Pastatų inžinerinės sistemos modernioje statyboje tampa gerokai sudėtingesnės, kompleksiškesnės ir įvairesnės. Šildymo, ventiliacijos, kondicionavimo, pastato valdymo ir elektros sistemos yra vis labiau tarpusavyje susijusios ir priklausomos viena nuo kitos. Klaidas, padarytas kuriant šį sudėtingą mechanizmą, ištaisyti darosi vis brangiau ir sudėtingiau.

Inžinerinių sistemų projektavimo ir montavimo darbų kokybė dažnai neatitinka statytojų arba investuotojų lūkesčių. Dėl šios priežasties atsiranda poreikis kreiptis į nepriklausomą kvalifikuotą inžinierių konsultantą, ginantį užsakovo interesus.

Inžinerinių sistemų projektavimu bei energiniu modeliavimu užsiimančios UAB „Energonomika“ direktorius Kęstutis Reklaitis sako, kad sudėtingų pastatų statyba ir projektavimas be savo vidaus inžinerinių tinklų konsultanto ir išankstinio modeliavimo yra tarsi „nusikaltimas“. „Kiekvienas pastatas turi turėti savo architektą ir inžinierių, kurio pareiga – užtikrinti tinkamą visų sistemų veikimą ir energijos efektyvumą“, – teigia K. Reklaitis.

„Koncepcija kuriama kartu su architektu įvertinus užsakovo poreikius dar prieš pradedant projektavimo darbus. Patirtis, žinios, modeliavimas ir ikiprojektiniai skaičiavimai yra svarbiausi veiksniai, garantuojantys tinkamiausią sprendimą. Inžinerinėje koncepcijoje numatomos techninės patalpos ir jų plotai, apskaičiuojami energijos poreikiai, nustatomi pagrindiniai inžinerinių sistemų parametrai, galingumai, parenkama tinkamiausia mikroklimato palaikymo sistema konkrečiam pastatui“, – pataria UAB „Energonomika“ direktorius.

Pasak eksperto, dar kuriant pastato architektūrą, kvalifikuotas inžinierius gali veiksmingai sumažinti pastato investicines bei eksploatacines sąnaudas, energijos vartojimą ir techninės priežiūros išlaidas.

Nepriklausomi inžinieriai konsultantai yra apmokyti naudoti naujausią programinę įrangą „DesignBuilder“, kuri modeliuoja objektyvią informaciją apie būsimą pastato energijos suvartojimą. Specialia programine įranga atliekamas modeliavimas leidžia apskaičiuoti tikslius pastato šildymo ir vėsinimo poreikius kiekvieną dieną ir valandą, nustato metinį energijos suvartojimą.

Gaunama tarsi pastato „kardiograma“, parodanti ne tik galingumą, bet kartu ir pateikianti informaciją, kaip veiks sistemos, kiek bus suvartojama energijos, būsimos išlaidos. Būtina patirtis ir geras sistemų veikimo išmanymas, kad naudojantis šiais duomenimis būtų pasiūlytas optimalus mikroklimato užtikrinimo sprendimas užsakovui.

Specialisto teigimu, investuojant į tikslius skaičiavimus, veikimo simuliaciją, užduoties suformulavimą, įrangos parinkimą, nesunku 5–10 % sumažinti investicines išlaidas ir energijos sąnaudas.

„Modeliavimas padeda sutaupyti daug pinigų, diegiant į pastatą šildymo ar vėsinimo sistemas. Objektyvūs, tikslūs duomenys yra būtini šiuolaikiškai planuojant ir projektuojant. Turime puikių pavyzdžių, kai, atlikus modeliavimą, instaliuotas sistemų galingumas sumažėja netgi 30 % arba kai modeliavimas parodo, kad, šildant biurų pastatą naktį, šildymo sistemos galingumas, taip pat ir investicinės išlaidos sumažėja 20 %, užtikrinamas geresnis mikroklimatas, o energijos suvartojimas padidėja nežymiai. Taip taupomos lėšos šildymo ar vėsinimo sistemoms įrengti ir užsakovui sukuriama pridėtinė vertė, gerokai viršijanti modeliavimo išlaidas“, – perspėja inžinierius.

K. Reklaitis taip pat pataria nepasikliauti vien tik sistemų tiekėjų teikiamomis inžinierių paslaugomis. Nebūtinai tik vieno gamintojo siūlomas asortimentas gali būti tinkamiausias statomam pastatui. Nepriklausomi skaičiavimai padeda išsirinkti tinkamiausią mikroklimatą užtikrinančią sistemą ir įrangą, pritaikytą individualiam projektui bei specifiniams užsakovo reikalavimams.

„Augant inžinerinių sistemų sudėtingumui ir kompleksiškumui, užsakovui vis sudėtingiau įvertinti tikrąją projektavimo ir montavimo darbų vertę ir kokybę, atskirti tiekėjų interesus nuo realios naudos. Lankant objektus, dažnai apima nusivylimo jausmas, kai matai investuotas didžiules lėšas į įrangą, kuri neveikia visu galingumu arba veikia netinkamai. Todėl, manau, būtinas nepriklausomas techninis konsultantas inžinierius, kuris gintų užsakovo interesus ir siektų, kad užsakovas gautų patį kokybiškiausią produktą už tinkamą kainą“, – aiškina K. Reklaitis.