Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija

Komandos nariai:
Milda Volskaitė
Vadovai:
Asta Kazlauskienė
Pasirinkta teritorija:
Anykščiai

Išmanusis miestas – tai bendruomenė, atsižvelgianti į kiekvieno žmogaus pamatinius poreikius, bei struktūra, leidžianti individams įsilieti į aplinką, matyti, bendrauti ir kurti.

Psichologo Abrahamo Maslow poreikių hierarchijos piramidėje saugumo poreikis yra antroji pakopa. Tai reiškia, kad žmogus, fiziškai ir psichologiškai nesijausdamas saugiai, negali patenkinti savo socialinių, savigarbos, pagarbos ir savirealizacijos poreikių, t. y. visapusiškai tobulėti kaip individas.

Vien Lietuvoje globos namuose 2019 m. gyveno apie 7,5 tūkst. vaikų. Vadinasi, kas 60-as vaikas gyvena be tėvų, neturi nuolatinių namų, nejaučia šeimos jausmo. Mano idėja yra ištirti bei apibendrinti saugios aplinkos koncepciją vaiko akimis, gyvenant be tėvų. Projekto tikslas – pagal saugios aplinkos koncepciją sukurti bendruomeninius vaikų namus Anykščių senosios ligoninės teritorijoje. Teritorija susidomėjau patyrinėjusi pastatų išdėstymą ir supratusi, kad jie puikiai tinka mano idėjai įgyvendinti. Pastatų vieta yra Anykščių centre, o tai suteikia galimybę vaikams lanksčiau integruotis į miesto bendruomenę: lankyti įvairius laisvalaikio būrelius, būti lengviau pasiekiamiems rūpybos tarnyboms ir t. t.

Pirmasis mane įkvėpęs pavyzdys yra pelnęs 2018 m. „AR House“ apdovanojimą – „ZAV“ architektų sukurta gyvenamoji vieta Irano našlaitėms nuo septynerių iki šešiolikos metų. Kūrėjai pasiūlė kambarių balkonus uždengti medžiaga, kad gyventojos galėtų būti lauke be hidžabų (galvos apdangalų). Ši projekto detalė parodo, kad autoriai įsigilino į Irano mergaičių poreikius, norus bei gyvenimo būdą. Kitas pagirtinas projekto aspektas – pastatas suplanuotas taip, kad aplinka būtų kuo artimesnė namų jausmui: privatūs kambariai, bendrosios erdvės, jaukus vidinis kiemas.

Antrasis pavyzdys yra 2019 m. „Aga Khan“ apdovanojimo laimėtojas – „Urko Sanchez“ architektų suplanuotas SOS vaikų kaimas Džibutyje, Afrikoje. Savo atviromis erdvėmis ir labirintą primenančiu gatvių tinklu SOS vaikų kaimas yra skirtas skatinti našlaičių bendruomeniškumo jausmui. Namai sukurti taip, kad išliktų privačios erdvės, bet taip pat turėtų prieinamą atvirą lauko erdvę, kiemelius, kuriuose puoselėjami augalai.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų