Albanai protestuoja prieš BIG siūlomą nacionalinio teatro projektą

2020 m. gegužės 21 d.

Kai norint įgyvendinti architektų studijos BIG sukurtą projektą, Albanijos sostinėje buvo pradėti nacionalinio teatro griovimo darbai, gyventojai surengė masinius protestus, o Tiranos mieste vystomas projektas pritraukė visos valstybės ir Europos Komisijos dėmesį.

„Reuters“ praneša, kad protestuotojai prieštarauja prieš „Teatri Kombëtar“ griovimo darbus. Aktyvistai ir menininkai agitavo išgelbėti 1930-ųjų teatrą kaip architektūriškai reikšmingą ir istoriškai svarbų pastatą Albanijos sostinei.

Įvykio vietoje suimta iki 37 žmonių, įskaitant parlamento narę Moniką Kryemadhi.

Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama, buvęs valdžioje nuo 2013 metų ir ilgą laiką ėjęs Tiranijos miesto mero pareigas, pradėjo teatro atnaujinimo projektą. Buvo tikėtasi, kad naujasis Albanijos nacionalinis teatras taps sostinės ir visos šalies architektūriniu orientyru.

2018 metais Danijos architektų įmonė BIG pristatė teatro planus, kuriuose naujasis pastatas būtų formuojamas iš dviejų struktūrų, sudarančių tris auditorijas ir teatro salę ant stogo.

Šią savaitę savo „Facebook“ paskyroje Tiranijos savivaldybė pasidalino BIG vizualizacijų nuotraukomis, pavaizduodama protestuotojus kaip „profesionalius rūpesčių kelėjus“ ir pažadėdama, kad naujasis teatras bus „kita Europos masto kultūros vieta“.

Šių metų kovo mėnesį Europos Komisija patvirtino derybas su Albanija dėl narystės Europos Sąjungoje.

„Noriu jus patikinti, kad naujasis Nacionalinis teatras rytoj turės visų sutikimą. Tiek iš daugelio, kurie to siekia šiandien, tiek iš nedaugelio, kurie šiandien nemato toliau nei vakar“, – sakė ministras pirmininkas E. Rama.

Politiniai oponentai apkaltino Albanijos ministrą pirmininką nekonstituciniu elgesiu ir bandymu išnaudoti dėl koronaviruso įvestą karantiną, kad būtų pradėti griovimo darbai.

„Vykdomoji valdžia liepė sunaikinti ne tik vieną iš labiausiai nykstančių Europos kultūros paveldo paminklų, bet ir bet kokias iliuzijas apie teisinės valstybės principų užtikrinimą Albanijoje“, – sakė Albanijos prezidentas Ilir Meta.

Protestuotojai dar prieš pastato griovimą tvirtino, kad vyriausybė neturėjo tinkamų leidimų pradėti darbą.

„Tai yra konstitucinis, teisinis ir baudžiamasis moralinis nusikaltimas“, – rašė prezidento atstovas savo socialinių tinklų paskyroje, kurioje pasidalino vaizdo įrašu, kuriame ekskavatorius trenkiasi į dalį teatro fasado.

Albanijos okupacijos laikotarpiu italų architekto Giulio Bertè suprojektuotą statinį statytojai pastatė naudojant eksperimentinius metodus, įskaitant surenkamojo betono, sumaišyto su medžiu, plokštes. Iš pradžių tai buvo kino teatras ir baseinas, o 1940 metų pabaigoje tuomet moderno simboliu laikytas statinys tapo nacionaliniu teatru.

Atnaujinimo projektas buvo ginčijamas nuo pat pradžios. Kritikai apkaltino ministrą pirmininką skaidrumo stoka dėl neįvykusių viešųjų projektavimo, rangos darbų, teritorijos pertvarkymo darbų konkursų. Ministras pirmininkas E. Rama 2019 metais priėmė specialų įstatymą, kuriuo privačiai bendrovei „Fusha“ buvo suteikta galimybė pertvarkyti teatrą – ir pastatyti šešis pastatus šalia jo.

Šiuo metu Tiranos mieste architektūra sparčiai keičiasi.

2017 m. Italų architektas Stefano Boeri pristatė „Tirana 2030“ bendrąjį planą, kuriame nubrėžė gaires, kaip pertvarkyti sostinės viešąsias vietas. Plane numatyta įkurdinti miškingus parkus bei biologinės įvairovės koridorius. Architektas į planą taip pat įtraukė vertikalų miško bendruomenių dangoraižius, biurų bloką ir tris mokyklas.

Į architektus BIG portalo Structum.lt redakcija kreipėsi dėl komentarų, tačiau kol kas laukia išsamesnio komentaro.

@BIG vizualizacijos

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/05/340x430_pentacolor.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!