11 DIDŽIAUSIŲ BIM PRANAŠUMŲ KIEKVIENAM: NUO ARCHITEKTO IKI INŽINIERIAUS

2020 m. sausio 27 d.

Giedre Linden.

info@structum.lt

Vienas didžiausių iššūkių statybų srityje yra skirtingų komandų bendradarbiavimas ir komunikacija. Jų stoka lemia klaidas, finansinius nuostolius ir trukdo atlikti darbus laiku. Šias problemas gali padėti išspręsti informacijos valdymo sistemos.

Svarbų vaidmenį šiame procese atlieka statinio informacinis modeliavimas (angl. Building Information Modelling; BIM), leidžiantis bendradarbiauti architektams, inžinieriams ir kitiems statybų dalyviams.

BIM padeda sumažinti statybų išlaidas, padidina saugumą ir palengvina stebėseną, darbuotojams leidžia susitelkti į esmines problemas, o svarbiausia – skirtingoms komandoms lengviau bendrauti realiuoju metu. Automatizuojant pasikartojančias užduotis ir naudojant dirbtinį intelektą (DI) įvairiuose statybų proceso etapuose, galima padaryti daugiau ir geriau, mažiau kenkiant aplinkai.

Labiausiai išskiriama BIM nauda architektams. Tačiau jis ne mažiau svarbus ir inžinieriams, projektuojantiems inžinerines sistemas. Apžvelkime didžiausius BIM pranašumus.

DABARTIES FIKSAVIMAS

Dėl geresnių matavimo įrankių ir Žemės nuotraukų iš viršaus padaugėjo informacijos apie tai, kas vyksta statybų aikštelėse realiuoju laiku. Dabartiniuose projektuose naudojamos iš aukštai padarytos skaitmeninės nuotraukos kartu su lazeriu nuskenuotais egzistuojančios aplinkos vaizdais. Tai leidžia tiksliai užfiksuoti realybę ir atvaizduoti paruošiamuosius projekto darbus.

Žemės paviršiaus duomenys labai reikalingi ir projektuojant inžinerinius tinklus, nes svarbu žinoti vietovės nuolydžius, esamus vandens telkinius ir pan. Tai padeda parinkti optimalius sprendimus, veiksmingai išnaudojant tokius gamtinius resursus kaip požeminio vandens šaltiniai.

PADEDA TAUPYTI

Įgyvendinant kiekvieną projektą, iššvaistoma apie 30 % statybų resursų, o net 40 % visų atliekų į sąvartynus atkeliauja iš statybų sektoriaus.

BIM pagerina planavimą ir projektavimą, projektus tenka rečiau taisyti, todėl mažiau lėšų išleidžiama medžiagoms, geriau paruošiami pusgaminiai, inžinieriai tiksliau apskaičiuoja, kiek reikės vamzdžių ir pan. Taip sutaupoma pinigų ir laiko.

IŠLAIKOMA KONTROLĖ

Skaitmeninis modelis automatiškai išsaugo ir leidžia peržiūrėti projekto istoriją. Taip užtikrinama, kad netyčia nebus prarasti svarbūs duomenys ir dėl to nekils stresas. Kadangi BIM pašalina daugumą stresą keliančių dalykų ir taupo laiką, kurio nereikia švaistyti smulkiems kasdieniams darbams, darbuotojai gali susitelkti į svarbesnius ir kritiškesnius dalykus, spręsti kūrybiškesnes užduotis, ieškoti būdų, kaip pagreitinti statybų procesą ir pan.

PAGERINA BENDRADARBIAVIMĄ

BIM leidžia paprasčiau dalintis informacija ir bendradarbiauti, nei naudojant brėžinius, nes kai kurios funkcijos būdingos tik skaitmeniniam modeliui. Daug projekto valdymo funkcijų yra perkelta į debesų kompiuteriją, tokią kaip „Autodesk BIM 360“ sprendimai. Čia skirtingų sričių specialistams pateikiama įrankių, leidžiančių dalintis sudedamosiomis projekto dalimis, koordinuoti bendradarbių integraciją, peržiūrėti projektą ir palikti apie jį pastabų.

SIMULIAVIMAS IR VIZUALIZACIJA

Kitas BIM pranašumas yra augantis simuliacijos įrankių skaičius, leidžiantis vizualiai pamatyti, kaip sklis dienos šviesa skirtingais metų laikais, arba apskaičiuoti būsimas energijos sąnaudas.

Programinės įrangos gebėjimas pritaikyti taisykles, atitinkančias fizikos dėsnius ir veiksmingiausius darbo metodus, palengvina inžinierių ir kitų projekto dalyvių darbą. Tai padeda atlikti daugiau analizių ir modeliavimo, pasiekiant aukščiausią kokybę, perduodant žinias ir taisykles vienu mygtuko paspaudimu.

APSAUGO NUO KLAIDŲ

BIM įrankiai iš anksto automatiškai nustato, kur susikerta tokie elementai, kaip vamzdžiai su sijomis. Taip išvengiama galimų klaidų. Modelis garantuoja tobulą elementų suderinamumą, net jeigu jie gaminami ne vietoje.

Nesutapimai, kurių gali atsirasti dėl skirtingų sričių specialistų naudojamų programų, išnyksta, dingsta ir galimi nesutarimai. Lengvesnis keitimasis duomenimis užtikrina geresnius santykius tarp įvairių techninių ekspertų. Taip pagerėja visos komandos darbas.

ŽINGSNIŲ EILIŠKUMAS

Turint BIM ir tikslius antrinius modelius kiekvienai statybų proceso daliai, galima tinkamai organizuoti darbų eiliškumą, parinkti medžiagas ir komandas efektyvesniam statybų procesui. Pridėjus animaciją, projekto eiliškumą galima koordinuoti dar geriau.

GILYN Į DETALES

BIM yra puikus informacijos perdavimo būdas, leidžiantis dalintis tradiciniu planu, jo dalimis ir kitomis svarbiomis žiniomis su visomis projekto komandomis. Dėl automatizavimo ir savybių pritaikymo planai sugeneruojami taip, kad susitaupytų laikas jų braižymui.

TOBULAS PRISTATYMAS

Surinkus visus realybėje egzistuojančius duomenis ir papildžius juos virtualiąja realybe, modelis tampa puikia projekto pristatymo priemone, kai galima parodyti jo apimtį, atskirus žingsnius ir būsimus rezultatus. Tai, kad modelis yra trimatis (3D), reiškia supaprastintą projekto pristatymo paruošimą, kai prireikia ir vaizdų iš viršaus.

GALIMYBĖ PASIIMTI KARTU

Galimybė šalia turėti prie duomenų bazės prijungtą modelį, kur surinkta daug informacijos, yra didelė pridėtinė BIM vertė statybų srityje. Susiejus tai su debesų kompiuterija, pavyzdžiui, programine įranga „Autodesk BIM 360 Build“, modelį ir projekto detales galima pasiekti iš bet kurios vietos ir iš bet kokio įrenginio.

SUMAŽINA SUSISKAIDYMĄ

Iki atsirandant BIM, buvo sunku gauti išsamų projekto vaizdą su tūkstančiais atskirų dokumentų. Dabar informaciją sujungus į visumą BIM aplinkoje, komandos gali veiksmingiau bendradarbiauti.

Tiesa, statybų profesionalai BIM dar nenaudoja universaliai. Taigi išlieka galimybė, kad kas nors iš statybų dalyvių negalės realiuoju laiku naudoti informacinių modelių. Todėl svarbu pereiti nuo tradicinių prie naujų darbo metodų. Tik taip išryškės puikūs rezultatai.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/LV_structum_outdoor_340x430_0320.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!