6 vietos Paryžiuje, kurias kiekvienas architektas privalo aplankyti

2019 m. rugpjūčio 16 d.

Prancūzijos sostinė turi tiek daug ką pasiūlyti. Šimtmečių istorija paliko prasmingas struktūras, kurios buvo ir meilės romanų, ir kino, ir revoliucijų fonu. Šiame mieste rasite visko ko norite, o garsusis Eifelio bokštas ir Versalis tik pradžia. Šis sąrašas paruošas be jokios konkrečios tvarkos. Tikiuosi, kad jis taps orientyru Jūsų sekančiai kelionei.

Nacionalinis Žoržo Pompidu meno ir kultūros centras

Nacionalinis Žoržo Pompidu meno ir kultūros centras sutrumpintai Žoržo Pompidu centras – šiuolaikinio meno ekspozicijų kompleksas Beaubourg rajone IV Paryžiaus kvartale. Statytas 1971–1977 m. vėlyvojo modernizmo stiliaus italų-britų architektų dueto Richard Rogers ir Renzo Piano bei italo Gianfranco Franchini.

Tai vienas iš ikoniškiausių Paryžiaus pastatų, kuriame įsikūręs didžiausias modernaus meno muziejus Europoje. Jame eksponuotas ryškiaspalvių vamzdžių skeletas, skirtas mechaninėms sistemoms, buvo naujos architektūros eros pradžia, ir tai būtina pamatyti.

Mados namai „Louis Vuitton Paris“

„Louis Vuitton“ – prabangūs prancūzų mados namai įkurti 1854 m. Neseniai atidarė nuostabias parduotuves visame pasaulyje. Vieną iš jų („Crystals“) 2009 metais projektavo Daniel Libeskind, kelias kitas – Frankas Gehry. Šis meno muziejus įdomesnis, nes dizainas turi ne tik formalų požiūrį, bet ir kultūrinį aspektą. Pastatytas specialiai šiam projektui sukurtame vandens sode, jis susideda iš baltų blokų (žinomų kaip „ledkalniai“), apklijuotų pluoštu armuoto betono plokštėmis, apsuptų dvylika milžiniškų stiklinių „burių“, paremtų medinėmis sijomis.

Legendinė parodų erdvė „Palais de Tokyo“

Originalus „Palais de Tokyo“ buvo pastatytas 1937 metais Tarptautinei meno ir technologijos parodai, kuri jau pritraukė daugiau nei 30 milijonų žmonių. Erdvė buvo žinoma kaip „Palais des Musées d’art moderne“. Nepaisant pasisekimo, pasibaigus renginiui konstrukcija buvo apleista ir ilgainiui visai nusidėvėjo. 2001 m. „Lacaton & Vassal“ įkvėpė jai naują gyvybę, naujoji plėtra suteikė papildomos erdvės ir jos plotas padidėjo nuo 7000 iki 22 000 kvadratinių metrų. Dabar „Palais de Tokyo“ yra visiškai naujas pastatas, skirtas šiuolaikiniam menui. Naujojoje kavinėje, esančioje Rūmų viršuje, atsiveria viena iš gražiausių Paryžiaus panoramų.

„Domaine National du Palais-Royal “

Jules Hardouin-Mansart 1639 metai suprojektavo karališkuosius rūmus („Domaine National du Palais-Royal “). Tiesa iš pradžių tai buvo kardinolo Richelieu namai ir tik po jo mirties jie pateko į karaliaus rankas.

Šie rūmai tapo karalių ir karalienių namais, kuriais karališkosios šeimos noriai naudojosi iki 18 a. pabaigos. Šiandien rūmai „Palais-Royal“ yra Kultūros ministerijos buveinė (uždara visuomenei), tačiau visuomenė gali apžiūrėti pietinę komplekso dalį. Ji išpuošta skulptoriaus Danielio Bureno sukurtomis 260 juodai baltomis skirtingo aukščio kolonomis.

Nacionalinė Prancūzijos biblioteka

Dominique Perrault 1995 metai sukūrė kai ką nepaprasto. Ši viešoji biblioteka, sukurta kaip keturios atviros knygos, nukreiptos viena į kitą, yra ambicingo ilgalaikio projekto „Grands projektai“ dalis. Prezidentas François Mitterand siekė sukurti naują modernių paminklų rinkinį miestui. Kai kurios šio plano konstrukcijos apima Arabų institutą, Villette parką ir Lymro piramidę. Bibliotekos pastatai apibūdina simbolinę ir mitinę vietą, kultūrinę reikšmę miesto struktūroje.

Luvro piramidė

Kaip minėta, 1981 metais naujai išrinktas Prancūzijos prezidentas Francois Mitterrand pradėjo kampaniją, siekdamas atnaujinti kultūros įstaigas visoje Prancūzijoje. Vienas iš naudingiausių iš tų projektų buvo Luvro atnaujinimas ir pertvarkymas. Prezidentas F. Mitterrand užsakė kinų amerikiečių architekto I. M. Pei paslaugas – pirmą kartą užsienio architektas buvo pasamdytas dirbti Luvro muziejuje. Naujoji struktūra, pastatyta tokiomis pačiomis proporcijomis kaip garsioji Gizos piramidė, palengvino spūstis nuo tūkstančių kasdienių lankytojų. Šiuo metu jau planuojama statinio plėtra, bet kol kas tikslios konkurso datos neskelbiamos. Saulėlydis yra geriausias laikas apsilankyti Luvre.

Archdaily.com nuotr. 

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!