Įrengiant mokyklų sporto sales ar aikštynus, viena svarbiausių projektuotojams ir užsakovams tenkančių užduočių yra tinkamų dangų parinkimas. Juk sportuodami vaikai labiausiai rizikuoja pargriūti ar patirti traumas, kurios gali skaudžiai atsiliepti ir ateityje. Kokybiškos bei tinkamai parinktos dangos ne tik padeda gerokai sumažinti traumų tikimybę, bet ir užtikrina maksimalų komfortą sportuojant. Tad kokios gi dangos yra tinkamiausios mokyklų sporto salėms, stadionams ir aikštynams?

 Vidaus patalpų sportinės dangos

Uždarų patalpų sportinių dangų gamybos lyderiu pasaulyje laikoma Vokietijos kompanija „Haro Sports“. Jos specializacija – plokštuminio elastingumo medinių konstrukcijų sportinių dangų gamyba bei įrengimas. Tik tokios konstrukcijos grindys gali užtikrinanti puikią smūgių absorbciją. Tai gerokai sumažina traumų tikimybę, užtikrina tinkamą kamuolio atšokimą ir lemia puikias žaidybines savybes. Su „Haro Sports“ dangomis maksimalių rezultatų galima pasiekti net ir turint gana ribotą biudžetą.

Visos kompanijos „Haro Sports“ sistemos yra sukurtos naudojant daugiasluoksnes kietmedžio parketlentes. Šios turi daug pranašumų, palyginti su vienasluoksniu kietmedžio masyvu. Pastarasis gali brinkti ir trauktis, kintant santykiniam oro drėgnumui. Dėl to grindyse gali atsirasti plyšių ir įtrūkimų arba grindų paviršiaus išlinkimų.

Grindų dangoms gaminti kompanija „Haro Sports“ naudoja išbandytų ir pasiteisinusių rūšių tvirtą medieną: kanadietišką klevą, buką, uosį ir ąžuolą. Tokios tvirtos ir ilgalaikės dangos yra tinkamos naudoti ne tik sportui bet ir įvairiems renginiams.

„Haro Sports“ yra pirmoji medinių grindų gamintoja, gavusi FIBA sertifikatą, o šios kompanijos sportinės dangos naudojamos visame pasaulyje – pradedant vaikų darželiais ar mokyklomis ir baigiant Europos ar pasaulio čempionatų bei olimpinių žaidynių arenomis.

Lietuvoje jau daugiau nei dešimt metų „Haro Sports“ sportines dangas įrengia UAB „Kitoks požiūris“. Pasak UAB „Kitoks požiūris“ komercijos direktoriaus Romo Mizero, šiomis dangomis buvo išklotos „Žalgirio“, „Švyturio“, taip pat Prienų, Utenos, Palangos ir Garliavos sporto arenos, visa aibė universitetų ir mokyklų salių.

Mokyklose neretai naudojamos ir sportinės PVC dangos. Tačiau R. Mizeras įspėjo, kad jų jokiu būdu negalima kloti tiesiai ant betoninio pagrindo, nes tai neužtikrina reikalingo elastingumo ir reikiamos smūgio sugėrimo jėgos. Tik paklota ant elastinės sistemos sportinė PVC danga yra tinkama sportuoti ir nežaloja sportuojančių vaikų bei suaugusiųjų.

UAB „Kitoks požiūris“ siūlo kelias elastines sistemas, kurios gali būti naudojamos ir su sportine PVC danga.

Lauko sportinės dangos

Lietuvos miestų ir miestelių savivaldybės bei mokyklų ir kitų vaikų ugdymo įstaigų administracijos jau suprato, kokie aikštynai yra tinkamiausi mūsų klimato sąlygomis. Todėl krepšinio ar daugiafunkcėms aikštelėms dažniausiai renkasi liejamąsias gumos granulių dangas. Dabar retai sutiksi ir projektuotojų, kurie daugiafunkcėms aikštelėms parinktų visiškai joms netinkančias plastikinių plytelių dangas, o bėgimo takus išklotų nederančiomis gumos trinkelėmis.

„UAB „Kitoks požiūris“ įrengia liejamąsias gumines sportines dangas, tinkamas visoms lauke kultivuojamoms sporto šakoms – krepšiniui, tinkliniui, rankiniui, tenisui, taip pat daugiafunkcėms aikštelėms. Kadangi mūsų kompanija turi visą dangoms pakloti reikalingą įrangą bei patyrusį, daug metų su ja dirbantį kolektyvą, mes dangas įrengiame kokybiškai, operatyviai ir mažiausiomis sąnaudomis. Be to, siūlome visą sporto inventorių – krepšinio konstrukcijas, teniso bei tinklinio stovus bei tinklus, futbolo bei rankinio vartus ir t. t. Kiekvieną projektą užbaigiame precizišku sportinių linijų, atitinkančių kliento poreikius, žymėjimu“, – teigė R. Mizeras.

Įrengdama bėgimo takų, sportinių ar universalių aikštynų dangas UAB „Kitoks požiūris“ naudoja Šveicarijos gamintojo CONICA poliuretano produktus ir sportinių dangų sistemas. Jos padeda apsaugoti atletus ir sumažina traumų tikimybę.

„Mes drąsiai galime tvirtinti, kad CONICA yra sportinių dangų kokybės etalonas. Šios sistemos yra idealus ekonominis sprendimas švietimo įstaigų ar visuomeninių sporto centrų aikštynams. Tai – universalios dangos, skirtos įvairioms sporto šakoms. 14 mm storio danga yra skirta krepšiniui ir tinkliniui, 10 mm – tenisui“, – sakė pašnekovas.

CONICA sporto dangos yra stabilios, besiūlės, tinkamos netgi esant ekstremaliems temperatūros pokyčiams. Jos yra atsparios UV ir bet kokioms oro sąlygoms, turi neslidų, vandeniui laidų (arba ne, atsižvelgiant į dangos sistemą) paviršių, puikiai sugeria smūgio jėgą. Be to, šios dangos yra puikios išvaizdos (daug spalvinių sprendimų), išsiskiria geru sukibimu su pagrindu, yra ilgalaikės, atsparios dėvėjimuisi bei apkrovoms ir lengvai valomos.

Stadionai

Futbolas buvo išrastas ant natūralios žolės ir jo istorija išsirutuliojo būtent ant jos. Bet, atsižvelgiant į mūsų klimato sąlygas, už natūralią žolę daugiau pranašumų turi dirbtinės žolės danga. Ji yra kur kas stipresnė už natūralią ir atsparesnė oro permainoms. Dirbtine žole išklotoje aikštelėje žaisti galima net ir po sausros ar nulijus. Po lietaus tokia danga nebūna išvagota vandens srovių.

Nors dirbtinei žolei įrengti reikia didelių investicijų, dažnai ją turėti yra ekonomiškiau nei natūralią. Visų pirma dėl to, kad jai reikia mažiau priežiūros – nebūtina pjauti žolės ar iš naujo žymėti linijų. Užtenka tik šukuoti, ką gali atlikti net ir ne profesionalai, ir kartą ar du per metus profesionaliai patikrinti dirbtinės žolės paviršių.

Be to, dirbtine žole padengtos aikštelės gali būti intensyviai naudojamos. Natūralios žolės aikštės negali būti naudojamos ilgiau nei 250 val. per metus, o išklotuose dirbtine žole stadionuose galima sportuoti po 1 000 val. ar daugiau. Taigi ne atsitiktinai dirbtinės žolės danga vis dažniau klojama Lietuvos mokyklų stadionuose.

„Ne kiekviena kompanija, deklaruojanti, kad įrenginėja dirbtinės žolės stadionus, yra pajėgi tai atlikti ir padaryti tai kokybiškai, – įspėjo R. Mizeras. – Jiems įrengti reikia specializuotos ir brangios įrangos. UAB „Kitoks požiūris“ turi tokią įsigijusi. Mes jau daug metų naudojamės Vokietijos kompanijos SMG dirbtinės žolės klojimo ir priežiūros įranga, todėl galime įrengti stadionus mažiausiomis sąnaudomis, greitai ir, svarbiausia, kokybiškai.“