akmenes sporto centras
Jono Vapsvos nuotr.

Moderni Naujosios Akmenės sporto rūmų metamorfozė


Dar mėnuo kitas – ir ilgai planuotas, su gyventojais aktyviai diskutuotas senųjų Naujosios Akmenės sporto rūmų rekonstrukcijos projektas bus baigtas: duris atvers modernus Akmenės rajono sporto ir sveikatingumo kompleksas.

Beveik penkių tūkstančių kvadratinių metrų ploto sporto ir sveikatingumo kompleksą planuojama atidaryti šių metų rugsėjo viduryje.

Tikimasi, kad jis taps ne tik vietos bendruomenės ir gretimų rajonų gyventojų traukos centru, bet ir profesionalaus sporto židiniu. Juolab kad čia įrengta salės futbolo aikštė – viena iš nedaugelio Lietuvoje, atitinkančių FIFA salės futbolo standartus.

Salės futbolo komanda yra ir pačioje Naujojoje Akmenėje – ne bet kokia, o žaidžianti aukščiausiojoje lygoje: Naujosios Akmenės „Saulės krašto“ komanda Futsal A lygos 2022–2023 m. sezone užėmė ketvirtąją, o Futsal taurėje – antrąją vietą.

„Dabar suteiksime komandai tinkamą salę treniruotis ir netgi galėsime čia rengti tarptautinio lygio varžybas. Taip pat tikimės aukštesnių rezultatų ir iš rajono krepšinio komandos,  dalyvaujančios RKL A diviziono čempionate“, – sako Mantas Mačius, Akmenės rajono sporto centro vadovas.

Planuojama, kad naujosiose patalpose vyks ne tik salės futbolo, bet ir krepšinio, tinklinio varžybos – iš viso apie 300 sporto renginių per metus.

akmenes sporto centras

Vadovo manymu, ne mažiau dėmesio turėtų sulaukti ir komplekso sveikatingumo patalpų dalis su kavine: čia tikimasi apie keturių tūkstančių lankytojų per mėnesį. Daugiausia tarp jų, žinoma, bus Akmenės rajono gyventojų – juk jie taip aktyviai dalyvavo planuojant sporto rūmų rekonstrukciją, išsakė savo pageidavimus. Vieni norėjo dvikovos menų salės, kiti treniruoklių ir jogos patalpų, treti – baseino su pirtimis ir pramogomis vaikams. Didelė dalis pageidavimų jau įgyvendinta, dalį planuojama įgyvendinti palaipsniui.

Dar sovietmečiu, devintojo dešimtmečio pradžioje, pastatyti sporto rūmai ilgai stovėjo apleisti, veikla vyko tik sporto salėje, ją vietos sporto mokyklai iš „Akmenės cemento“ nuomojo Naujosios Akmenės savivaldybė. 2008 m. savivaldybė pastatą įsigijo, tačiau jai ilgai nepavyko rasti lėšų jam rekonstruoti. Privatiems investuotojams objektas nedideliame rajone neatrodė patrauklus.

Galiausiai rekonstrukcija atlikta Akmenės rajono savivaldybės ir valstybės biudžeto lėšomis. Kol rekonstrukcija buvo baigta, jos sąnaudos, palyginti su planuotu biudžetu, dėl kainų šuolio statybų rinkoje padvigubėjo – pakilo iki 13 mln. eurų. Atliekant rekonstrukciją, buvo išgriautas beveik visas senojo pastato vidus ir tame pačiame plote, nekeičiant laikomųjų konstrukcijų, buvo iš naujo suplanuotos patalpos.

Iš pradžių dar svarstyta palikti patį baseiną. Akmenės cemento gamykla, sporto rūmų užsakovė ir pirmoji savininkė, anuomet nepagailėjo cemento jo voniai išlieti ir ji iki šių dienų išliko nepriekaištingos būklės. Tačiau pastaruosius 25 metus baseinas nebeveikė dėl sistemų avarinės būklės. Buvo ir kitų bėdų – priėjimas iki baseino, aplinkinių patalpų išdėstymas nebeatitiko šiandienių saugumo ir higienos reikalavimų.

Sumaniai permąsčius patalpų išdėstymą, atsirado vietos ir papildomoms patalpoms – pavyzdžiui, buvo įrengti keturi persirengimo kambariai prie sporto salės, papildomos persirengimo patalpos teisėjams ir treneriams. „Pavyko kompaktiškai suplanuoti“, – įvertina M. Mačius.

Architektūrinių sprendinių pasiūlymą pateikė UAB „Tiksli forma“ architektai. Pastato patalpas suprojektavo įmonė „Inžinerinė mintis“.

Meistrų pagamintos pertvaros – puošmena

Pertvaras ir priešgaisrines konstrukcijas Akmenės sporto ir sveikatingumo centrui pagamino ir sumontavo daugiau kaip 20 metų sėkmingai veiklą plėtojanti UAB „Bodesos langai“ – ambicinga langų ir aliumininių fasadų konstrukcijų gamybos įmonė iš Šiaulių.

Subūrusi neįkainojamą profesionalų komandą, ji maloniai stebina klientus savo universalumu: kad ir kokių plastikinių ar aliuminio langų, lauko ar priešgaisrinių durų, stiklo ar slankiojamųjų sistemų reikėtų, per du dešimtmečius vertingos inžinerinės patirties prikaupę UAB „Bodesos langai“ meistrai visada glaudžiai bendradarbiauja su kiekvieno pastato inžinieriais ir projektuotojais, kad pastato vizija būtų įgyvendinta iki galo.

„Aliuminio langų techninės galimybės milžiniškos. Be to, jie saugūs, ergonomiški ir ilgaamžiai, išsiskiria lengvumu ir patrauklia išvaizda“, – sako UAB „Bodesos langai“ direktorė Vaida Steponavičiūtė. Įmonė savo klientams siūlo tik tokias aliuminio profilių sistemas, kurios išties atitinka visas tiekėjų deklaruojamas jų savybes, ir nuolat investuoja į savo gamybinę bazę, kad išlaikytų aukščiausios kokybės paslaugų lygį ir nenuviltų nė vieno kliento.

akmenes sporto centras

Aukščiausios kokybės gaminiai, greitai įvykdomi užsakymai ir patikimumas – štai tie trys principai, kurių niekada neišduoda UAB „Bodesos langai“, plėtodama savo veiklą.

Akmenės sporto ir sveikatingumo centre UAB „Bodesos langai“ įrengė „Aliplast“ sistemų vidaus pertvaras ir priešgaisrines konstrukcijas.

„Priešgaisrinių durų ir sistemų paskirtis – nutikus nelaimei apsaugoti patalpas nuo ugnies bei dūmų ir neleisti ugniai išplisti. Kad ir kur sumontuotumėte termoizoliuotą „Aliplast“ didelio atsparumo ugniai priešgaisrinių durų sistemą FR90 – privačiame name, biure, mokykloje ar kituose pastatuose, – visada galite būti ramūs: jūs – saugūs“, – teigia UAB „Bodesos langai“ direktorė Vaida Steponavičiūtė.

Viešosios paskirties pastatų ir gyvenamųjų namų vidinėms pertvaroms be terminės izoliacijos konstruoti skirta „Aliplast“ langų ir durų aliuminio sistema „Econoline“. Ji gali būti ir vientisa, ir su langais bei durimis.

Ši sistema puikiai suderinama su kitomis „Aliplast“ sistemomis, tad pasitelkus stiklo juostas, tarpiklius, kampus ir rėmus, jungiamąsias detales galima sukurti lengvą, patvarų ir funkcionalų korpusą, ypač patogų ir tikslingą biuruose. Toks sprendinys bus estetiškas ir šiuolaikiškas: lengvos aliumininės konstrukcijos suteiks patalpoms grakštumo, patrauklumo ir jaukumo.

Galimi du stiklajuosčių variantai: stačiakampiai ir išgaubti. Yra pastaruoju metu itin paklausi galimybė paslėpti durų vyrius. Montuotojus itin džiugina funkcija „Fix- Click“ durų varčiai greitai ir saugiai įstatyti.

„Pirmajame naujojo sporto ir sveikatingumo centro aukšte akis traukia išgaubta „Econoline“ stiklinė konstrukcija, o antrajame aukšte įspūdį daro plokščių konstrukcijų koridorius“, – vardija išskirtinius UAB „Bodesos langai“ pagamintus ir sumontuotus sporto ir sveikatingumo centro akcentus įmonės direktorė V. Steponavičiūtė.

akmenes sporto centras

Elektros tinklai – griežtai pagal reikalavimus

Vidaus ir lauko elektros tinklus Akmenės sporto ir sveikatos centre įrengė UAB „Euroinstal“. Prieš 18 metų veiklą pradėjusi nuo privačių namų vidaus ir lauko apšvietimo projektų, įmonė jau kone dešimtmetį susitelkusi į visuomeninių ir komercinės paskirties, tarp jų biurų, pastatų, daugiabučių ir laivų elektros instaliacijos projektus.

„Jie – mūsų kraujyje. Gliaudome juos kaip riešutus, turbūt ir užsimerkę padarytume. Apie industrinius projektus irgi daug išmanome – nuo mažų gamyklėlių iki naftos produktų gamyklų“, – šypsosi „Euroinstal“ vadovas Donatas Drūnas ir priduria, kad įmonė taip pat bendradarbiauja su objektų rangovais užsienyje – štai, pavyzdžiui, šiuo metu įrengia duomenų centrų Nyderlanduose apšvietimą.

Antrąjį savo gyvavimo dešimtmetį „Euroinstal“ su partneriais įgyvendino ir nemažai šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo (ŠVOK) ir industrinės automatikos projektų. Gaisro aptikimo sistemos (GAS), apsauginė signalizacija (AS), įėjimo į objektus ar daugiabučius kontrolės punktai – taip pat jų sritis. Įmonės profesionalai gali įdiegti ir lauko elektros ryšius (LER) – įrengti objekto gatvės apšvietimą ir prijungti jį prie miesto apšvietimo sistemos.

Kaip tik LER ir buvo vienas iš „Euroinstal“ užduočių Akmenės sporto ir sveikatingumo centre. Kiti darbai – vidaus ir lauko elektros tinklų įrengimas. Silpnų srovių darbų, tokių kaip GAS, AS, vidaus ER ir kt., buvo atsisakyta, juos atliko kitos įmonės.

„Apskritai mes laikomės principo, kad mūsų konkurentas – mūsų draugas. Mielai padedame konkurentams įgyvendinti jų projektus arba paprašome pagalbos savo projektams. Lietuva labai maža šalis, o projektų apimtis šiuo metu joje tikrai didėja. Anksčiau su dešimčia žmonių kalnus galėjai nuversti, o dabar ir su dvidešimčia žmonių kai kuriuose projektuose neapsisuksi“, – sako D. Drūnas.

Akmenės sporto ir sveikatingumo centras – jau antras „Euroinstal“ projektas su rangovu „Infes“.

akmenes sporto centras

Visi darbai atlikti griežtai laikantis „Elektros įrenginių įrengimo taisyklių“ (EĮĮT), todėl objekte, kaip ir privalu, naudoti tik behalogeniniai kabeliai, gaisro atveju neišskiriantys nuodingų dujų, įrengtas avarinis evakuacinis apšvietimas, apsauga nuo įtampos perviršio, išorinė ir vidinė apsauga nuo žaibo, įžeminimo kabeliai ir kontūras.

Naujasis centras priskiriamas pirmosios kategorijos visuomeninės paskirties pastatams, tad lauke sumontuoti papildomi elektros energijos šaltiniai – du elektros generatoriai, automatiškai įsijungiantys sutrikus elektros tiekimui.

Ir vidaus, ir lauko elektros tinklų valdymo skydeliai yra rakinamose patalpose, generatoriai aptverti tvoromis, prie jų gali prieiti tik elektros ūkį prižiūrintys darbuotojai.

Gražus vidaus akcentas, pasak D. Drūno, – linijiniai LED šviestuvai. O štai salėje teko iš naujo apgalvoti šviestuvų tvirtinimo sprendinius, nes buvo nuspręsta palikti dalį senų šviestuvų, juos reikėjo demontuoti ir vėl sumontuoti.

Vis dėlto didžiausias iššūkis „Euroinstal“ komandai buvo pakabinti šviestuvus virš baseino – iškart reikėjo ir sumąstyti, kaip būtų galima vėliau prireikus juos nukabinti, nes juk šiuolaikinių šviestuvų lemputės nekeičiamos – keičiami jie visi, o išleisti iš baseino vandenį ir pastatyti pastolius pernelyg užtrunka. Šiuo atveju buvo iš kraštų, o ne baseino vonioje sumontuoti stumdomi pastoliai, kuriais galima palube šliaužti per visą baseino ilgį.

„Tai buvo nauja patirtis ir mums, ir tų pastolių montuotojams. Ir ši paslauga kainavo dukart brangiau nei šviestuvų montavimas“, – juokiasi D. Drūnas. Tokia, pasak jo, jau ta visuomeninių projektų specifika: savo darbų sąmatą turi pateikti dar tiksliai nežinodamas, nei ką konkrečiai turėsi atlikti, nei kokios bus tavo darbo ir priemonių sąnaudos. Tačiau kaip tik iš tokių atvejų ir mokaisi.

akmenes sporto centras

Ir patalpas, ir vandenį šildys „Samsung“

Naujosios Akmenės sporto ir sveikatingumo komplekse patalpų šildymą žiemą ir pirminį karšto vandens ruošimą užtikrins vieno tipo įrenginiai – „Samsung“ šilumos siurbliai DVM S2 su vidiniais hidromoduliais.

„Samsung“ šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) produktų vystymo vadovas Tadas Skiparis sako, kad gamintojas aktyviai dalyvauja didesniuose komerciniuose projektuose ir visada užtikrina aukščiausio lygio kokybę.

„Mes visada sisteminę įrangą konkrečiam objektui pasiūlome tik detaliai išsiaiškinę jo poreikius ir galimybes. Kokybiškai įgyvendinti projektą įmanoma tik bendradarbiaujant tarpusavyje tiek užsakovui, tiek projektuotojui, tiek rangovui ir įrangos montuotojui. Šiuo atveju visų dalyvių tarpusavio sinergija buvo stiprus ir lemiamas veiksnys“, – komentuoja T. Skiparis.

Naujajam kompleksui pasirinktų „Samsung“ šilumos siurblių DVM S2 veikimo pagrindas – naujos koncepcijos skaitmeninė hibridinė sistema, kurią sudaro DVI kompresorius, garų įpurškimo technologija ir tarpinis turboaušintuvas. Būtent šie trys veiksniai sistemai suteikia labai didelį galingumą.

Iš viso patalpose sumontuotos įrangos galia – 200 kW. „Samsung“ specialistai glaudžiai bendradarbiavo su pastato automatikos diegėjais, kad užtikrintų nenutrūkstamą ir sėkmingą įrangos ir pastato procesų valdymą. Įranga yra sinchronizuota su centriniais tinklais, tad esant papildomam karšto vandens poreikiui yra galimybė įjungti jo tiekimą iš centrinių tinklų.

akmenes sporto centras

Stogui – unikali balta danga

Akmenės sporto ir sveikatingumo centro stogo danga pasirinkta pagal tvarių, pažangių ir energiškai efektyvių sprendinių srityje besispecializuojančios UAB „Moderni izoliacija“ rekomendacijas.

„Mes orientuojamės tik į aukštos pridėtinės vertės produktus, esame tokie novatoriai, nes pasiūlome rinkai vis naujų, iki tol joje nebuvusių sprendimų ir produktų, visas tas naujoves pirmiausia išbandę patys“, – sako įmonės vadovas Andrius Augūnas.

Naujajam sporto ir sveikatingumo centrui „Modernios izoliacijos“ profesionalai išrinko BREEAM, LEED ir VERDE reikalavimus atitinkančią unikalią RENOLIT baltą stogo dangą „ALKORPLAN Bright“.

Pasak A. Augūno, kiekviena balta stogo danga taupo energiją pastatui eksploatuoti, mažina aplinkos temperatūrą, neleidžia stogui įkaisti, dėl to pailgėja jo eksploatavimo trukmė. Stogo atspindimą šviesą nukreipus į pastato vidų, čia padaugėja natūralios šviesos. Jei įrengiami fotovoltiniai moduliai, atspindimą šviesą galima paversti elektra.

Tačiau tiesiog baltas stogas, „Modernios izoliacijos“ vadovo teigimu, greitai apsineša dulkėmis, papilkėja, ir savo naudingas savybes praranda.

Unikalia RENOLIT vėsaus stogo technologija grįstos baltos dangos „ALKORPLAN Bright“ spalvą, kartu dar labiau stiprindamas gebėjimą atspindėti saulės šviesą, saugo specialus apsauginis sluoksnis, tad jos išskirtinės savybės išlieka ilgai. Ši danga yra vėsių stogų dangų lyderė, jos saulės atspindžio indeksas SRI (angl. Solar Reflectance Index) yra 115, aukštesnę reikšmę (122) pasiektų tik tobulas veidrodis.

Dėl stogo dangos savybės išlaikyti vėsą energijos sąnaudos pastatui karštomis dienomis vėsinti gali būti net 20 procentų mažesnės nei namų kitokios dangos stogais. Be to, baltas yra ne tik viršutinis „ALKORPLAN Bright“ sluoksnis, kaip daugelio kitų vėsių dangų, – ji visa balta, todėl neišryškėja tamsių suvirinimo siūlių: sumontuotos dangos paviršius yra vientisas ir estetiškas.

Jau vien pati balta RENOLIT danga iki 20 procentų padidina pastato energinį efektyvumą, o Akmenės sporto ir sveikatingumo centre pritaikyta dar ir kita unikali RENOLIT technologija: nepažeidžiant stogo hidroizoliacijos ir nesudarant šalčio tiltų prie stogo dangos prilydyta lengva, bet labai tvirta fotovoltinių modulių tvirtinimo sistema ALKORSOLAR.

Naudojant šią sistemą, fotovoltiniams moduliams nereikia balastų, dėl to stogas patiria 30 procentų mažesnę apkrovą nei kitos tokio pobūdžio įrangos atveju. Sistema ALKORSOLAR kur kas atsparesnė vėjo gūsiams, be to, fotovoltinius modelius galima nukreipti didesniu kampu į stogą.

 

OBJEKTAS: Akmenės sporto ir sveikatingumo kompleksas

PROJEKTAS: „Naujosios Akmenės sporto rūmų atnaujinimas ir sveikatingumo komplekso įrengimas adresu Žemaitijos g. 2“

UŽSAKOVAS: BĮ „Akmenės sporto centras“

RANGOVAS: „Infes“

ARCHITEKTAI: Architektūrinių sprendinių pasiūlymą pateikė UAB „Tiksli forma“, pastatą suprojektavo „Inžinerinė mintis“

Partnerių turinys


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų