10 kultūros erdvių su nuostabiu eksterjeru


Kai kurie muziejai žavi lankytojus dar prieš jiems įeinant. Iš tikrųjų kultūrinių erdvių eksterjeras kartais yra tiek pat patrauklus, kiek ir jų kolekcijos, o kartais dar įspūdingesnis. Projektuojant muziejų, architektui iškeliamas unikalus kūrybinis iššūkis, kuriam keliami ypatingi architektūriniai reikalavimai ir suvaržymai: pastatas turi suteikti optimalias sąlygas parodoms ir išsaugoti meno kūrinius, turėti pakankamo dydžio archyvinę erdvę, personalo kabinetus ir visuomenės susibūrimo vietas, kartu papildydamas struktūrą ur aplinkinį kraštovaizdį. 

Čia yra 5 muziejai, kuriuos verta pamatyti dėl estetinių jų dizaino privalumų ir kūrybinio turinio.

Vaizduotę sužadinantys turai

1966 metais tuomet dar jaunasis Yvesas Saint Laurentas atrado Marakešo grožį ir spalvas. Jis taip susižavėjo miestu, kad šis greitai tapo antraisiais jo namais. Tuomet prancūzų mados legenda apvertė dizaino pasaulį aukštyn kojom. Kaip yra sakęs pats dizaineris, Maroko kultūra tapo jo kultūra, bet jam neužteko jos išsivežti – jis ją papildė, pakeitė ir pritaikė.

Dabar, praėjus pusei amžiaus, prancūzų dizainerio sukurta Maroko rezidencija demonstruoja savo eklektišką jautrumą: eskizai, audinių rinkiniai ir interjerai yra įkvėpti gyvybingos miesto paletės. Muziejus bus įkurtas 4000 kv. m pastate, esančiame šalia minėto botanikos sodo. Jame bus eksponuojama dalis fondo kolekcijos, čia veiks nuolatinės ir laikinų parodų erdvės, mokslinė biblioteka, kavinė su terasa.

Yves Saint Laurent muziejus yra vienas iš kelių muziejų, debiutavusių 2017 metais. Kiekvienas iš jų rodo, kad ateityje muziejai bus priversti plėstis ir iš naujo įamžinti ekspozicijas, sudominti, šviesti ir įkvėpti lankytojus.

„Guggenheimo” muziejus, Ispanijoje

Frankas Geris (Frank Gehry) sukūrė ikona tapusį „Guggenheimo” muziejų, arba naująjį Bilbao veidą, Ispanijoje. Kadaise buvęs pramoninis gigantas, nuobodus ir pilkas šiaurinės Ispanijos uostamiestis Bilbao, kurio vengdavo turistai, prieš dešimtmetį atsikratė savo senojo įvaizdžio.

Pirmą kartą Gugenheimo” muziejų galima pamatyti automobiliui įriedėjus į miesto centrą. Šio pastato neįmanoma neatpažinti. Ir nors jis neužgožia šalia besidriekiančių gyvenamųjų kvartalų, nes yra pastatytas 16 metrų žemiau nei visas miesto centras, o jo aukštis – 50 metrų, muziejaus architektūra tokia netikėta, kad iškart užgniaužia kvapą, – pastatas nukelia į kitą planetą. O ta planeta šokiruoja, stebina ir įtraukia.

Berlyno žydų muziejus, Vokietijoje

Garsusis Daniel Libeskind šį kūrinį pastatė 2001-aisiais. Pilkas, niūrus, aidintis, slegiantis, šiurpą keliantis, betoninis, bespalvis, skambantis, keistai apšviestas, išbalansuojantis jausmus ir mintis, bauginantis, bet kartu labai modernus ir jaudinantis – tokie žodžiai pirmiausiai ateina į galvą bandant abibendrinti šį pastatą Berlyne. Jis neabejotinai yra moderniosios architektūros šedevras, pirmiausiai privalomas pamatyti kiekvienam architektui ar norinčiam juo tapti. Taip pat ir visiems kitiems. Net ir tie, kurie retai kada pritrūksta žodžių, lankytojai apie šį muziejų linkę nesvaičioti epitetų, o rekomenduoti nuvykti ir patiems tai išgyventi.

Architektūros muziejus, Vokietijoje

2013 m. Pfefferberge, buvusios alaus daryklos patalpose Berlyne, įkurtas „Tchoban“ fondas, kad būtų pažadintas susidomėjimas architektūrinėmis idėjomis. Fondo iniciatyva sukurtos ir atrestauruotos muziejaus patalpos.

Tvirtas konstrukcijos linijas ir kampus suprojektavo Sergejus Tchobanas ir Sergejus Kuznecovas iš Maskvos. Pastatas primena apie slystančius stalčius ir brėžinių saugojimo lentynas. Betonas be apdailos ir penkių aukštų struktūra, kurioje yra vieta parduotuvei, parodų galerijoms, terasai, kuri gali būti naudojama ir konferencijoms, taip pat atskiros darbo vietos parodų kuratoriams.

Andalūzijos istorijos muziejus, Ispanijoje

Andalūzijos istorijos muziejus lankytojams suteikia galimybę sužinoti apie regiono istoriją nuo priešistorinių laikų iki šių dienų. Buvusioje banko būstinėje sukurtą neįprastą struktūrą sudaro trys aukštai. Pastatas pastatytas aplink apskritą kiemą, iš kurio kyla elipsės rampos, kad sujungtų įvairius statinio lygius.

„National Geographic” informacija ir nuotr. Pagrindinėje nuotr. –  Londono dizaino muziejus


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų