Ar pramoniniai pastatai Lietuvoje saugūs?


Svarbi suvirinimo darbų kokybė

Pašnekovas sako, kad statomų pastatų techninės būklės įvertinimas labai priklauso nuo jų konstruktyvo. Jeigu statinio konstrukcijos monolitinės ir viskas yra teisingai apskaičiuota bei pastatyta, o eksploatuojamas pastatas tinkamai prižiūrimas, dažniausiai didelių problemų nekyla. Tačiau, jeigu statinys statomas iš surenkamojo gelžbetonio, atsiranda daug virintinų jungčių. Kilus abejonių dėl tokio mazgų sujungimo, siūlių suvirinimo kokybę reikia patikrinti išsamiau. 

„Sovietmečiu buvo statoma daug surenkamojo gelžbetonio statinių. Per tam tikrą laiką dalis jų metalinių konstrukcijų dėl blogos stogų dangos buvo paveikta korozijos, todėl šių pastatų būklė turi būti stebima. Teko matyti ne vieną statinį, kurio ir pačios gelžbetonio konstrukcijos dėl šalčio ir šilumos ciklų yra suardytos, todėl taip pat kelia pavojų. Taigi tokius statinius eksploatuojantys savininkai turi labai rimtai pasirūpinti visų saugumu“, – įspėja V. Kuckailis. 

Šiuolaikiniai pramoniniai statiniai statomi naudojant daugiau metalo konstrukcijų, pagamintų gamyklose arba cechuose, todėl galima lengviau kontroliuoti jų pagaminimo kokybę. Gaminiai turi būti pateikti į statybvietę su atitinkamais gamybos patikros dokumentais. „Čia labai svarbus projektuotojų gebėjimas parinkti tinkamus patikros kriterijus, o techninių prižiūrėtojų – visa tai profesionaliai patikrinti. Dažnai pasitaiko, kad į statybvietę atgabenami armatūriniai tinklai ar erdvinai karkasai, kurių pagrindinis metalas yra perkaitintas arba net suplonėjusiu skerspjūviu. Tokius gaminius tenka grąžinti gamintojams, nes jie neatlieka savo funkcijų. Dėl netinkamai atliktų suvirinimo darbų poliai gali prarasti reikiamas savybes ir neišlaikyti reikiamų apkrovų. Svarbu, kad erdvinių karkasų metalas virinant nebūtų pradeginamas ir išlaikoma suvirinimo technologija, o dar geriau – vengti suvirinimo ir naudoti rišamuosius karkasus, tačiau juos statybininkams sunkiau montuoti“ – dėsto ekspertas. – Naudojant metalinių konstrukcijų santvaras, būtina naudoti sertifikuotus ir keliamus kokybės reikalavimus atitinkančius gaminius. Tačiau dažnai statyboms naudojamos nežinia kur pagamintos metalo santvaros ar kitos konstrukcijos, kurių kokybė yra abejotina ir todėl kyla pavojus, ką ir kaip statinys atlaikys. Mes, kaip techniniai prižiūrėtojai, paprastai reikalaujame nekokybiškus gaminius pakeisti naujais.“

Įranga irgi veikia pastatą

Pasidomėjus, ar techniniams prižiūrėtojams svarbu, kokia technologinė įranga stovės pramoniniame pastate, pašnekovas sako, kad viskas priklauso nuo statinio. „Mums svarbu, kaip bus apkraunamos statinio konstrukcijos. Žiūrime, kad būtų nepažeisti normatyviniai reikalavimai. Pasitaiko, kad suprojektuota įranga vėliau keičiama kita. Dėl to gali pakisti vibracija, apkrovos, svoriai ir tai gali paveikti statinio konstrukcijas“, – paaiškina V. Kuckailis. Todėl statinių savininkai visada turėtų pasidaryti projektus, prieš darydami esminius įrangos pakeitimus. 

Projektus tenka ir atmesti

Vertinant pastatų kokybę techniniam prižiūrėtojui ne mažiau svarbu sutikrinti, ar projektas atitinka normatyvinius dokumentus, ar jie yra galiojantys ir tinkamai parinkti bei pritaikyti. „Dažnai projekto techninėse specifikacijose būna prirašyta visiškai balastinės medžiagos, nereikalingos projektui įgyvendinti, o pateikti normatyviniai dokumentai nebegalioja, jais negalima vadovautis. Projektuotojai dažnai nenurodo reikiamų medžiagų, jų savybių ir kriterijų, kuriais techninis prižiūrėtojas galėtų vadovautis“, – teigia V. Kuckailis. Nors projektuotojai dėl to pyksta, netinkamai parengtus projektus techniniai prižiūrėtojai atmeta arba palieka perdaryti. V. Kuckailis tikina, kad techniniai prižiūrėtojai taip daro tikrai ne iš blogos valios: „Bent jau mano, kaip techninio prižiūrėtojo, pozicija yra išlikti objektyviam tiek užsakovo, tiek rangovo atžvilgiu, patarti jiems, kaip darbus atlikti tinkamiau, ir suvienijus visas jėgas pastatyti kokybišką statinį.“

Esami pastatai kelia nerimą

Paprašytas įvertinti bendrą jau pastatytų pastatų būklę, pašnekovas sako, kad tai padaryti sunku, nes statiniai pastatyti skirtingais laikotarpiais, naudojant skirtingas skaičiavimo schemas, medžiagas ir pan. „Tačiau esamų pastatų būklę reikėtų vertinti ne formaliai, bet išsamiai. Statiniai sensta, jų konstrukcijų kokybė kasmet blogėja. Tenka matyti tikrai gerokai susidėvėjusių mazgų, konstrukcijų, elementų, o tai kelia nerimą. Tokius statinius reikėtų arba kuo greičiau tinkamai sutvarkyti, kad jie nebekeltų grėsmės, arba nugriauti, gavus tam reikalingus dokumentus“, – mano specialistas. 

TRUST & QUALITY   www.inspecta.com


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų