5 dizainai, kuriuos privalote pamatyti

2019 m. liepos 1 d.

Danijos sostinė Kopenhaga didžiuojasi savo išskirtiniais dizaino pavyzdžiais. Ne veltui, juk miestas lyg brandžios šiuolaikinės architektūros šventovė. Čia viskas suprojektuota taip, kad atlieptų praktinius poreikius, tačiau tai nereiškia, kad dėl funkcijos aukojama estetika. Atvirkščiai, darnus funkcijos ir estetikos duetas ir nenuspėjami, kartais stebinantys, o kartais šokiruojantys, tačiau visada paveikiantys architektūros sprendimai – dažnai tampa danų dizaino epitetais. Pateikiame penkis architektūros projektus, kurie Kopenhagoje yra įtraukti į lankytinų objektų sąrašą dėl įspūdingo dizaino. Ir tai tik ilgo sąrašo „grietinėlė“.

Viešoji erdvė „Superkilen“

„Superkilen“ yra viešoji erdvė Mimersgade kvartale. Parkas yra suskirstytas į tris pagrindines sritis: Raudonąją aikštę, Juodąją ir „Žaliajį parką“. Raudonoji aikštė – tai šiuolaikinis miesto gyvenimas su visais jo atributais, tokiais kaip kavinė, gatvės muzika ir sporto aikštynas. „Juodoji“ erdvė yra klasikinė aikštė su fontanu ir suoliukais knygai paskaityti ar paplepėti su draugais. „Žaliasis parkas“ arba „Green Park“ yra iškylų, sporto ir pasivaikščiojimo parkas.

„Tietgen“ daugiabučių projektas

Įkvėpimo šaltiniu naujiesiems studentų gyvenamiesiems namams Kopenhagoje tapo tradiciniai namai Pietryčių Kinijoje – kaimo bendruomenės, kuriose kiekvienas narys turi individualius būstus ir dalinasi bendromis komunalinėmis patalpomis.

Penkios vertikalios sankryžos šį apvalų pastatą padalija į sekcijas ir veikia kaip ryšys tarp jų ir vidinio kiemo, kuris suprojektuotas taip, kad suburtų bendruomenę ar taptų vieta maloniam laiko praleidimui. 7 aukštų pastatas dar kartą dalijamas penkiais vertikaliais pjūviais. Šie pjūviai veikia kaip praėjimai nuo rezidencijos iki vidinio kiemo. Nereikia apsigauti, architektai

daug dėmesio skyrė kūrybiškumui ir individualiems studentų kambarių dizainams.

„Apvalusis” tiltas

 „Apvalusis” tiltas arba „The Circle Bridge“ jungia Kopenhagos uostą. Tiltas viešąjam naudojimui buvo atidarytas 2015 metų rugpjūčio mėn. Dėl jo Kopenhagos dviratininkų kasdienis gyvenimas tapo paprastesnis.

Tiltas susideda iš penkių skirtingų dydžių apskritų platformų, kurių kiekviena turi savo atskirą laikančiąją konstrukciją, panašią į laivo stiebą.

Be akivaizdžios praktinės šio naujojo architektūros paminklo naudos, gražus dizainas su penkiais „stiebais” primena laivą prie krantinės. Tiltas tapo nuoroda į Kopenhagos laivybos istoriją. Taip pat „Cirkelbroen“ skatina dviračius ir pėsčiuosius sumažinti savo greitį ir tiesiog padaryti trumpą pertrauką. Šį tiltą sukūrė žinomas ir daug apdovanojimų Niujorke, Berlyne bei Kopenhagoje gavęs menininkas Olafur Eliasson. Jo dėka, tiltą puošia daug meno kūrinių, instaliacijų.

Danijos jūrų muziejus

Danijos jūrų muziejų pastatė architektūros roko žvaigždė „Bjarke Ingels Group“ arba tiesiog architektų studija BIG. Tai ikoninė architektūra. Nuožulnios grindys, interaktyvios parodos – leidžia pažvelgti į įspūdingą ir kartais net paslaptingą Danijos vaidmenį besikeičiančiame pasaulyje ir per visą civilizacijos istoriją. Danija pristatoma kaip pirmaujanti „jūrų valstybė“. Jūs sužinosite apie ankstyvą globalizaciją, asmenines jūrininkų istorijas, šiandienos technologijas bei visuomenę. Interaktyviuose žaidimuose galite kontroliuoti pasaulio laivybą ir sužinoti apie savo vartojimo įpročius. Viena aišku – iš šio pastato išeisite kitokie negu įėjote, o įgyta patirtis Jus praturtins ir pakeis.

400 kvadratinių metrų muziejus yra pastatytas aplink seną doką, kuris šioje vietoje iškilo 1892 metais, šalia Kronborgo. Pastato atviros erdvės integruotos į žemę. Lašo formos dauboje sukurti du pastato lygiai. Juos jungia skaidraus stiklo koridorius.

Kastrupo jūros pirtis

Jeigu esate dizaino gerbėjas, privalote pamatyti Kastrupo jūros pirtį (angl. „Kastrup Sea Baths“). Ji įkurdinta Øresund krante, nuo kurio atsiveria puikus vaizdas į Švedijos krantus.

Tai architektūros perlas ir tikrai stebuklinga vieta, kurioje siūloma standartinė pramoga – plaukimas lauke su apsauga nuo vėjo. Pastato forma primena kylančią bangą. Čia įrengti persirengimo kambariai ir 3 ir 5 metrų platformos. Lygus fasadas susilieja su aplinka. Į medinį denį įmontuoti šviestuvai naktį apšviečia pastatą. Dėl to lietingu oru jis lyg panyra į rūką.

Kopenhagos turistų informacijos centro nuotr. 

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/04/PAROC_ULTRA_2020_Structum_340x430.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!