai sukibę dažai gali atšokti nuo grunto ir palikti paviršius be apsaugos. Tokiu atveju konstrukcija neatitiks keliamų priešgaisrinių reikalavimų ir suirs, o pastatas gali sugriūti dar nespėjus net iš jo evakuoti žmonių. Ne mažiau svarbus ir viršutinis dengiamasis sluoksnis. Jis turi hermetizuoti dažus ir apsaugoti juos nuo aplinkos poveikio bei sustabdyti aktyviųjų dalelių emisiją į išorę. Geriausia tam naudoti akrilines arba poliuretanines dangas. Labai svarbu, kad jos būtų gamintojo suderintos ir leidžiamos naudoti konkrečioje priešgaisrinėje sistemoje. Ypač efektinga PPG COATINGS gaminama akrilinė viršutinė danga „Steelguard 2458“. Ja galima pradėti dengti priešgaisrinius dažus jau po 60 min. Tai labai paspartina objektų statybą. Beje, plati viršutinių dangų spalvų paletė leidžia pasireikšti ir neribotai architektų fantazijai.

Pateiktoji informacija susijusi su buitinių, vadinamųjų celiulioziniais, gaisrų rūšimi, kai dega medžiagos ir produktai, esantys įprastoje aplinkoje: biuruose, prekybos centruose, gyvenamuosiuose namuose ir pan. Tačiau, yra ir kita gaisrų rūšis – angliavandeniliniai, pavyzdžiui, kai dega nafta ar jos produktai. Jie ypatingi tuo, kad vos per 5–10 min. temperatūra pasiekia daugiau nei +1 000 °C. Tokiu atveju naudojamos kitos priešgaisrinės medžiagos – taip pat besiplečiančios dangos, tačiau epoksidinės. Joms priskiriama ir PPG COATINGS gaminama „Pitt-Char® XP“.

„Pitt-Char® XP“ danga naftos gamybos įrenginius ir dujų talpyklas apsaugo nuo vandenilinio gaisro, suteikia apsaugą net ir sprogimo atveju. Iki šiol tokioms konstrukcijoms apsaugoti buvo naudojami akmens vatos gaminiai, priešgaisriniai dembliai ar cementiniai-vermikulitiniai mišiniai. Tačiau, visų jų bendras trūkumas – prasta antikorozinė apsauga, lemianti metalo koroziją. Ji gali atsirasti jau po kelerių metų eksploatacijos, kai tokia danga atšoka, įtrūksta, blogiau atlieka savo pagrindinę funkciją. Ir atvirkščiai – epoksidinė besiplečianti danga „Pitt-Char® XP“ efektyviai saugo paviršius tiek nuo korozijos, tiek nuo gaisro. Taip pat sprogimo atveju ši elastinga medžiaga geriau apsaugo konstrukcijas nuo skriejančių skeveldrų. Ji tvirtai laikosi ir nesutrūkinėja net nuo kryptingos smūgio bangos. Ši priešgaisrinė danga yra sertifikuota ir atitinka visus UL, BV, DNV, „Lloyd’s“ registro, GASAFE ir kitų standartų keliamus priešgaisrinius reikalavimus.