Didžiausias dėmesys sporto pastatams Lietuvoje buvo skiriamas artėjant 2011 m. Europos krepšinio čempionatui. Ne vienas miestas pasipuošė būtent šia proga iškilusia modernia arena. Nemažai ambicingų projektų yra statoma, projektuojama ir planuojama juo šiuo metu. Žurnalas „Structum“ apžvelgia naująjį Sportininkų rengimo centrą Druskininkuose, planuojamą rekonstruoti S. Dariaus ir S. Girėno sporto kompleksą, stebi, apie kokias sporto objektų idėjas Ukmergėje ir Akmenėje svajoja „Išmaniojo miesto III“ projekto dalyviai.

Rengimo centras Druskininkuose

Vienas didžiausių ir svarbiausių profesionalų sporto infrastruktūros projektų per pastaruosius kelerius metus Sportininkų rengimo centras Druskininkuose yra beveik 17 tūkst. m2 dydžio kompleksas. Tai didžiausias iš dabar Lietuvoje statomų sporto objektų. Centro, pradėto statyti 2008 m., statyba valstybės finansuojama per Kūno kultūros ir sporto departamentą (KKSD). Viso objekto statybos vertė buvo apie 33 mln. eurų, tačiau po indeksacijos sumažėjo iki 29 mln. eurų. Sklypo, kurį pasiūlė Druskininkų savivaldybė, plotas – 99 tūkst. m2.

Jau įrengta pagrindinė centro dalis – universali sporto salė, kuria jau galės naudotis sportininkai. Salė yra unikali Lietuvoje – nuleidus specialias užuolaidas ją galima padalyti ir į dvi atskiras sales. Vykstant svarbioms varžyboms, specialios užuolaidos gali būti pakeltos ir pristatytos mobilios žiūrovų tribūnos, kuriose yra iki 600 vietų. Taip pat įrengtos modernios persirengimo patalpos bei administracinė pastato dalis.

Pastatytas 8 takų 25 m ilgio baseinas, specialios salės kovinių sporto šakų – bokso, imtynių – treniruotėms, taip pat treniruoklių salė bus įrengta artimiausiu metu. Kitame etape planuojama statyti apgyvendinimo patalpas, kuriose turėtų būti ir retinto oro kambariai, o per paskutinį etapą numatyta įrengti infrastruktūrą lauke – stadioną su tribūnomis, aikštynus. Projektas turėtų būti užbaigtas 2018 metais. Šiemet jo vystymo darbams KKSD planuoja skirti 4,081 mln. eurų. Sportininkų rengimo centre Druskininkuose numatoma infrastruktūra tokioms sporto šakoms kaip: krepšinis, rankinis, tinklinis, plaukimas, dvikovų sporto šakos, šiuolaikinė penkiakovė, lengvoji atletika, futbolas ir kitoms.

S. Dariaus ir S. Girėno stadionas

Kaune planuojama S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rekonstrukcija. Šis objektas statytas dar 1924–1925 m. ir buvo pirmasis sporto stadionas Lietuvoje. 1969 m. rekonstruojant stadioną, čia įrengta 12 tūkst. vietų žiūrovams, tiesa, sėdėti teko ant medinių suoliukų, vėliau, juos pakeitus plastikinėmis kėdėmis, vietų sumažėjo iki 9,5 tūkstančio. Stadionas buvo skirtas futbolui, lengvajai atletikai ir išskirtiniams renginiams.

„S. Dariaus ir S. Girėno stadionas Kaune – ypač svarbus ir reikalingas projektas ne tik mūsų miestui, bet ir visai Lietuvai. Todėl stadiono rekonstrukcija yra vienas prioritetinių miesto darbų. Atlikdami kritiškai svarbų etapą – rengdami sklypo detalųjį planą – geranoriškai įsiklausėme į visas vietos bendruomenės pastabas ir pagal jas koregavome sprendinius. Darome viską, kad, per artimiausius mėnesius užbaigę techninį projektą ir konkurso metu parinkę geriausią pasiūlymą pateikusius statybininkus, galėtume kuo greičiau pradėti realius rekonstrukcijos darbus“, – teigia Kauno miesto savivaldybės vicemeras Povilas Mačiulis.

Rekonstruotas S. Dariaus ir S. Girėno stadionas taps daugiafunkcio sporto ir laisvalaikio komplekso Ąžuolyne dalimi. Visą kompleksą taip pat sudarys rekonstruota sporto halė, naujas lengvosios atletikos maniežas ir atnaujintas Dainų slėnis.

Šiuo metu architektai rengia S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rekonstrukcijos techninį projektą. Planuojama, kad realūs visai Lietuvai svarbaus statinio darbai prasidės dar šią vasarą, o bus įgyvendinti iki 2019 metų. Bene svarbiausias projektuotojų sprendimas – iš medžio sukurta fasadinė stadiono dalis, paslėpsianti betonines tribūnų konstrukcijas.

Po rekonstrukcijos S. Dariaus ir S. Girėno stadione esančių vietų skaičius nuo 9,5 tūkst. padidės iki 15 tūkstančių. Rengiamame techniniame projekte numatyta, kad absoliučiai visos tribūnos bus uždengtos stogu.

Ąžuolynui nebūdingus betono luitus nuspręsta paslėpti po mediniu fasadu. Natūrali medžio spalva ir plastiškos linijos leis stadionui vizualiai integruotis į greta esantį Ąžuolyną, su kuriuo bus užmegztas glaudus ryšys.

Kokia mediena bus panaudota rekonstruojant stadioną, kol kas neaišku. Atsakymą į šį klausimą projektuotojai planuoja turėti artimiausiu metu. Specialistų teigimu, vienas svarbiausių šiai medžiagai keliamų reikalavimų – ilgalaikiškumas. Rinkoje šiuo metu yra tiekėjų, specialiai paruoštai medienai suteikiančių iki 30–40 metų garantiją.

Dar viena svarbi naujovė, kurią bus galima rasti atsinaujinusiame stadione, – kardinaliai pasikeitęs pastato cokolinis aukštas. Jis bus paverstas visuomenei skirta erdve, kuri bus atvira iš stadiono išorės. Cokolinis aukštas bus skirtas nevyriausybinių organizacijų poreikiams, jame įsikurs kavinė, sporto centras bei atvira bendravimo erdvė. Suplanuota, kad cokoliniame aukšte esančios erdvės bus atviros nuolat ir veiks ne tik renginių stadione metu. Bus siekiama, kad S. Dariaus ir S. Girėno stadionas atitiktų UEFA (Europos futbolo federacijų asociacijos) standartus ir gautų ketvirtą kategoriją, čia galėtų vykti aukščiausio lygio futbolo varžybos. Be jų stadione taip pat galės vykti regbio, lengvosios atletikos varžybos, koncertai ir kiti renginiai.

Universali arena Ukmergėje

Ukmergės r. meras Rolandas Janickas sako, kad rajonas labai stokoja daugiafunkcio visuomeninio objekto. „Dalyvaudami projekte „Išmanusis miestas III“ tikimės originalių, realistiškų, inovatyvių ir praktiškų pramogų, sporto ir renginių komplekso teritorijos plėtros projektinių pasiūlymų, kuriuos galėtumėme naudoti Ukmergės rajono ir svečių poreikiams tenkinti“, – aiškina R. Janickas.

Pramogų, sporto ir renginių teritorija prie Ukmergės stadiono patraukli susisiekimo, infrastruktūros, rekreacijos ir miestovaizdžio aspektais. Universali pramogų, sporto ir renginių arena ateityje galėtų tapti vienu iš Vilniaus regiono traukos taškų.

Savivaldybės konkursui skirta teritorija Ukmergėje, Gruodžio 17-osios gatvėje, kairiajame Šventosios upės krante, šalia pėsčiųjų tilto per upę. 15,25 ha ploto zonoje numatoma statyti universalią 1,5–2 tūkst. vietų sporto ir renginių areną, įrengti sveikatingumo bei renginių parką su dengtomis estradomis, golfo aikštynais.

Pasak Ukmergės r. mero, konkurso dalyviams keliamas ne vienas esminis teritorijos sutvarkymo ir modernizavimo uždavinys – tikimasi naujoviškų urbanistinių, architektūrinių, miestovaizdžio ir funkcinių sprendinių. Norima, kad Sporto ir pramogų kompleksas būtų universalus statinys ir jame būtų galima rengti įvairias sporto varžybas, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos koncertus, festivalius, parodas, muges, rodyti spektaklius.

Preliminarų koncepcijos įgyvendinimo Ukmergėje biudžetą sudaro 5,2 mln. eurų.

Sveikatingumo kompleksas Akmenėje

Akmenės rajone turiningo laisvalaikio, sporto, sveikatingumo skatinimo linkme einama nuosekliai ir sistemingai. „Nutiesti ir tebetiesiami pėsčiųjų, bėgimo takai, BMX ir kitokių dviračių trasos, įrengiamos riedlenčių ir riedučių, krepšinio, futbolo, tinklinio aikštelės. Gausėja lauko treniruoklių, judriųjų žaidimų vietų vaikams ir suaugusiesiems. Norime ir modernaus sveikatingumo komplekso su sporto salėmis, baseinu ir kitais priklausiniais Naujojoje Akmenėje bei tobulinti nuostabųjį Akmenės gamtos ir kultūros parką“, – pasakoja Akmenės r. meras Vitalijus Mitrofanovas.

Konkurso dalyvių idėjoms skirta teritorija pačiame miesto centre. Joje turėtų atsirasti naujas modernus sveikatingumo kompleksas, taip pat sutvarkyta ir pritaikyta miestiečių poilsiui aplinka.

Savivaldybės darbuotojai ilgokai ieškojo investuotojo mieste esantiems sporto rūmams atnaujinti ir paversti juos šiuolaikiškai įrengtu sveikatingumo kompleksu, tačiau, neradus finansavimo šaltinio, buvo nutarta pasukti kita linkme – statyti naują sveikatingumo kompleksą prie Naujosios Akmenės miesto stadiono. Galimam projektui įgyvendinti Akmenėje planuojamas preliminarus 6 mln. eurų biudžetas.

Pageidaujama, kad naujas sveikatingumo komplekso pastatas būtų harmoningai integruotas į miesto centro užstatymo architektūrą ir pritaikytas prie jau susiformavusios aktyvaus laisvalaikio ir sporto zonos miesto centrinėje dalyje.