Atokioje ir vaizdingoje Dzūkijos vietoje, Panaros kaime, Varėnos rajone, stovi dailus vieno aukšto namas su mansarda ir rūsiu. Tai – vyrų vienuolynui, pavadintam Pilnų namų bendruomene, priklausanti valgykla.

Namas įdomus tuo, kad yra pirmasis A++ energinę klasę atitinkantis pastatas Lietuvoje. Tokius namus mūsų šalyje bus privaloma statyti tik po kelerių metų.

Jį pastatė patyrę ir daugiametę patirtį turinčios bendrovės „Dzūkijos statyba“ specialistai. Ta pati statybų bendrovė pastatė dar du šios bendruomenės pastatus – koplyčią bei nuo narkotikų ir alkoholio priklausomų asmenų reabilitacijos centrą.

Ypač mažai energijos naudojantis valgyklos pastatas, kurio bendras plotas su pagalbinėmis patalpomis yra 850 m2, buvo suprojektuotas ir pastatytas, atsižvelgiant į Dzūkijos nacionalinio parko reikalavimus.

Pastate įrengtas grindinis geoterminis šildymas, pastatyti trys rekuperatoriai. Skaičiuojama, kad pastato energijos sąnaudos šildymui bus neįtikėtinai mažos – vos 4 kWh/m2 per metus. Taip pat sumontuota saulės jėgainė, tad apie 51 % elektros energijos bus galima pasigaminti vietoje. Kad atitiktų itin aukštą energinę klasę, statytojams reikėjo užtikrinti, kad pastatas būtų itin sandarus ir turėtų ypač didelę šiluminę varžą. Ypatingas dėmesys skirtas langų statymo, perdangų plokščių jungčių su sienomis, sienų, durų ir kitiems mazgų sprendiniams.

Vos prieš kelis mėnesius Statybos produktų sertifikavimo centro duomenų bazėje, pastatų sertifikavimo registre, atsirado įrašas apie vienuolyno valgyklai suteiktą A++ sertifikatą. O pernai Aplinkos ministerija šį pastatą paskelbė energiškai naudingiausiu namu Lietuvoje.

Visi nauji Lietuvoje statomi pastatai A++ energinio efektyvumo klasę privalės atitikti tik nuo 2020 m. pabaigos. Taigi šis UAB „Dzūkijos statyba“ specialistų pastatytas namas jau dabar gerokai aplenkė laiką.