Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija

Komandos nariai:
Egidijus Grėbliūnas, Sergej Chmeliov, Gintarė Blažonytė
Vadovai:
Lina Sakalauskienė, dr. Edita Šarkienė
Pasirinkta teritorija:
Vilkaviškis

Kodėl projektui pasirinkote būtent šią teritoriją?

Šioje teritorijoje yra kultūros paveldo pastatai. Mes nesame susidūrę su tokio tipo pastatų remontu ar pertvarkymu, todėl tai bus įdomi ir iššūkių kelianti patirtis. Įdomu daugiau sužinoti apie paveldo objektus Lietuvoje, jų istoriją bei keliamus reikalavimus jų remontui.

Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniuoju? Ko iki išmanumo trūksta pasirinktai teritorijai?

Miestą išmaniu paverčia naujųjų technologijų, automatizavimo diegimas pastatuose, ypač visuomeninės paskirties. Taip pat daugiafunkcinių pastatų panaudojimas. Mūsų pasirinktoje teritorijoje pastatai nėra iki galo išnaudojami, jie iš dalies yra apleisti, nekokia jų techninė būklė. Daugelis kultūros paveldo objektų pasaulyje keičia savo paskirtį pagal laikmetį, pavyzdžiui, įvairios senų gamyklų patalpos paverčiamos: muziejais, kultūros centrais, kavinėmis, restoranais, koncertų, parodų salėmis, teatrais, parduotuvėmis, bibliotekomis, biurais, dirbtuvėmis, gyvenamaisiais būstais ir pan. Mūsų pasirinktą spirito gamyklą taip pat galima pritaikyti kitoms paskirtims.

Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje teritorijoje?

Peržiūrėjus visus pateiktus projektus, šis projektas mums pasirodė įdomiausias ir labiausiai tinkantis mūsų studijų programai. Mus labai sudomino tai, kaip galima atgaivinti kultūrinį paveldą, kokie jų rekonstravimui keliami reikalavimai, kaip sutvirtinti konstrukcijas, kad pastatas galėtų džiuginti savo grožiu dar ilgą laiką. Mūsų nuomone, pastatyti naują pastatą daugkart lengviau, bet rekonstruoti seną pastatą, kurio fasadas turi nemažai architektūrinių elementų yra įdomesnis ir daug iššūkių keliantis darbas.

Kokia yra Jūsų projekto vizija, tikslas?

Mūsų projekto tikslas yra atgaivinti objektą, paversti jį lankytina vieta, patrauklia vietos gyventojams ir turistams, pritaikyti bendruomenės poreikiams, išsaugant kultūros paveldą.

Kokie užsienio profesionalų pavyzdžiai įkvepia kurti išmanųjį miestą ir kuo?

Užsienio profesionalų pavyzdžiai parodo kaip įvairiai ir naudingai galima išnaudoti nebenaudojamų pastatų erdves, išsaugoti kultūros paveldo objektus, jų istoriją. Vienas iš mus įkvėpusių pavyzdžių yra istorinis pramonės rajonas „Dorchester-Milton Lower Mills“. Jis apima pramoninių gamyklų kompleksą, kuris istoriškai buvo siejamas su „Walter Baker & Company“ – pirmuoju didžiausiu šokolado gaminių gamintoju JAV. Pastatai buvo statyti 1868 – 1911 metais, o 1980 m. buvo įtraukti į Nacionalinį istorinių vietų registrą. Tačiau XXI a. didžiausias komplekso dalis buvo paversta būstais ir apartamentais.

Kiti analogai: Charleso upės pramonės ir inovacijų muziejus, Barselonos „Agbar de les Aigües“ muziejus, Pramonės paveldo muziejus „Galotti“ katilinė Bolonijoje ir t.t.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų