Ar moduliniai namai gali išspręsti būstų krizę?


Visoje Europoje jaučiama būstų krizė. Net 81 procentų darbingo amžiaus žmonių Londone, Paryžiuje, Berlyne, Hamburge, Vienoje, Miunchene nemano, kad galima rasti būstą už prieinamą kainą ir jį įpirkti, skelbia BBC.

„Gausią lietuvių bendruomenę turinčioje Čikagoje vidutinė nekilnojamojo turto kaina yra 1840 eur. už kv. m, o Vilniuje – 1660 eurų už kv. m. Priminsiu, kad vidutinis darbo užmokestis jau atskaičius mokesčius Čikagoje ir Vilniuje yra atitinkamai 3800 ir 900 eurų“, – komentavo „Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas. Su šia problema kovojantys britai siūlo problemos sprendimą – modulinius namus.

Pramonės reforma

Karališkojo britų architektūros instituto prezidentas Benas Derbyshiras spaudai sakė, kad modulinių namų rinkos didėjimas yra lūžio taškas visame sektoriuje. Modulinės konstrukcijos populiarios tokiose šalyse kaip Japonija, Vokietija ir Švedija. Deja, kol kas tuo pasigirti negali Jungtinė Karalystė (JK). Čia iš 200 000 namų, statomų kiekvienais metais, apie 15 000 yra moduliniai. Didžiosios Karalystės vyriausybė siekia pastatyti 300 000 naujų namų kiekvienais metais. Šį tikslą reikia pasiekti jau iki šių menų vidurio tam, kad būtų stabilizuota būsto rinka Anglijoje.

„Šis statybos metodas yra visiškai kitoks, nes jis leidžia gaminti aukštos kokybės namus, suprojektuotus ir pagamintus naudojant naujausias technologijas. Juk nepirksite automobilio, kuris buvo surinktas kažkokiam purvyne, pliaupiant lietui? Modulinio namo konstrukcijos gaminamos kontroliuojamoje patalpoje, taikant skaitmeninę kokybės kontrolės sistemą. Ji leidžia išvengti bet kokių defektų, be kurių neapsieina nė viena tradicinė statyba“, – sakė Benas Derbyshiras.

Ieškantiems greitai, ekologiškai ir kokybiškai

Moduliniai namai ne tik reikalauja mažiau darbo jėgos, bet ir gali būti pastatomi daug greičiau nei tradiciniai namai. Pristatymo greitis skiriasi, tačiau jų pagaminimas gamykloje gali užtrukti mažiau nei savaitę. Sunkvežimiui reikia važiuoti mažiau kartų, tad ir anglies pėdsakas paliekamas mažesnis. Netoliese gyvenantys žmonės taip pat mažiau kenčia nuo triukšmo, taršos ir trikdžių. Dėl šios priežasties, Anglijoje jau yra reikalaujama vietos valdžios institucijų kaimynystėje organizuoti statybas tokiu būdu.

„Pagrindiniai tokios statybos privalumai, projekto vystytojų akimis, yra sutaupomas laikas (iki 40-50%), mažesnis triukšmas statybvietėje, švaresnė statybvietė, greitesnis objekto paleidimo i realizaciją laikas. Juk moduliai gali būti gaminami tuo pat metu kai yra ruošiami pamatai“, – teigia „Ryterna Modul“ rinkodaros projektų vadovas Vainius Gabalis. Paklaustas ar Lietuvoje tokia statyba padėtų išspręsti būsto krizę, V. Gabalis sakė, kad modulinių namų populiarėjimas gali sumažinti įtampą.

„Manau, kad galėtų išspęsti arba bent dalinai sumažinti įtampą. Galbūt net pakeisti požiūrį į tai kiek kvadratinių metrų ploto gyvenančiajam išties reikia. Neseniai mačiau skelbimą, kuriame apie 10 kv.m butas Vilniuje buvo parduodamas už 60.000 eurų“, – pasakoja pašnekovas.

Pasak V.Gabalio, kvadratūra mažėja, dėl visų faktorių – ekonomiškumo, išlaikymo (ne tik dėl finansinių resursų, bet ir namų ruošos). Tai pastebima ne tik butų, bet ir individualių namų statybose. Pirkėjai domisi jau nebe šimtais kvadratinių metrų, o kur kas mažesnėmis kvadratūromis svyruojančiomis tarp 50-70 kv.m.

„Tą patį matome ir standartinių būstų rinkoje, dvibučiai namai/kotedžai dažniausiai yra ne didesni nei 85 kv.metrų. Ypač tai galėtų būti aktualu jaunesniems žmonėms, kurie neketina patys statytis namo, o nori projekto į kurį gali įsikelti ir tiesiog pradėti gyventi. Dabartinis gyvenimo tempas diktuoja tokį poreikį, mes norime būti „laisvi”, norime įsigyti sprendimus kurie mus tenkina ir padaro mūsų gyvenimą lengvesnį, o ne apkrauna statybų vargais dar keletui metų“, – pastebi „Ryterna Modul“ rinkodaros projektų vadovas.

Architektai, kurie dirba su moduliniais namais, nuolat pabrėžia tokius šių projektų išskirtinumus, kaip pavyzdžiui, pilna apdaila. „Ryterna Modul“ gamykloje pagaminti moduliai gali būti 90 proc. baigtumo. Tiesa V.Gabalis teigia, kad tai nėra klientui būdas sutaupyti, tai, greičiau, galimybė turėti sveikus, komfortiškus namus greičiau ir paprasčiau.

Bendrovės „Ryterna Modul“ nuotr. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų