https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/03/download.gif

Architektūra JAV tapo STEM objektu

2019 m. sausio 3 d.

Agnė.

STEM – mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos (angl. ScienceTechnologyEngineering and Mathematics) sintezės produktas. Jungtinių Valstijų Kongresas priėmė įstatymo projektą, kuriuo remiantis architektūra bus oficialiai pripažinta STEM objektu. Ką tai reiškia architektams ir architektūrai?  

Jau dešimtmetį disciplinos susilieja, jungiasi, maišosi, pamažu išnyksta ribos tarp kūrėjo ir technologo, inžinieriaus ir menininko.  

D. Perkinso karjeros ir techninio švietimo (CTE) aktas AIA buvo sukurtas siekiant sudaryti laisvesnes sąlygas darbo rinkoje, prisidėti prie dizaino, kaip meno ir mokslo sintezės rezultato, raidos. Taip pat siekiant patobulinti švietimo studijų programas  

Kaip skelbiama Kongreso išplatintame pranešime spaudai, šis aktas leis valstijoms naudotis federaliniais pinigais. STEM (mokslas, technologijos, inžinerija ir matematika) yra akademinių disciplinų grupė, nustatyta siekiant aktyviai didinti mokslo ir technologijų plėtros konkurencingumą JAV mokymo programoje. 

Architektūros pripažinimas kaip STEM dalykas įkūnija profesijos išradingumo ir problemų sprendimo istoriją, jos veiklos sferas meno ir mokslo sankirtą.  

Prezidento D. Trumpo atstovas teigė, kad numatoma, jog per ateinantį dešimtmetį didės architektų užimtumo galimybės. Šis teisės aktas paskatins modernizuoti architektūros mokymo programas. Šiuo metu daugelis JAV vidurinių mokyklų neatnaujino savo švietimo programų visą dešimtmetį.  

Akivaizdu, kad šis įstatymas gerokai supriešino ir architektų bendruomenę. Amerikos architektūros instituto socialinio tinklo paskyroje architektai piktinasi, kad šis įstatymas sumažins architektams keliamus išsilavinimo reikalavimus. Dėl to suprastės architektūros kokybė. Kas prisiims atsakomybę?  

Iš viso šiam įstatymui įgyvendinti bus skirta daugiau kaip 1 mlrd. dolerių (0,87 mlrd. eurų). Detalesnės informacijos apie tai kokios programos ir pagal kokią tvarką bus finansuojamos nėra skelbiama. Žinoma tik tiek, kad didžioji dalis lėšų nukeliaus į vidurines mokyklas.  

Portalo STRUCTUM redakcija primena, kad Lietuvoje 2017 – aisiais buvo priimtas Architektūros įstatymas. Architektūra tapo viešuoju interesu. Vilniaus savivaldybės architektas Mindaugas Pakalnis džiaugiasi, kad pastarieji metai buvo architektūros proveržio metai, įrodę, jog einama tinkama linkme. Daugiau čia.  

Asociatyvi nuotr. 

https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/03/download-2.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!