Architektai ir dizaineriai prisijungė prie pasaulinio „klimato kaitos” protesto

2019 m. rugsėjo 23 d.

Architektūros ir dizaino studijos, įskaitant „Snøhetta“, „Selldorf Architects“ ir Joe Doucet, penktadienį prisijungė prie  visame pasaulyje vykstančių protesto akcijų dėl klimato kaitos.

Architektūros įmonė „Gensler“ ir mados dizainerė Eileen Fisher taip pat remia vykstantį visuotinį klimato streiką, kuriame įvyks protestai daugiau nei 150 šalių, raginančių imtis veiksmų kovojant su klimato kaita. Didžiausiuose pasaulio miestuose, įskaitant Berlyną, Atėnus, Sidnėjų ir Londoną, vykusioje „Global Climate Strike“ judėjimo banga, kurioje dalyvavo architektūros firmos „Stanton Williams”, „Grimshaw” ir „dRMM”, dizaineriai Usman Haque, Ben Terrett ir Sebastian Cox.

Tarptautinė architektūros firma „Grimshaw“, turinti biurus Niujorke, Los Andžele, Londone, Paryžiuje, Sidnėjuje, Melburne, Dubajuje ir Kvala Lumpūre, viešai paskelbė prisijungiantys prie protesto ir palaiko judėjimuose norinčius dalyvauti darbuotojus.

„Studijos „Grimshaw” darbuotojai, kurie išreiškė susidomėjimą protestu, ankstyvą penktadienį rinkosi ne į ofisus, o judėjimo susibūrimo vietas, norėdami paremti šį reikšmingą įvykį“, – rašoma pranešime spaudai.

Penktadienį Niujorke pagrindinis streikas prasidėjo vidurdienį iš Foley aikštės Manhatano centre. Protesto akcijų įkvėpėja ir lyderė yra Švedijos aktyvistė Greta Thunberg. Šešiolikmetė įkūrė judėjimą, dėl kurio kiekvieną penktadienį praleisdavo pamokas vardan protesto priešais Švedijos parlamento pastatą Stokholme.

Klimato žygis yra susitelkiantis ir aistringas

Architektai spaudai sakė, palaikantys jaunimo judėjimą. „Per 15 metų, kuriuos gyvenu Niujorke, dar niekada nemačiau tokio didelio protesto. Sąžiningai atrodo, kad ši karta, skirtingai nei bet kuri kita prieš ją buvusi, geriau supranta klimato pokyčių poveikį žmonėms. Ir jie tikrai pakeis pasaulį. Pasaulis taps atsakingesnis ir švaresnis“, – sakė jie.

Pasak Burgerio, dabar dizainerių iššūkis yra pasitelkti šią energiją ir dirbti su ja, siekiant skatinti holistinius pokyčius mūsų pramonėje.

„Laikydamiesi „SHoP“ tikslo puoselėti švaresnę aplinką, darbuotojai, kurie nori dalyvauti protestuose yra skatinami tai daryti“, – pasakojo „SHoP Architects“ studijos atstovai.

Architektas Thomas Phiferis pastebi, kad judėjimas Niujorke yra ypač didelis, nes kiekvienas miesto gyventojas jaučia ryškius klimato pokyčius. Nežinomybė kelia susirūpinimą.

„Šiuo metu sprendžiame klimato iššūkius, su kuriais susiduria mūsų bendruomenės Žemutiniame Manhatane, kurdami pakrančių atsparumo projektą ir džiaugiamės galėdami dalyvauti judėjimuose už kovą su klimato kaita“, – teigia Thomas Phifer.

Lietuvoje palaikymą protestui dėl kovos su klimato kaita išreiškė keliolika tūkstančių žmonių, iš jų keli šimtai dalyvavo penktadienį vykusioje protesto akcijoje.

Pasaulis tavo rankose

„Planet over profit $“, „Pasaulis tavo rankose“, „There’s no planet B“, „Globalinis atšilimas palies ir tave“ ir panašiai, skelbia akcijos dalyvių laikomi plakatai.

Praėjusių metų gruodį  Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisija (angl. The Intergovernmental Panel on Climate Change) išleido ataskaitą, kurioje teigiama, kad turime 11 metų suvaldyti visuotinį atšilimą iki 1,5 laipsnių Celsijaus, lyginant su priešindustriniu lygiu. Po to prasidės grandininė reakcija ir galima sulaukti tokių klimato kaitos padarinių, kaip vandens trūkumas, dažnėjantys mirtini karščiai, taip pat dirvožemio nederlingumas, bado padažnėjimas, klimato pabėgėliai…

„Dažnai politikai nenori imtis ryžtingų veiksmų kovojant su klimato kaita, pavyzdžiui, pereiti labiau prie atsinaujinančios energijos, tokiu greičiu, kokio mums reikia pagal naujausius mokslininkų duomenis. Kalbama, tarsi tai yra kažkokia ekstremali pozicija, nors tai objektyvūs moksliniai duomenys. Ko labiausiai norėčiau iš politikų – girdėti ir taikyti mokslinę informaciją apie klimato kaitą, panaudoti ją kuriant ir priimant įstatymus, matyti klimato kaitos krizę kaip prioritetą”, – spaudai sakė viena iš judėjimo organizatorių.

Besikeičiantis klimatas daro įtaką ir Lietuvai – dažnesni atlydžiai žiemą kenkia keliams, statybų sektoriui, dėl staigesnių orų pokyčių ir ilgesnių sausrų kenčia ūkininkai.

Šiuo metu su klimato kaita siekiama kovoti skatinant naudoti elektrinį transportą, rūšiuoti atliekas, mažinti plastiko gaminių vartojimą, vietoje kelionių lėktuvais, rinktis traukinius.

Shane Burger nuotr. (Nuotraukoje – Niujorko biuro „Wood Bagot“ direktorė Shane Burger. Ji žygiuoja kartu su savo šešiamete dukra ir grupe iš jos mokyklos, kuri streikuoja kartu).

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!