NAMAS X. PROJEKTAS – INOVACIJA (PASIBAIGĘS)

 

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto prodekanė

Skirmantė Mozūriūnaitė

Labai svarbu, kad, visoms technologijoms gyvenime judant į priekį, modernumas būtų pritaikytas ir namuose. Išmaniosios technologijos turi atitikti šios dienos visuomenės ir technologinius poreikius, tausoti aplinką, suteikti žmogui kuo didesnę laisvę, geresnį pojūtį, jų priežiūra turėtų būti minimali. Sistemos turėtų pačios save išlaikyti, būti ergonomiškos, taupančios energiją. Išmanusis namas – toks, kuris atitinka šiandienos žmogų, rytdienos kartą, šiuolaikinių technologijų pasaulį. Kai kuriems sunku pereiti nuo paprastųjų technologijų prie išmaniųjų. Bet viskas evoliucionuoja, kuriama tam, kad būtų kuo lengviau žmogui. O dėl pirmo žingsnio žmonės visuomet pilni abejonių, jiems sunku, nes tai savotiškas išėjimas iš to, kas įprasta, priprasta, kasdieniška. Bet reikėtų numatyti ir tai, kad išmaniojo namo gyventojai, žengę tą žingsnį, pateks į kitą komforto zoną. Perėjimas visą laiką sunkus, sudėtingesnis, bet svarbu supranti didelę išmaniųjų technologijų vertę.

UAB „Forma“ vadovas, architektas

Saulius Mikštas

Kokius klausimus ir problemas sprendžia išmaniojo namo technologijos? Tai išskirtinio komforto sąlygų sudarymas „tingiam“ vartotojui. Pagalba šiuolaikinio gyvenimo ritmu vis labiau skubančiam atsakingam vartotojui. Kiekvienas šių aspektų savaip daro įtaką išmaniojo namo modeliavimui ir architektūriniams sprendimams. Man labiausiai rūpi, kaip modernios technologijos ir jų taikymas veikia namo architektūrą.

„Studijos lape“ vadovas, architektas

Tomas Lapė

Išmanumas, mano nuomone, slypi tęstinume. Tam tikrame nepertraukiamame ryšyje tarp kūrėjo ir jo kūrinio, kuris pasireiškia ne vienpusiu, bet dvipusiu santykiu. Šis ryšis ištrina ribą, kuri dalija pasaulį į atskiras dalis, ir padaro jį vientisą. Žiūrint šiuo kampu, išmanusis namas yra ne tik daiktas, kuriame galima gyventi, jis tampa ten gyvenančio žmogaus pasaulio tąsa su visomis žmogui reikalingomis tiek utilitariomis, tiek dvasinėmis funkcijomis. Matyt, sugebėjimas tai subalansuoti ir yra gero architekto privilegija ir tuo pačiu atsakomybė. Nuolatinis mokymasis – vienas svarbiausių dalykų architekto gyvenime, atsispindinčių tiek architekto kasdienybėje, tiek realizuojamuose projektuose.

Grafikos dizainerė

Dovilė Džervutė

Išmanusis namas – tai protingas estetikos, funkcionalumo, technologijų ir žmogiškumo balansas. Tai harmonija, užliejanti vos įžengus pro duris ir stiprėjanti su lig kiekviena nauja detale tyrinėjant naujus namus. Dar nuo studijų laikų mane žavėjo architektų ir dizainerių virtuoziškumas gyvenamąją aplinką paversti tobulai patogia ir miela tiesiog būti, kai funkcionalumas integruojamas taip natūraliai, kad susilieja su žmogaus kasdieniais veiksmais. Erdvės, jų suplanavimas, daiktų ir baldų ergonomika tampa tarsi nepastebimi, tiesiog natūrali žmogaus tąsa. Kalbant apie išmaniąsias technologijas ir jų integravimą į kasdienę mūsų veiklą, tai savaime suprantamas procesas. Kasdien mus lydi daugybė išmaniųjų įrenginių, kurie tapo įprasta rutina, ir apie jų egzistavimą net nebesusimąstome. Išmanusis namas – tai nėra vien aklas tarnavimas žmogaus poreikiams. Pirmiausia tai galvojimas plačiau – apie tvarumą, ekologiją, gamtos išteklius, ekonomiškumą ir taupumą. Toks namas turėtų tausoti ir padėti sąmoningai naudoti elektrą, šilumą, vandenį, atsikratyti daugybės papildomų valdymo įrenginių ir jungti viską į bendrą sistemą. Toks namas – tai tikrai ne vien spragtelėjimas pirštais įjungiant elektrinį židinį, pritemdant dirbtinį apšvietimą ir įjungiant virkdančią muziką. Romantika yra gyventi protingame name ir protingai išnaudoti šiuolaikines technologijų galimybes.

Architektų biuro „MJZ“ vadovas, architektas

Maciej Jakub Zawadzki

Išmanusis namas energijos vartojimo požiūriu yra „tvarus pastatas“. Ir, nors toks objektas dažnai vadinamas „pasyviuoju namu“, aš labiau būčiau linkęs jį vadinti „aktyviuoju namu“, nes tai geriau pagrįstų tokio namo ir aplinkos sąveikos principus. Kompaktiškesnio bei didesnio objekto įstiklinimo ploto iš pietų ir mažesnio iš šiaurės planavimas, kaupiamųjų tamsių medžiagų apdailai naudojimas – tai „senieji“ tradiciniai protingi žmonijos sprendimai, kuriuos taikome šimtmečius. Ir mes šiandien galėtume grįžti prie kai kurių senųjų principų, matomų architektūros pavelde, nes juk net ir labai ekologiškos modernios technologijos, tokios kaip saulės baterijos, vis dar nėra pakankamai draugiškos aplinkai. Beje, tai, kas mane žavi labiausiai, kai kalbame apie inovatyvumą, yra sumaniosios programinės sistemos, leidžiančios valdyti energijos suvartojimą ir ne tik tampančios pramogai skirtais įrenginiais, bet iš tiesų padedančios pagerinti namo gyventojų gyvenimo kokybę.

Gražinos Janulytės-Bernotienės studijos vadovė, architektė

Gražina Janulytė-Bernotienė

Kas yra tas išmanusis namas? Visų pirma tai protas, kurį žmogus įdeda į sumanymus, sukonstruodamas, suprojektuodamas tokį namą. Į tą grupę įeina viskas – ir dizainas, ir tvarios technologijos, ir estetika. Tokios yra būtinos sąlygos žmogui gerai jaustis. O tai, ką mes siaurąja prasme vadiname išmaniosiomis technologijomis, – be jokios abejonės, jos turi įeiti į mūsų kasdienį gyvenimą, nes be to jis jau sunkiai įsivaizduojamas. Mes ne tik pripratome prie ausies turėti mobiliuosius telefonus. Taip yra su visų technologijų diegimu. Nori to ar ne, jos tiesiog atkeliauja, veda į ekologinį mąstymą, tvarumą, saugų gyvenimą, gerina santykį su gamta ir visuomene. Iš tos visumos ir konstruojamas išmanusis namas.

Grafinis dizaineris, iliustratorius, architektas

Artur Širin

Išmanusis namas pirmiausia turi būti patogus ir būti naudingas žmogui, tad turėtų būti ne vien troba, bukai prikimšta elektronikos. Techniniai inžineriniai sprendimai turėtų būti gerai apgalvoti, pritaikyti vartotojui ir nematomi, o prireikus valdomi itin paprastai, todėl nevarginantys ir nekeliantys galvos skausmo.