Architektų nuomonės tyrimas atskleidė problematiškiausias sritis


Atliktas architektų nuomonės tyrimas taip pat atskleidė, jog kita problematiškiausia sritis, kur neminimi autoriai architektai, yra reklamos sektorius. Šioje srityje galima išskirti nekilnojamo turto vystymo puslapius ir informacinius stendus prie statybviečių.

Architektų rūmai išplatintame pranešime spaudai ragina atkreipti dėmesį, jog pareiga viešinant kūrinį visada nurodyti jo autorių (-ius) yra įtvirtinta Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme. Rūmai žiniasklaidos priemonėms ir Lietuvos nekilnojamo turto agentūrų asociacijai bei Lietuvos nekilnojamo turto asociacijai išsiųs oficialų raštą atkreipdami dėmesį į šią ydingą praktiką. Visus metus vykdyta stebėsena parodė, jog gerbiančių ir ignoruojančių architektūrinę autorystę straipsnių Lietuvos žiniasklaidoje kiekis pasidalina maždaug per pusę – iš 1035 straipsnių apie architektūrą autoriai nurodyti 585 kartus. 

Rūmų taryba pateikė poziciją dėl reklamos, instaliacijų, dekoracijų ant pastatų įrengimo. Ji pabrėžė, jog tai privalo būti derinama su architektu kaip kūrinio autoriumi. Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas numato, jog architektūros kūrinio savininkas be autoriaus leidimo gali keisti pastatą ar kitą statinį, kai tai daroma dėl techninių priežasčių arba dėl pastato ar kito statinio praktinio naudojimo, jeigu kitaip nenustatyta sutartyje.

Rūmų tarybos vertinimu, reklamos įrengimas ant pastato nelaikomas jo praktiniu naudojimu.  

Reklamos įrengimas nederinant su autoriumi gali pakeisti pastato architektūrinę išraišką, dėl ko jis nebeatitiks Architektūros įstatyme įtvirtinto vientisos architektūrinės idėjos kriterijaus. Tarybos teigimu, reklamos kūrėjai ir pastatų savininkai ar nuomininkai turėtų derinti reklamos vietą ir dizainą su pastatų autoriais, nes tai bent jau iš dalies sureguliuotų tiek reklamos estetiką, tiek jos derėjimą ir proporcijas pastato dalies ar viso pastato erdvinėje struktūroje.

Neseniai startavo vieša architektų kūrinių duomenų bazė „Architektai ir jų kūriniai, kurios tikslas – sustiprinti architektų autorių teisių savipriežiūrą, vykdyti monitoringą, užtikrinantį architektų autorių teisių apsaugą, ir sudaryti sąlygas visuomenei identifikuoti konkretaus kūrinio autorių (-ius). Duomenų bazė padės ieškantiems architekto ar norintiems sužinoti, kas kūrė konkretų objektą. Taip pat ji bus patogus ir naudingas įrankis architektams, siekiantiems apsaugoti savo kaip autorių teises, bei vykdantiems Europos architektūros paslaugų teikėjų etikos kodekse ir Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme numatytą pareigą susisiekti su autoriais. Bazėje, kuri buvo parengta Kultūros ministerijos ir Rūmų lėšomis, talpinami tik Lietuvos architektų rūmų narių – atestuotų architektų – kūriniai, ji bus nuolatos pildoma.

Pranešimas redaguotas ir adaptuotas. Originalus pranešimas čia. 

Asociatyvi Architecture and design nuotr. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų