Biurų miestelį „Technopolis Ozas“ 2013-aisiais įkūrusi Suomijos kapitalo nekilnojamojo turto bendrovė „Technopolis plc“ ruošiasi naujam atidarymui – netrukus duris atvers naujasis 25 tūkst. m2 pastatų duetas DELTA.

 „Technopolio“ vadovės Lietuvoje Linos Paukštės teigimu, jau pastatyti ALFA, BETA ir GAMA bei naujasis DELTA – tai pirmieji pastatai Lietuvoje, pastatyti pagal amerikiečių sukurtą standartą „LEED Gold“. Kartu su BREEAM tai – 

vienas labiausiai pasaulyje vertinamų žaliųjų pastatų standartų. LEED standartas – tai patvirtinimas, kad pastatas tausoja aplinką, yra ergonomiškas ir turi mažesnes veiklos sąnaudas.

Siekiant šio standarto, DELTA statyboje naudotos itin kokybiškos ir ilgalaikės medžiagos, o statybos rangovu pasirinkta ilgametę patirtį gyvenamosios, komercinės bei gamybinės paskirties objektų statyboje turinti bendrovė „Mitnija“.

„Mitnija“ ypač didžiuojasi šiuo daugiau nei 23 mln. eurų užsakymu iš kompanijos „Technopolis Lietuva“. Šio projekto ėmėmės drąsiai ir su didžiausiu entuziazmu, nes jau dirbome ir buvome užmezgę tvirtus santykius su kitais didžiausiais užsienio kapitalo investuotojais, tokiais kaip „LIDL“, „DPD“, „Schage“, – sakė „Mitnijos“ generalinis direktorius Julius Gendvilis.

Du nauji biurų pastatai šalia „Siemens“ arenos iškilo per mažiau nei 17 mėnesių, iš viso „Technopolis Lietuva“ į projektą investavo 35,4 mln. eurų.

„Mūsų statybos komandai ir šį kartą pavyko patenkinti kliento lūkesčius, projektas buvo baigtas sutartu laiku. Bendras naujų pastatų plotas – daugiau nei 25 tūkst. m2, čia taip pat įrengėme 390 vietų automobilių aikštelę. Džiaugiamės, kad bendradarbiavimas su kliento atstovais vyko draugiškai, sklandžiai ir konstruktyviai, mūsų komanda suvaldė statybos proceso rizikas, meistriškai vadovavo daugiau kaip 40 skirtingų subrangovų ir tiekėjų įmonių darbui“, – džiaugėsi J. Gendvilis.

„Mitnijos“ generalinis direktorius atskleidė, kad vieną iš pastatų bendrovė pati įrengė pagal didžiausio „Technopolio“ nuomininko –
tarptautinės kompanijos „Western Union“ –
reikalavimus. Generalinio direktoriaus teigimu, tam prireikė papildomų pastangų, kruopštumo ir žinių.

Kitų biurų erdvė suplanuota taip, kad jų nuomininkai turėtų maksimalią laisvę pagal savo poreikius patogiai planuoti vidaus erdves. Kokiais pranašumais galės džiaugtis būsimi šių pastatų darbuotojai?

„Pastatuose įrengėme energiją taupančias sistemas – apšvietimas čia valdomas, atsižvelgiant į konkrečiose pastato vietose esančių žmonių skaičių. Sumontuotos energiją taupančios šviesos diodų(LED) lempos, taip pat įrengėme lauko žaliuzes saulės šviesos kontrolei. Naujuose „Technopolis Lietuva“ pastatuose įdiegėme automatizuotą pastato valdymo sistemą (BMS), kuri leidžia pastato inžinerines sistemas valdyti atsižvelgiant į iš anksto pasirinktus režimus. Įrengėme ir komfortabilią vėdinimo sistemą – oras tiekiamas per šalčio sijas. Ypatingą dėmesį skyrėme aukštos kokybės garso izoliacijai“, – biurų pastatuose pritaikytus sprendimus vardijo bendrovės „Mitnija“ vadovas.

„Technopolis plc“ šiuo metu valdo per 20 biurų miestelių, įsikūrusių šešiose šalyse nuo Oslo iki Sankt Peterburgo. Pastačius DELTA, bendras šios bendrovės Lietuvoje valdomų biurų plotas pasiekė apie 100 t8kst. m2, o nuomojamas plotas yra 64 tūkst. m2.

Siekiant per trumpą laiką pastatyti itin kokybišką, ergonomišką ir aplinkai draugišką pastatą, įvairių iššūkių teko įveikti ir daliai „Technopolį“ stačiusių subrangovų.

Palengvino įsikūrimo darbus būsimiems nuomininkams

Bendrovė „Constra“ „Technopolyje“ atliko dalį vidaus apdailos darbų A korpuse. Projektų vadovo Andrėj Zakševskij teigimu, buvo įrengtos komunikacinės pertvaros (kaktos), slepiančios visas biurams reikalingas komunikacines ir inžinerines sistemas; sienos, kolonos ir lubos nudažytos pilkšva spalva, o grindys tiesiog išsiurbtos ir impregnuotos, kad būsimi nuomininkai galėtų jas išsikloti tokia danga, kokios jiems norisi.

Projektų vadovas teigė, kad pradedant darbus šiame projekte nebuvo patvirtinto interjero projekto, tad „Constra“ teko pateikti savo techninės dalies pasiūlymus.

„Užsakovas siekė, kad būsimi nuomininkai (jie tuo metu dar nebuvo žinomi), galėtų erdvę lengvai įsirengti pagal įmonės poreikius, tačiau kartu ta koncepcija jiems atrodytų patraukli, vos apžiūrėję patalpas jie suvoktų, kad bus nesudėtinga įsikurti“, – sakė pašnekovas.

Todėl užsakovai darbo kabinetų pertvaras įengė iš praktiškesnių gipso kartono medžiagų. Antrame „Technopolio“ aukšte naudotos gipso kartono plokštės, kurias sudėjus nebereikia glaistyti ir dažyti – įsikėlus į patalpas galima iškart pradėti vykdyti veiklą.

Projektų vadovas A. Zakševskij prasitarė – dėl to, kad „Technopolis“ siekė aplinkosauginio LEED sertifikato, reikėjo užpildyti nemažai dokumentų anglų ir lietuvių kalbomis, argumentuojant, kokios medžiagos pasirinktos vidaus apdailai.

Be gipso kartono apdailos, „Constra“ įrengė priešgaisrines pertvaras, vidaus palanges, akustines lubas, plytelėmis išklojo dušų ir WC patalpas.

Sparčiai auganti statybos bendrovė „Strateginis partneris“ projekte atliko pirmo ir antro aukšto įrengimo darbus. Bendrovės direktorius Remigijus Makuška sakė, kad sudėtingiausia buvo įrengti daugiau nei 4 m aukščio pertvaras pirmajame aukšte bei ypač ilgas inžinerinių sistemų pertvaras (kaktas) ir palanges antrajame aukšte. „Strateginis partneris“ taip pat įrengė lubas, atliko plytelių klijavimo bei sienų paruošimo ir dažymo darbus.

Nudažė keturis kartus greičiau

Bendrovės „VG Statyba“ direktorius Vidas Grigalionis pripažįsta: jo vadovaujamai bendrovei šis objektas buvo įprastas ir nesudėtingas – bendrovė dažė DELTA biurų pastato laiptinę. Vis dėlto užsakovus nedidelė įmonė sužavėjo savo galimybėmis – 1 000 m2 plotas buvo nudažytas vos per savaitę. „Dažymo darbus atliekame specialia technika, todėl galime tai padaryti gana greitai ir pigiai“, – kalbėjo V. Grigalionis.
Bendrovė paviršius dažo „Graco“ įrenginiais (vadinamoji beorio dažymo sistema). Toks dažymo būdas skirtas didelėms patalpoms.

„Jeigu 1 000 m2 du žmonės dažytų voleliais, jie užtruktų mėnesį. Na, o du žmonės, dirbdami su aparatu, užtrunka savaitę – tai yra keturis kartus greičiau. Šiandien statybose trūksta darbo jėgos, tad mes darbo jėgą pakeičiame technika“, – sako bendrovės „VG Statyba“ vadovas.
Bendrovė naudoja Lietuvoje gaminamus dažus – jais išdažyta ir DELTA objekto laiptinė.

V. Grigalionis pridūrė, kad „VG Statyba“ gali išgelbėti tuos, kuriems reikia nudažyti didelius gruoblėtus, reljefinius, plytinius paviršius. Tokiais atvejais dažymas atliekamas maždaug 8–10 kartų greičiau ir efektyviau, nei dažant voleliu.

Bendrovės spartą įvertino ir „Technopolį“ statanti „Mitnija“ – „VG statyba“ jau sulaukė antro užsakymo, kur teks dažyti gerokai didesnį biuro pastato plotą.

Papildomi įrenginiai vartų eksploatavimą pailgina dvigubai

Bendrovė „Hormann Baltic“ DELTA biurų pastato automobilių aikštelėje įrengė patvarius segmentinius pakeliamuosius vartus. Pardavimų vadovas Rokas Jatulis sako, kad tokioms aikštelėms bendrovė siūlo specialiai pritaikytus vartus, skirtus intensyviau varstyti.

„Šie vartai turi sustiprintas spyruokles bei automatiką – įrengtas dažnių keitiklis. Ką duoda šis įrenginys? Pradėdami kilti vartai juda lėčiau, tuomet, pakilę į maždaug pusės metro aukštį, pasiekia savo maksimalų greitį, o pabaigoje – vėl sulėtėja. Tai lemia, kad jie tolygiai, švelniai ir lengvai atsidaro ir užsidaro. Tai aktualu automobilių aikštelėse, kur vartai intensyviai varstomi. Dažnių keitiklis leidžia tausoti gaminį, tad vartai tiesiog ilgiau veikia“, – paaiškino R. Jatulis.

„Hormann“ atstovas pridūrė, kad administracinių ar net didelio ploto gyvenamųjų namų aikštelėse bendrovė siūlo įrengti tik tokios komplektacijos vartus. „Geriau atsisakyti objekto, nei pasiūlyti klientui konstrukciją, kuri atlaikys tik garantinį laikotarpį. Laimei, užsakovai pradeda vertinti ilgalaikiškumą, estetiką, patikimumą“, – kalbėjo jis.

Vartai veikia mažiausiai 25 tūkst. varstymo ciklų (tokia yra bandymais patvirtinta, garantuota jų veikimo trukmė). Įrengus ypatingam intensyvumui pritaikytas spyruokles ir dažnių keitiklį vartų veikimo laikotarpis pratęsiamas iki 50 tūkst. ir daugiau varstymo ciklų. Tačiau R. Jatulis pabrėžia nuolatinės priežiūros svarbą – specialistai vartus turėtų apžiūrėti, sureguliuoti, išvalyti ir sutepti bent du kartus per metus.

Užsakovas – Suomijos kapitalo nekilnojamojo turto bendrovė „Technopolis plc“

Generalinis rangovas – UAB „Mitnija“

Investicija į projektą –35,4 mln. eurų

Statybos laikas – 17 mėnesių

Bendras naujų pastatų plotas – daugiau nei 25 tūkst. m2

Automobilių parkavimo aikštelė – 390 vietų

Vidaus apdailos darbai – UAB „Constra“

Dažymo darbai – UAB „VG Statyba“

Automobilių aikštelės vartai – UAB „Hormann Baltic“