KTU

Šią teritoriją pasirinkome dėl kelių esminių priežasčių. Teritorija sudomino savo potencialu. Miesto centre esanti Agluonos upė yra apsupta natūralios aplinkos ir netoli esančios gamyklos. Šalia yra: gyvenamieji pastatai, gimnazija su sporto aikštynu ir t.t. Manome, jog ši teritorija turi daug neišnaudotų galimybių. Kaip mišrios funkcijos miesto erdvė ji gali virsti Biržų naujuoju veidu ir laisvalaikio erdve visiems miesto gyventojams bei svečiams.

Atlikdami užduotį sieksime sukurti naują, kokybišką, darnią, ekologišką ir gyvybingą erdvę, kurioje sunkiai suderinamos funkcijos atrastų savo potencialą ir papildytų viena kitą. Sieksime, kad sąlyginai nedidelėje teritorijoje atsirastų galimybė kurti, dirbti, mokytis, leisti laisvalaikį ir kokybiškai gyventi, turėti gerą susisiekimą su kitomis miesto dalimis bei svarbiausiais objektais.

Manome, kad naujajai architektūrai, urbanistikai bei darniai plėtrai reikalingas visiškai naujas požiūris. Praėjusio amžiaus projektavimas ilgą laiką rėmėsi garsiąja doktrina „Form follows function”. Ši doktrina tapo ambicingu modernizmo manifestu, o kartu ir dideliu suvaržymu, ne tik atribojusiu architektūrą nuo dekoratyvumo, bet ir pasmerkusiu ją utilitariniam griežtumui ir vienodumui. Jei architektūra sektų minėtą idėją, į pastatus ir jų grupes galėtume žvelgti kaip į erdves istorijoms. Istorijoms žmonių, kurie gyvena, mokosi, ilsisi ir dirba tose erdvėse bei pastatuose.

Erdvės ir jų tarpusavio ryšiai turėtų daryti teigiamą įtaką žmonėms, o šie – projektuojamoms erdvėms. Dėl šios priežasties sieksime maksimaliai išanalizuoti ir įsivaizduoti naudotojų poreikius, žmonių elgseną erdvėje ir pagal tai kurti aplinką, o ne priversti žmones elgtis erdvėse pagal išgalvotą ir nebūtinai sėkmingą scenarijų.

Išmanusis miestas – tai ne tik miestas, kuriame yra vietos gyventi, dirbti, mokytis ir ilsėtis. Tai darni ir ekologiška miesto sistema, kurioje yra visų svarbiausių funkcijų visuma. Taip pat joje slypi nenutrūkstantis ryšys, kuris užpildo erdves, nepalikdamas pilkų, beveidžių zonų.

Bjarke Ingels – vienas žymiausių šio amžiaus jaunųjų architektų, nepaisantis griežtų architektūros normų ir kuriantis abipusę, gamtai ir žmogui pritaikytą darnią architektūrą. Jo suprojektuotas jėgainės kompleksas Kopenhagoje „Amager bakke“ žiemą veikia kaip slidinėjimo kalnas, o vasarą –žygiavimo trasa. Tai puikus pavyzdys, kaip visiškai skirtingos, nesuderinamos ir nieko bendro neturinčios funkcijos susijungia į vieną, puikiai veikiančią sistemą. Bjarke Ingels yra pasakęs: „Architektai turi tapti ekosistemų projektuotojais. Jie turi būti ne tik gražių fasadų ar gražių skulptūrų dizaineriai, bet ir ekonominės bei ekologinės sistemos, kai nukreipiame ne tik žmonių, bet ir išteklių srautus per savo miestus ir pastatus“.

KTU

Komandos nariai:

Šarūnas Mikelaitis, Lukas Mikulskas, Agnija Ponomariova, Ugnė Miškevičiūtė

Vadovai:

Karolis Vaikšnys

Pasirinkta teritorija:

Biržai