Moderni Jonavos arena bus patogi ne tik jos lankytojams, bet ir pastato administratoriams. Tuo pasirūpino intelektualių inžinerinių sistemų integratorė, viena iš pastato rangovių bendrovė FIMA.

Jonavos arenos pastato administratorius ypač vertina galimybę beveik visas pastato inžinerines sistemas valdyti ir stebėti jų būklę nuotoliniu būdu. Darbuotojas monitoriuose gali stebėti, kokie yra šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK), apšvietimo, apsaugos, įeigos kontrolės sistemų parametrai ir juos valdyti – įjungti apšvietimą, šildymą. Čia transliuojami ir stebėjimo kamerų vaizdai, galima matyti, kur suveikė signalizacija.

Jonavos arenoje FIMA integravo pastato inžinerinių sistemų valdymą ir įdiegė visą elektroninę inžinerinę infrastruktūrą. Tai – pastato valdymo ir inžinerinių tinklų automatinio valdymo, apsaugos ir įeigos kontrolės, vidaus ir lauko vaizdo stebėjimo, pranešimų įgarsinimo, gesinimo sistemos, komunikacijų tinklai, telefonų stotis, taip pat elektros energijos tiekimo, vidaus ir lauko apšvietimo, varžybų informacinės ir laikrodžių sistemos.

Projektui vadovavęs FIMA specialistas Raimundas Skapčius neslėpė, kad Jonavos arena – specifinis objektas. Ji buvo suprojektuota dar prieš dešimtmetį ir kai kurie numatyti sprendimai paseno dar net nepradėjus statyti arenos. Todėl teko koreguoti techninį projektą ir užsakovui siūlyti naujus ir aktualiausius sprendimus.

Tarp tokių pasenusių projektinių sprendimų, pavyzdžiui, buvo net analoginė telefonų stotis ir analoginė vaizdo stebėjimo sistema. FIMA specialistai, be abejo, pasiūlė jas pakeisti skaitmeninėmis. Patobulintas ir salės apšvietimo techninis projektas.

„Techniniame projekte nebuvo apibrėžta, kokioms sporto šakoms apšvietimas turi būti pritaikytas, nenurodyta, kiek ir kokių prožektorių turi šviesti, koks šviesos srautas reikalingas“, – prisiminė R. Skapčius.

FIMA, pasitarusi su Jonavos kultūros ir sporto centro atstovais dėl arenoje planuojamų sporto varžybų ir reikalavimų jų apšvietimui, pasiūlė ir įdiegė išmanųjį salės apšvietimo valdymą. Dabar, atsižvelgiant į renginio pobūdį, galima pasirinkti apšvietimo scenarijų, įjungiant ne visus, o tik tam tikrus šviestuvus ir pritaikyti apšvietimą įvairiems režimams, pavyzdžiui: treniruočių, varžybų, valymo ir pan. Toks sprendimas yra labai efektyvus ir leidžia sutaupyti.

Jonavos arena išsiskiria ir itin aukšta garso kokybe. Tam FIMA specialistai sumontavo profesionalią įrangą, garsiakalbius išdėstė atsižvelgdami į patalpos specifiką.

Nestandartiniai ir varžybų informacinės bei laikrodžių sistemų sprendimai. Komandų persirengimo kambariuose sumontuotus sekundes skaičiuojančius laikrodžius FIMA integravo į vieną sistemą su švieslentėmis. Taigi pertraukėlių metu rūbinėje esantys treneriai ir žaidėjai gali matyti, kiek liko laiko iki kito kėlinio ir į aikštelę išeiti laiku.

FIMA specialistai taip pat konsultavo arenos valdytojus, kaip efektyviau valdyti žmonių srautus, kad, pavyzdžiui, po renginio nesusidarytų grūstis, ir apriboti jų galimybes patekti į tam tikras patalpas.

Nors FIMA patobulino ne vieną pirminiame projekte numatytą sprendimą, tam nereikėjo papildomų lėšų – išsitekta su numatytu biudžetu, o darbai buvo atlikti laiku.

Jonavos arena – ne vienintelė, prie kurios įrengimo prisidėjo FIMA. Šios bendrovės specialistų sprendimais naudojasi Vilniaus „Siemens“, Šiaulių, Panevėžio arenos ir Druskininkų sniego arena. Prie pabaigos artėja ir arenos „Hala Podium“ statybos projektas Lenkijoje. 

Projektui vadovavęs FIMA specialistas Raimundas Skapčius neslėpė, kad Jonavos arena – specifinis objektas, nes suprojektuotas dar prieš dešimtmetį: būdami atsakingi už visą arenos elektroninę inžinerinę infrastruktūrą, siekėme, kad technologijos atitiktų šiandienos poreikius ir būtų patogios naudotis.

JONAVOS ARENOJE ĮDIEGTOS SISTEMOS

Pastate:

elektroniniai ryšiai: įgarsinimo ir pranešimų sistema, laikrodžių tinklas,

sporto varžybų informacinė sistema, kompiuterinis telefoninis tinklas;

apsaugos signalizacija; įeigos kontrolės sistema; vaizdo stebėjimo sistema;

gaisro signalizacija; elektros tiekimo sistema; apšvietimo sistema;

ŠVOK (šaldymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo) ir šilumos mazgo automatika;

pastato valdymo sistema; automatinė gaisro gesinimo sistema; žaibosauga.

Lauke:

ryšių tinklai; vaizdo stebėjimo sistema;

elektros tiekimo sistema; apšvietimo sistema.