10 pasaulio pastatų, stebinančių aukščiu

2020 m. rugsėjo 28 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Žmonija tarsi apsėsta laužo savo galimybių ribas, siekia naujų rekordų ir vėl juos griauna. Pastaruosius kelis dešimtmečius komerciniai dangoraižiai kyla vis aukščiau, pralenkdami vienas kitą. 10 aukščiausių pasaulio pastatų sąrašą rugpjūtį patvirtino Aukštų pastatų ir miesto aplinkos taryba (angl. The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, CTBUH). Kaip rašo „Archdaily.com“, dangoraižis Dubajuje „Burj Khalifa“ (828 m) paskelbtas šiuo metu aukščiausiu pastatu pasaulyje.

1. Burj Khalifa – aukščiausias pastatas pasaulyje

Vieta:
Dubajus
Aukštis: 828 m
Aukštai: 163
Architektai: „Skidmore, Owings & Merrill LLP“ (SOM)
Paskirtis: viešbučiai, apartamentai, biurai
Baigtas: 2010 m.

„Burj Khalifa“, arba „Burj Dubai“, yra Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Dangoraižį sukūrė architektas Adrianas Smithas ir tarptautinė architektūros studija „Skidmore, Owings & Merrill“ (SOM). Dizainas remiasi islamo tradicine architektūra. Pagrindinė pastato konstrukcija yra gelžbetoninė. Jai apvilkti sukurta speciali sistema, skirta karštai Dubajaus vasarai atlaikyti. Statinio aukštį užtikrina įtvirtinta centrinė šerdis ir jos sparnai. Smailė sukonstruota iš daugiau nei 4 tūkst. t struktūrinio plieno. Centrinis smailės vamzdis sveria 350 t, o jos aukštis yra 200 metrų. Fasadą sudaro daugiau nei 26 tūkst. saulę atspindinčio stiklo ir aliuminio bei nerūdijančiojo plieno skydų. Jie užtikrina šilumos varžą, taip pat apsaugo nuo intensyvios dykumos saulės, ekstremalios temperatūros ir stipraus vėjo.

2. Šanchajaus bokštas – aukščiausias susuktas pastatas pasaulyje

Vieta: Šanchajus
Aukštis: 632 m
Aukštai: 128
Architektai: „Gensler“
Paskirtis: viešbutis, biurai
Baigtas: 2015 m.

Šanchajaus bokšte įrengta aukščiausia pasaulyje apžvalgos aikštelė 562 m aukštyje. Bokštą suprojektavo amerikiečių architektų firma „Gensler“, komandai vadovavo Šanchajaus architektas Junas Xia. Tai devynių cilindrinių pastatų, sukrautų vienas ant kito, konstrukcija, kurią dengia ir vidinis stiklo fasado sluoksnis, ir išorinis. Tarp vidinio ir išorinio sluoksnio, kuris sukasi kildamas, yra devynios vidaus zonos. Kiekviena iš šių devynių zonų turi savo atrijų, kuriame įrengti sodai, kavinės, restoranai ir prekybinės patalpos. Dvigubas fasadas unikalus, nes dauguma pastatų turi tik vieną fasadą. Šanchajaus bokšte įrengtas amortizatorius, skirtas apriboti siūbavimui konstrukcijos viršuje, jo montavimo metu buvo didžiausias pasaulyje. Šanchajaus bokšte panaudota daugybė žaliosios architektūros elementų. Pastate yra sistema, skirta lietaus vandeniui surinkti vidaus reikmėms ir perdirbti daliai jo nuotekų.

3. Mekos karališkasis laikrodžio bokštas – aukščiausias pasaulyje pastatas su laikrodžiu

Vieta: Meka, Saudo Arabija
Aukštis: 601 m
Aukštai: 120
Architektai: „Dar al-Handasah Shair & Partners“, „SL Rasch“
Paskirtis: viešbutis, maldos kambariai, muziejus
Baigtas: 2012 m.

„Abraj Al-Bait“, Mekos karališkasis laikrodžio bokštas, yra septynių dangoraižių viešbučių kompleksas Mekoje, Saudo Arabijoje. Centriniame viešbučio bokšte įrengtas didžiausias pasaulyje laikrodis. Pastatų kompleksas yra vos už kelių metrų nuo didžiausios pasaulyje mečetės ir švenčiausios islamo vietos – Didžiosios Mekos mečetės. Aukščiausias komplekso bokštas yra aukščiausias pastatas Saudo Arabijoje. Bokštuose yra du dideli maldos kambariai (vyrams ir moterims), kuriuose telpa daugiau nei 10 tūkst. žmonių. Aukščiausiame komplekso bokšte taip pat yra penkių žvaigždučių viešbutis, prekybos centras ir požeminis garažas. Aukščiausią komplekso pastatą (nuo 450 m aukščio iki viršūnės) projektavo vokiečių architektas Mahmoudas Bodo Raschas ir įmonė „SL Rasch“. Fasadą konstravo „Premiere Composite Technologies“, laikrodį – Vokietijos bokštinių laikrodžių gamintojas „Perrot Turmuhren und Läuteanlagen“.

4. Finansų centras „Ping An“

Vieta: Šendženas
Aukštis: 599 m
Aukštai: 115
Architektai: „Kohn Pedersen Fox Associates“ (KPF)
Paskirtis: biurai, viešbučiai, prekybos ir konferencijų centrai
Baigtas: 2017 m.

Tarptautinis finansų centras „Ping An“ yra 115 aukštų dangoraižis Šendžene. Pastato architektūrinį projektą kūrė amerikiečių architektų firma „Kohn Pedersen Fox Associates“, konstrukcinį projektą – „Thornton Tomasetti“. Tai antras pagal aukštį pastatas Kinijoje. Aukščiausia jo apžvalgos aikštelė yra 562,2 m aukštyje. Pastato dizainas unikalus ir elegantiškas. Nerūdijančiojo plieno fasadas, sveriantis maždaug 1,7 tūkst. t, suteikia šiuolaikišką pastato dizainą. Bendras pastato plotas yra 378,6 tūkst. kv. metrų. Įskaitant podiumą, pastato plotas 495,5 tūkst. kv. m ir dar penki aukštai po žeme. Bokšte yra aštuonios pagrindinės kolonos, jų matmenys svyruoja nuo 3,2–6 m žemiausiame lygyje iki 1,4–2,9 m bokšto viršuje.

5. „Lotte“ korporacijos pasaulio bokštas

Vieta: Seulas
Aukštis: 554,5 m
Aukštai: 123
Architektai: „Kohn Pedersen Fox Associates“ (KPF)
Paskirtis: viešbutis, biurai, apartamentai, mažmeninė prekyba
Baigtas: 2017 m.

Korėjos „Lotte World Tower“ yra 123 aukštų dangoraižis Seule, Pietų Korėjoje, ir šiuo metu yra aukščiausias pastatas šalyje. Žibinto formos stogo konstrukcija pagaminta iš plieninių segmentų, kurių kiekvienas yra 12 m ir sveria 20 tonų. Jie pagaminti iš sulenktų metalinių plokščių, kurių storis 6 centimetrai. Pati konstrukcija yra 120 m aukščio ir dengia 107–123 aukštus. Stogo statybai buvo naudojamos maždaug 3 tūkst. t plieninių detalių, kurias sujungė aukštos kvalifikacijos suvirinimo technikai. Stogo konstrukcija suprojektuota taip, kad išlaikytų savo svorį be sutvirtinančių stulpų, atlaiko iki 9 balų žemės drebėjimus pagal Richterio skalę ir iki 80 m/s vėją. Dizaino koncepcija – lieknas kūgis išgaubtais, švelniai išlenktais šonais. Šviesios spalvos stiklo fasadą įkvėpė Korėjos keramikos menas, taip pat juvelyrinių dirbinių iš metalinių vielučių ar grūdelių kūrimo technika – filigranas.

6. Pasaulio prekybos centras

Vieta: Niujorkas
Aukštis: 541,3 m
Aukštai: 94
Architektai: „Skidmore, Owings & Merrill LLP“ (SOM)
Pastato funkcija: biurai
Baigtas: 2014

Pasaulio prekybos centras („One World Trade“ arba „Freedom Tower“) yra pagrindinis atstatyto Pasaulio prekybos centro komplekso pastatas Žemutiniame Manhatane, Niujorke, kur stovėjo bokštai dvyniai. Pasaulio prekybos centro šiaurinis bokštas buvo sunaikintas 2001 m. rugsėjo 11 d. per teroro išpuolį. Naujo pastato statyba yra dalis pastangų atstatyti sunaikintą Pasaulio prekybos centro kompleksą. Pastato architektas – Davidas Childsas ir įmonė „Skidmore, Owings & Merrill“ (SOM). Pastatas yra aukščiausias JAV ir Vakarų pusrutulyje. Bokšto plieno konstrukcija buvo pakelta 2012 m., po metų sumontuota dangoraižio smailė, su kuria bendras pastato aukštis siekė 1776 pėdas (541 m) – tai nuoroda į metus, kai buvo pasirašyta JAV nepriklausomybės deklaracija.

 

7. Guangdžou CTF finansų centras

Vieta: Guangdžou
Aukštis: 530 m
Aukštai: 111
Architektai: „Kohn Pedersen Fox Associates“ (KPF)
Paskirtis: viešbutis, apartamentai, biurai, prekybos centras
Baigtas: 2016 m.

Tai finansų centras (vadinamasis „Rytų bokštas“) Guangdžou mieste, Guangdonge. 111 antžeminių ir penkių požeminių aukštų pastato bendras plotas yra apie 507,7 tūkst. kv. metrų. CTF finansų centrą sudaro dangoraižis ir su juo sujungtas aštuonių aukštų korpusas, kurio 30 m aukščio atrijus užsibaigia stikliniu stogu. Dangoraižį laiko kvadratinė šerdis su 32 m pločio sienomis ir aštuonios milžiniškos betoninės kolonos, kurių ilgis yra 5 m, plotis – 3,5 metro. Jos storesnės, nei įprasta, dėl Kinijos seisminės zonos pavojų. Kolonas jungia atramos ir diržinės santvaros. Dangoraižyje yra iš viso keturių lygių plieninės atramos ir šeši dvigubo sluoksnio diržinių santvarų komplektai. Tarp didžiųjų kolonų yra mažesnės kolonos. Dangoraižio fasadas yra iš stiklo, o vertikalios juostos tarp langų pagamintos iš baltos glazūruotos terakotos. Aliuminio skydai dengia ventiliacijos angas nuo vėjo. Į juos integruoti baltos šviesos diodai naktį apšviečia terakotą. Naudodamas šią medžiagą, architektas Forthas Bagley susiejo architektūrą su vietiniais amatais.

8. Tiandzino CTF finansų centras

Vieta: Tiandzinas
Aukštis: 530 m
Aukštai: 97
Architektai: „Skidmore, Owings & Merrill LLP“ (SOM)
Paskirtis: viešbutis, aptarnaujami apartamentai, biurai
Baigtas: 2019 m.

„Tianjin CTF Finance Center“ yra dangoraižis Tiandzine, Kinijoje. Pastatas suprojektuotas kaip švelniai išlinkusios formos stiklo bokštas, integruojantis aštuonias nuožulnias kolonas, kurios kyla lyriška linija, jungiančia keturių fasadų plokštumas ir kampus. Šios lenktos kolonos padidina pastato konstrukcijos atsparumą seisminiams reiškiniams, didina jos standumą. Švelniai banguojančios fasado kreivės subtiliai sustiprina formos išlinkimo įspūdį, kurį dar padidina blizganti pastato išorės apdaila. Kildamas aukštyn bokštas smarkiai siaurėja, kad sumažėtų vėjo, saulės ir drėgmės veikiamas paviršiaus plotas. Tyrimai parodė, kad šoninio vėjo sūkurius švelnina smailėjantis kūginis bokšto profilis ir suminkštintos kampų briaunos. Tokia aerodinaminė pastato forma labai sumažina vėjo smūgį, sutrikdydama bet kokių rezonuojančių vėjo jėgų ir konstrukcijos apkrovų galimybę.

9. „Citic“ bokštas

Vieta: Pekinas
Aukštis: 527,7 m
Aukštai: 109
Architektai: „Kohn Pedersen Fox Associates“ (KPF), „Farrells“
Paskirtis: biurai, apartamentai, viešbutis
Baigtas: 2018 m.

Dangoraižis „Citic Tower“ Pekino centriniame verslo rajone populiariai vadinamas „China Zun Tower“, tai 109 aukštų biurų pastatas. Pastato koncepciją kūrė britų architekto Terry Farrello įkurta architektūros ir miesto projektavimo įmonė „Farrells“, projektavo „Kohn Pedersen Fox Associates“ (KPF). Dizainą įkvėpė „zun“, ritualinis indas iš Kinijos bronzos amžiaus. Bokšto profilis panašus į „zun“ primenančią vazos formą. Pastatas yra kvadratinis su apvalintais kampais, jos plotis vertikaliai transformuojasi iš 78 m pločio prie pagrindo į 54 m pločio „juosmenį“ iki 69 m pločio viršuje. Platesnis nei jo vainikas bokštas sujungia savo ikonografiją su infrastruktūra, kuri palaiko pastato vientisumą didžiausioje seisminėje zonoje Kinijoje. Fasadui sukurtos specialaus aliuminio profilių briaunos, atkartojančios elegantišką bokšto fasado išraišką.

10. „Taipei 101“

Vieta: Taipėjus
Aukštis: 508 m
Aukštai: 101
Architektai: „C.Y. Lee and Partners“
Paskirtis: biurai
Baigtas: 2004 m.

„Taipei 101“, žinomas kaip Taipėjaus pasaulio finansų centras, yra dangoraižis, sukurtas architektų studijos „C.Y. Lee and Partners“. Tai postmodernistinės architektūros stilius šiuolaikinėje erdvėje, kurioje naudojamos tradicinės Azijos estetikos medžiagos. Jo dizainas įgyvendina daugybę funkcijų, kurios leidžia konstrukcijai atlaikyti Ramiojo vandenyno ugnies žiedo žemės drebėjimus ir regiono atogrąžų audras. Bokšte įsikūrę biurai ir restoranai, taip pat vidaus ir lauko observatorijos. Konstrukcijų inžinierius „Evergreen Consulting Engineering“ suprojektavo „Taipei 101“ taip, kad jis atlaikytų 60 m/s (216 km/h) vėją ir stipriausius žemės drebėjimus. Pastatas lankstus ir atsparių konstrukcijų, jam statyti naudota aukštos kokybės plieno konstrukcija ir 36 kolonos. Atraminės santvaros sujungia pastato šerdyje esančias kolonas su išorinėmis kolonomis. Pagrindą sustiprina 380 polių, į žemę įremtų 80 metrų.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/09/geberit-business-lt-340x430-structum.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!