Architektūrinė pastato raida: nuo leidyklos iki viešbučio

2018 m. rugsėjo 28 d.

Airida Dagienė.

Tikslus objekto pavadinimas: Viešbutis „Vilnia“, Maironio g 1, Vilnius

Užsakovas: UAB „Eigulių topolis“

Generalinis rangovas: UAB „R.Meškos firma“

Architektai: Rimas Adomaitis, Ri ardas Stulpinas, Robertas Zilinskas, Vida Vyšniauskienė, Kamilė Lodaitė

Įgyvendinimo metai: 2018

Pro keturių žvaigždučių viešbučio „Vilnia“ šiuolaikiškai įrengtų kambarių langus atsiveria unikalūs Vilniaus senamiesčio, Bernardinų sodo, Gedimino pilies ir Trijų kryžių kalno vaizdai. Gedimino kalno papėdėje esančias 3 099 m2 patalpas dabar valdo UAB „Kauno viešbutis“. Okupacijos metais pastate buvusi laikraščio „Tiesa“ redakcija, o po Nepriklausomybės atkūrimo ilgą laiką veikė laikraštis „Lietuvos aidas“.

Kokiam klientui skirtos viešbučio erdvės?

„Šiandien rinkoje daug įvairiausių viešbučių, tačiau Vilniaus senamiestyje atnaujinamų istorinių pastatų, kurie pranašesni savo siela nei naujai statomi modernūs, pasirinkimas ribotas“, – sako viešbučio vadovė Genovaitė Dudėnienė. Išskirtinius projektus, kaip esantis Maironio g. 1, kur istoriškai rekonstruotame pastate viskas šiuolaikiška ir pritaikyta šių dienų svečių poreikiams, galima nesunkiai suskaičiuoti. Renkantis tokio pobūdžio viešbutį, esminiai kriterijai bus istorinė pastato vertė, autentiškumo paieškos, lokacijos išskirtinumas. Išoriškai pastatas visiškai nepakito, tik atsinaujino, jo struktūra mažai pakeista, išsaugojant istorinę laiptinę kaip pagrindinę pastato struktūrinę ašį. Kokiam klientui skirtos viešbučio erdvės? Vertinančiam kokybę – šildomosios grindys kambariuose ir voniose, balkonai su vaizdu, alergijų nekeliantys kambariai be kiliminių dangų.

Viešbutis „Vilnia“ greitai turėtų atverti duris svečiams. Trijų aukštų su mansarda pastatas, kurio bendras patalpų plotas yra 3 099 m2, pagal jį rekonstravusių architektų Rimo Adomaičio, Ričardo Stulpino, Vidos Vyšniauskienės viziją pakeitė savo paskirtį ir buvo pritaikytas viešbučio poreikiams, išsaugant istorinę vertę. Keturių žvaigždučių viešbutis turės 79 įvairių kategorijų kambarius: vienviečius, dviviečius, su balkonais ir be jų, klasikinius, verslo klasės bei apartamentus. Cokoliniame aukšte bus įrengtos ir kitos viešbučio svečiams ir kitiems lankytojams aptarnauti skirtos patalpos: dvi – 50 ir 20 vietų – konferencijų salės, visiems atviras restoranas, planuojama įrengti ir vasaros terasą.

Išoriškai pastatas nepakito, tik atsinaujino

Pasak viešbučio vadovės, daug kam žinoma, kad pastate ilgą laiką veikė „Lietuvos aido“ redakcija, kavinė „Pas Erlicką“, tačiau pirminė pastato paskirtis buvusi gyvenamasis daugiabutis namas, manoma, statytas apie 1897 m., pastato architektas nežinomas. „Nusikelkime į XIX a. pabaigą, kai pirklys Leonas Perkovskis dabartinių rūmų vietoje įsigijo žemės sklypą naujo namo statyboms. 1897 m. šiame sklype jis pradėjo statyti trijų aukštų daugiabutį namą su pusrūsiu, balkonais bei veranda. Pastatas nuo 1901 m. tapo daugiafunkciu kompleksu, kur gyveno ne tik žmonės, bet buvo įrengta ir parduotuvė, smulkios dirbtuvės, veikė net dvi aludės. 1932 m. pastatas vėl pakeitė savo veidą ir buvo dar kartą perstatytas: vietoje verandų pietinėje namo pusėje pristatytos papildomos patalpos. Po 15 metų persikeliame į sovietmetį – tada šiame pastate jau veikė Lietuvos komunistų partijos leidykla, rūmuose buvo įsikūręs viešbutis, kitos institucijos, kūrėsi laikraščių ir žurnalų redakcijos, – pasakoja viešbučio vadovė G. Dudėnienė. – Remiantis paveldosaugos tyrimais, kuriuos parengė architektas, restauratorius Robertas Zilinskas, pastatas statytas keliais etapais. Vykdant polichromijos tyrimus, atskleista, kad viena priežasčių, privertusių po karo rekonstruoti pastatą, pakeičiant didesnę dalį jo vidaus apdailų, – gaisras. Pagal paveldosaugos tyrimus pavyko atkurti buvusias fasado elementų, erkerio stogo formas, istorines fasado spalvas. Išsaugota išlikusi paradinė laiptinė su pakopomis ir būdingomis pastato statybos laikotarpiui žalvarinėmis apdailos detalėmis.“

Tradiciniai elementai puikiai dera su naujausiomis technologijomis

Architektų biuro ABVP architektė V. Vyšniauskienė, kuri su komanda rūpinosi vidaus interjeru, pasakoja, kad viešbučio kambarių plotas įvairus – siekia nuo 23 iki 40 m². „Kambariai didesni tie, kurių langai atsiveria į Gedimino kalną, Bernardinų sodą, į kiemo pusę – mažesni. Tai susiję su laikančiosiomis sienomis, kurių nebuvo galima judinti, – sako architektė. – Pagrindinė viešbučio idėja – maksimalus lankytojo komfortas. Siekėme sukurti stilingus, lakoniškus kambarius, kuriuose būtų ne tik patogu, bet ir jauku.“ Jaukumo jiems suteikė ir minkštieji bendrovės „DesignLAB“, tiekiančios aukštos kokybės visuomeninių erdvių ir individualių namų interjero bei baldų gamybos sprendimus, dviviečiai, triviečiai ir vienviečiai foteliai miegamojo ir svetainės zonoms. Šios įmonės specializacija – industrinio, retro, vintažinio stiliaus baldai, tad ji greitai įgyvendino užsakovo lūkesčius ir padėjo parinkti kokybiškus baldų audinius, gaminius.

Anot architektės, kambariuose naudota kiek įmanoma daugiau natūralių medžiagų: medžio, akmens, lieto betono. Kambariuose – eglutės rašto ąžuolo parketlentės, vonios patalpose – keraminės plytelės ir t. t. Kompanijos „Grohe“ specialistai prie viešbučio kūrimo prisidėjo vonios kambariams parinkdami komfortiškus vandenį taupančius maišytuvus. Viešbutis „Vilnia“ įsikūręs nuostabioje Vilniaus vietoje ir ta aplinka veikė pasirenkant produktų dizainą, funkcionalumą. „Džiaugiamės užsakovo sprendimu pasirinkti mūsų termostatus tiek voniose, tiek dušuose ir taip užtikrinti maksimalų komfortą prausiantis. Taip pat malonu, kad buvo pasirinktos ir mūsų dušo bei vonios sistemos, kurios leis svečiui džiaugtis didele lietaus ir stipresne rankinio dušelio srovėmis. Praustuvo maišytuvai viešbučio kūrėjų parinkti itin ergonomiški, taupantys vandenį ir labai funkcionalūs. Tai perkamiausias modelis Vokietijoje“, – teigia „Grohe“ pardavimų atstovė Lietuvoje Aistė Stankevičienė.

Lakoniškas ir klasikinis durų sprendimas – idealus pasirinkimas pagal interjero koncepciją. Kambariuose viešbučio svečiams švies bendri, funkciniai bei romantišką nuotaiką sukuriantys šviestuvai. Projektuojant viešbučio „Vilnia“ interjerą, kambariams parinkti patvarūs ir estetiški baldai. Jau 15 metų rinkoje žinomi kietųjų korpusinių baldų gamintojai „UAB Laučera“ viešbučių kambariams pagamino ir sumontavo šiuos baldus: spintas, stalelius, spinteles lagaminams pasidėti, taip pat lovūgalius, sienų plokštes, viešbučio registratūros baldus. „Iš itališko „SM’art“ kolekcijos LMDP pagaminti mūsų baldai, pagaminti viešbučiui, atsparūs dėvėjimuisi ir yra itin aukštos kokybės, – aiškina UAB „Laučera“ vadovas Česlovas Petrauskas. – Juk didelę bendrovės užsakymų dalį sudaro baldai, skirti viešosioms įstaigoms: biurams, mokykloms, vaikų darželiams, muziejams, kavinėms, parduotuvėms. Dirbame ir su keletu viešbučių: „Park Inn“, „Kaunas City“, „Corner Hotel“, didžiuojamės sėkmingai įgyvendintu naujausiu projektu – viešbučiu „Vilnia“. Įmonės klientai, su kuriais sieja ilgametis bendradarbiavimas, bendrovės: „Sanitex“, „Boen“, „Fotocentras“, tad mūsų darbų sąraše vis gausėja visuomeninės paskirties objektų. Likusią užsakymų dalį sudaro baldai namams pagal individualius užsakymus: virtuvei, prieškambariui, voniai. Baldų projektus ruošia mūsų projektuotojai.“

Sprendimai interjerui, kurie bus naudojami metų metus

Visame aukšte, kuriame įsikūrusios viešosios erdvės, kartojasi žalvario elementai: tikras žalvaris puošia grindis, baro baldus, kai kurie baldai ir registratūros detalės – žalvario atspalvio. Kaip vienas dekoro elementų viešbutyje „Vilnia“ pasirinkti veidrodžiai, kurių tema tęsiama visame pastate.

Viešbučio koridoriuose parinkta triukšmą sugerianti kiliminė danga, pagaminta specialiai viešbučiui pagal sukurtą piešinį. Visose viešosiose erdvėse, įrengtose cokolyje, – restorane, vestibiulyje, registratūroje – nemažai šiuolaikinio lieto akmens. Šį sprendimą paveikė istoriniai centriniai betoniniai laiptai. Klasikiniam stiliui akcentuoti interjero architektė pasirinko specialiai šiam viešbučiui pagamintas grindjuostes ir apvadus bei poliuretano dekorą paslėptam apšvietimui įrengti. Restorane pasirinktas sugrupuotų šviestuvų kabinimo būdas, kuriantis sietyno iliuziją, naudota paslėpta šviesa, pabrėžianti erdvės pranašumus ir paslepianti trūkumus.

Objekte pasirinktos visuomeniniam sektoriui skirtos medžiagos. Tai ilgalaikiai sprendimai, kurie bus naudojami ilgus metus, nepakeisdami estetinės išvaizdos ir taupydami kliento eksploatavimo išlaidas. Viešbučio „Vilnia“ restoranui bei biurui buvo tiekiamos „Amtico Form LVT“ vinilinės grindų dangos. Tokį pasirinkimą lėmė puikus medžio paviršiaus dizainas, aukšta medžiagų kokybė, turinti įtakos grindų ilgalaikiškumui ir puikiam estetinio vaizdo išlaikymui visuomeninio sektoriaus pastatuose.

„Amtico Form LVT“ vinilinė grindų danga skirta sunkiai komercijai su 0,7 mm darbiniu vinilo sluoksniu ir priskiriama 23, 33, 43 atsparumo klasėms. „Klientas, pasirinkęs šias grindis, prisideda prie aplinkos tausojimo – vieno pagrindinių atsakingos visuomenės prioritetų, – aiškina šias interjero medžiagas tiekusios įmonės UAB „Interjero linija“ vadovė Dainora Kizevičienė. – „Amtico LVT“ vinilinės dizaino grindys gaminamos nenaudojant ftalatų, medžiagų, ribojamų REACH, ir klasifikuojamos A+ pagal VOC vidaus oro emisijos skalę. Paprasta šių grindų dangos priežiūra ir patvarumas atlieka svarbų vaidmenį viešosiose erdvėse, ko gero, dėl to ji ir buvo užsakovų pasirinkta viešbutyje. „Amtico LVT“ vinilinių dizaino grindų paviršiai padengiami specialiu uretano sluoksniu, apsaugančiu grindis nuo abrazyvinių dalelių ir batų žymių. Jos atitinka atsparumo ugniai bei dūmų emisijos priešgaisrinius (Bfls1) ir slidumo reikalavimus (R10), todėl ypač tinka visuomeniniams pastatams, ribojamiems griežtai reglamentuotų saugos reikalavimų. Kolekcijai „Amtico Form“ suteikiama 12 metų garantija nuo išsidėvėjimo sunkios komercijos patalpose. Tai puikus pasirinkimas komercinei aplinkai.“

Taip pat puikiai eksploatacijai bei švarai palaikyti objekte panaudota UAB „Interjero linija“ antros zonos įėjimo kiliminių plytelių sistema „Amtico Entryway“, puikiai sulaikanti drėgmę bei abrazyvą ir neleidžianti purvui plisti į tolesnes patalpas.

Viešbutyje sumontuoti maisto keltuvai tarp rūsio ir cokolinio aukšto patalpų bei keltuvas žmonių su negalia poreikiams, liftas svečiams. Pasak architektų biuro ABVP architektės V. Vyšniauskienės, jį suplanuoti buvo viena sunkesnių užduočių – nesinorėjo užgožti istorinių laiptų. Anot jos, tradiciniai interjero dizaino elementai ir modernaus dizaino santechnika sanitariniuose mazguose puikiai dera su naujausių technologijų apšvietimu, inovatyviomis ir ekonomiškomis šildymo bei vėdinimo sistemomis, ilgalaikiais interjero sprendimais, specialiai pritaikytais viešbučių industrijai ir kuriančiais komfortą viešbučio svečiams.

Pauliaus Čilinsko ir viešbučio „Vilnia“ arch. nuotr.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/03/download-2.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!