„ASGAARDKEYS“ – DIEVŲ BUVEINĖS VARDO VERTA ARCHITEKTŪRA

2019 m. kovo 1 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Objektas: A klasės verslo centras „AsgaardKeys“

Užsakovas: UAB „Asgaard Property“

Generalinis rangovas (projekto valdytojas): Incorpus

Projektuotojas: UAB „Archinova“ + PLH Arkitekter

Bendras plotas: 4100 m2

Įgyvendinant projektą „AsgaardKeys“, architektų pagrindinė užduotis buvo maksimaliai išnaudoti sklypo galimybes ir suprojektuoti šiuolaikinį, visus standartus atitinkantį išraiškingą biurų pastatą. Dirbant su išeitiniais duomenimis, palaipsniui ir gimė pastato forma, išskirtiniai techniniai sprendimai, analogų neturinčio Lietuvoje stogo forma ir jos pasufleruotas objekto pavadinimas.

KVARTALO DIKTUOJAMI SPRENDIMAI

Tik pradėję galvoti, kaip efektyviau išnaudoti netaisyklingo stačiakampio formos sklypą, kuriame dar tik turėjo išdygti biurų pastatas, architektai turėjo pirmiausia atsižvelgti į kvartalo urbanistinį kontekstą ir dar neužstatytų sklypų perspektyvą.

Svarbus dėmesys buvo teikiamas pėsčiųjų jau esantiems ir perspektyviniams ryšiams kvartalo viduje ir aplink jį – atsižvelgiant į tai buvo suplanuotas įėjimas į projektuojamą pastatą. Kitas svarbus aspektas, kuris gerokai paveikė „AsgaardKeys“ architektūrą, – gana dinamiškas „Baltic Hearts“ statinių ansamblis. Jis terasomis kyla į kalną peraukštėdamas kas vieną aukštą. Šių pastatų pirmi aukštai įgilinti bendro tūrio atžvilgiu, kas vizualiai sudaro kabančių virš šlaito pastatų įspūdį. „AsgaardKeys“ tapo ketvirtuoju pastatu, kylančiu į kalną, todėl turėjo išlaikyti ir stilistiką, būdingą „Baltic Hearts“, ir atsižvelgti į kitų kvartalo statinių griežtas formas. Buvo nutarta statinio eksterjerui parinkti ramesnę išvaizdą, o plastiškumą palikti vidinei pastato architektūrai.

Pirmas pastato aukštas dėl atitraukimo nuo akmeninio fasado ir skaidraus stiklo aliuminio konstrukcijos vizualiai tarsi kybo virš žemės – kaip ir „Baltic Hearts“, kurie jau kabo fiziškai. Beveik 4 m aukščio pirmojo aukšto stiklus prilaiko aliuminio profiliai, kurių storis – tik 3,5 cm. Taip konstrukcijos padeda pastatui pakilti nuo žemės. Efektas leidžia „AsgaardKeys“ harmoningai įsilieti į aplinkinių pastatų ansamblį.

Statinio griežtą stačiakampio formą suminkština lenktų stiklų kampai. Šis apvalumas išlieka ir viduje – visi interjero kampai taip pat lenkti. Bet tai toli gražu ne vienintelis šio statinio išskirtinumas, lemiamas aplinkos ir sklypo padėties.

„Originaliai išspręsta ir techninių patalpų problema. Kadangi pastato sklypas yra gana mažas ir teritorijoje nėra daug vietos visoms techninėms patalpoms išdėstyti, o rūsys paliktas automobilių stovėjimo aikštelei, buvo pasirinkti nestandartiniai sprendimai, kurie ir prisidėjo prie nuomininkų komforto. Kiekvienas aukštas gali būti suskaidomas dviem nuomininkams. Tai reiškia, kad turi dvi evakuacines laiptines, du sanitarinių mazgų blokus ir dvi mini ventiliacines kameras. Dėl šios priežasties kiekvienas aukštas, atsižvelgdamas į poreikius, gali reguliuoti savo mikroklimatą“, – apie neįprastus techninius sprendimus pasakoja studijos „Archinova“ architektas Aleksandras Gvildys („AsgaardKeys“ projekto bei projekto architektūrinės dalies vadovas). Toks inovatyvus sprendimas tapo įmanomas dėl šioje srityje pripažintų profesionalų – įmonės „Dizaja“. „Džiaugiamės, kad turėjome galimybę prisijungti prie pastatą kūrusių profesionalų komandos, – sako įmonės atstovai. – Pastate įrengėme inovatyvias, aplinką tausojančias mikroklimato palaikymo sistemas.“

DIEVŲ KARALYSTĖ PER RAKTO SKYLUTĘ

„AsgaardKeys“ eksterjeras orientuotas platesnio urbanistinio konteksto kryptimis. Atsižvelgiant į jas, buvo dėliojamos statinio funkcinės dalys ir gimė atriumo forma. Atriumas lyg „užmaunamas“ ant į Ukmergės gatvę orientuotos ašies, kuri įstrižai kerta pastato kvadratą ir vienam gale įsiremia į įėjimą. Tos ašies viduryje susiformavo aštuoneto formos erdvė, kuri padiktavo ir pastato stoglangio siluetą. Iš pat pradžių buvo nuspręsta, kad stoglangis bus organiškos formos. Kai ji tapo aiški, architektai kartu su užsakovu pradėjo ieškoti pastato elementų semantinių ryšių su skandinavų kultūra. Kadangi išgryninta stoglangio forma primena ne tik aštuonetą, bet ir begalybės ženklą, ir rakto skylutę, bendrų diskusijų metu gimė pavadinimas – „AsgaardKeys“.

„Projektuodami stoglangį, tikslingai vengėme naudoti įprastas konstrukcijas, tokias kaip tiesių linijų ar lenktos plieno sijos, virintas erdvinis rėmas ar vadinamoji „šprengelinė“ sistema (Sprengel beam/truss), nes tai būtų suteikę stoglangiui griežtesnę geometrinę formą.

Be to, naudojant šias konstrukcijas, nebuvo įmanoma išgauti norimo stoglangio piešinio. Stebint iš vidaus, jis būtų daug masyvesnis, vizualiai sunkesnis, praleistų mažiau šviesos į atriumą. Pagal mūsų viziją stoglangio piešinys turėjo būti tarsi mezginys, o vienintelė konstrukcija, prilaikanti stiklus, būtų plonyčiai langų rėmai“, – pasakoja studijos „Archinova“ architektas Aleksandras Gvildys („AsgaardKeys“ projekto bei projekto architektūrinės dalies vadovas).

Tokias stebuklingas rankas, kurios galėtų jį sumegzti, architektai ne iš karto, bet rado – įmonės „VikingDome“ („Domesfera“, UAB) darbai įtikino užsakovus, kad ir pirmas toks neįprastas Lietuvoje stoglangis taps įveikiamu iššūkiu skandinaviško vardo kompanijai. „Viking Dome“ naudai suveikė ir jos kompleksinis pasiūlymas: kitos stiklinimo įmonės dirba išskirtinai tik su stiklu, o gerai Lietuvoje žinomi kupolų ir stiklo fasadų projektuotojai, gamintojai ir statytojai galėjo iš karto pasiūlyti visą stiklo ir metalo konstrukcijos kompleksą. Be to, „VikingDome“ pasiūlytoje stoglangio konstrukcijoje numatyti naudoti keturis kartus plonesni metaliniai profiliai nei siūlė konkurentai.

Rezultatas – visa neįprasta stoglangio forma laikosi ant itin liaunų profilių, nes ir arka, ir kupolas skirsto apkrovas visomis kryptimis, o stoglangis sudarytas iš dviejų pagrindinių kupolų ir juos sujungiančio „balno“. Pasak „VikingDome“ specialistų, sugalvoti ir įrengti konstrukciją, kuri sujungtų ir laikytų abu kupolus, nebuvo lengva užduotis. Mūsų šalyje panašaus projekto dar niekas nebuvo įgyvendinęs. Todėl idėja tikrai originali ir pirma tokia Lietuvoje. Projektas buvo sudėtingas ne tik konstrukcine, bet ir estetine prasme – stoglangis turėjo atrodyti kaip besvorė skaidraus šilko skiautelė.

Tam, kad įgyvendintų architektų sumanymą, „VikingDome“ specialistai turėjo naudoti brangesnį ir patvaresnį, bet plonesnį ir išsiskiriantį kuo didesniu šviesos pralaidumu stiklą. Kol buvo pasirinktas galutinis sprendimas, buvo siūlomi keli stoglangio „rašto“ variantai. Kaip prisipažįsta „VikingDome“ specialistai, sudėtingiausi projekto etapai buvo suderinti „Asgardo rakto skylutės“ raštą, parinkti stoglangio atidaromų langų skaičių ir išdėstymą, kad viskas atitiktų priešgaisrinius reikalavimus, pasirinkti konstrukcijos apdailą. Dažant metalinę konstrukciją, buvo įdėta nemažai triūso – pagal sumanymą reikėjo parinkti tokį dažų atspalvį, kuris kuo mažiau išryškintų profilius stiklo fone, kai į stoglangį žiūrima iš apačios. Taip spalvos irgi turėjo vizualiai sukurti vientiso lengvo objekto įspūdį.

Stoglangio gamybos etapas buvo pats paprasčiausias, nes „VikingDome“ turi didelę patirtį šioje srityje. Kai visi konstrukciniai klausimai buvo išspręsti, stoglangio projektas perėjo į lengviausią fazę. Vis dėlto konstrukcijos montavimas stiklinių fasadų profesionalams vėl pateikė naujų uždavinių – reikėjo sugalvoti, kaip sumontuoti stoglangį pastate arba kaip užkelti jau sumontuotą. „VikingDome“ darbuotojai sėkmingai susidorojo ir su šia užduotimi – stoglangio karkasas buvo surinktas su aliuminio profiliais ant žemės šalia pastato, o po to dideliu kranu užkeltas ant stogo bei sumontuotas per labai trumpą laiką. Jau po to ant stogo atlikti struktūrinio stiklinimo ir silikonavimo darbai.

Rezultatas išpildė visus lūkesčius – stoglangis atrodo tarsi amorfinė skraistė, o ne sunki stiklo ir metalo konstrukcija. Lietuvoje tai kol kas vienintelis toks inovatyvus šiuolaikinės parametrinės architektūros pavyzdys.

Nors „AsgaardKeys“ „rakto skylutė“ atrodo kaip avangardinio meno kūrinys, stoglangio funkcionalumas atitinka pačius aukščiausius reikalavimus – konstrukcijos stiklo paketai atitinka A+ energinio naudingumo klasę.

Beje, neįprastos formos vos 1,1 m iškilimo stoglangiu „AsgaardKeys“ lankytojai galės grožėtis ne tik iš apačios, bet ir nuo stogo terasos, kuri jau pavasarį pradžiugins natūralia žaluma, jaukiomis medinėmis grindimis ir pasisėdėjimo vietomis.

SKANDINAVIŠKO STILIAUS DVASIA

Užsakovai išreiškė pageidavimą, kad pastatas būtų projektuojamas atsižvelgiant į skandinavišką stilistiką. Bet, pasak architektų, projektas turėjo būti estetiškas tiek, kiek tai netrukdo praktiškumui. Stengtasi atitikti ir pastatui keliamus funkcionalumo reikalavimus, ir naudoti natūralias, kokybiškas, ilgalaikes, estetiškas bei palankias aplinkai medžiagas. Pavyzdžiui, eksterjero apdailai naudotas itališkas akmuo turėjo būti sveikos kilmės – be radioaktyvumo žymių, išgautas nesprogdinimo būdu (kitaip jame būtų mikroplyšių ir jis lengvai skilinėtų dėl mažiausių vibracijų ar oro sąlygų kaitos), būtų be didesnio geležies kiekio, dėl kurio galėtų rūdyti.

Pastato eksterjeras – šaltų spalvų derinys, atkartojantis viso kvartalo dvasią, o interjere vyrauja šviesių ir šiltų spalvų gama. Viduje buvo išnaudotos visos sklypo reljefo duotybės. Aplinkinis reljefas neįsivaizduojamas be žalumos, todėl į „Asgaard Keys“ interjerą atėjo žaluma.

Pats šilčiausias interjero akcentas – „Asgaard Keys“ atriumo medinės grindys ir mediniai atriumo amfiteatro laiptai.

IŠSKIRTINIAM VERSLO CENTRUI – IŠSKIRTINIAI LAIPTAI

Ypatingais mediniais laiptais „AsgaardKeys“ projekte pasirūpino UAB „Medidomus“ specialistai. „Šie laiptai ypatingi dizainu ir universalumu. Juos projektuodami architektai siekė, kad bendroje erdvėje laiptai išsiskirtų ir taip pat derėtų prie bendros poilsio zonos. Todėl kai kur laiptai atlieka savo tiesioginę funkciją, leisdami komfortiškai pakilti ar nusileisti, o kitur sklandžiai pereina į poilsio zonas, skirtas ne tik prisėsti ir atgauti jėgas, bet ir prireikus šias erdves panaudoti kaip alternatyvias darbo vietas“, – pasakoja įmonės „Medidomus“ vadovas Audrius Sirvydis, tikindamas, kad laiptai išskirtiniai tiek savo funkcionalumu, tiek forma – sklandžios kreivos linijos pabrėžia jų unikalumą.

Paklaustas apie iškilusius iššūkius, įmonės direktorius teigia, kad įrengti medinę apdailą – nemenkas iššūkis. Dėl sudėtingos laiptų formos, betoninio laiptų pagrindo forma buvo nukrypusi nuo projekto, todėl tikslindami duomenis specialistai naudojo naujausias trimačių objektų skanavimo technologijas. Taip pat vadovas įvardija ir svarbų medžiagiškumo pasikeitimą. „Pirminis sumanymas buvo naudoti klijuotą medžio masyvo plokštę, tačiau dėl galimų didesnių medinio skydo deformacijų eksploatacijos metu pasirinkta sluoksniuotos medienos technologija, kuri suteikė gaminiui stabilumo, o vizualiai jis praktiškai nesiskyrė nuo pirminio sumanymo“, – teigia A. Sirvydis ir primena, kad formuojant laiptus svarbiausia jų saugumas.

Anot „Medidomus“, projektas įgyvendintas sėkmingai ir tai, kas atrodė iš pradžių sunkiai įsivaizduojama, pagaliau virto realybe. „Džiaugiamės, kad turėjome galimybę įrengti tokius unikalius laiptus, taip pat norime padėkoti kūrybingiems architektams ir kūrybą vertinantiems užsakovams“, – sako A. Sirvydis.

SANTŪRIOS STILISTIKOS DURYS

Kaip ir kiti interjero elementai, „AsgaardKeys“ pastate esančios durys ne tik darniai įsilieja į lakonišką dizainą, bet ir išsiskiria kokybišku funkcionalumu. Tuo pasirūpino pati iniciatyvą bendradarbiauti su objekto architektais „Archinova“ skatinusi įmonė „Vauksa“. Kompanija pasiūlė visą šiam objektui būtiną produktų ir paslaugų kompleksą (medines ir išskirtinio dizaino, plienines bei stiklintas aliuminio profilių ir įleistas į sienas komunikacinių šachtų priežiūros duris). „Visų durų koncepcija buvo detaliai derinama su projektavimo kompanija „Archinova“, todėl visos jos tapo natūralia pastato erdvių dalimi. Išskirtinis įmonės „Vauksa“ bruožas – ypatingas dėmesys tam, kad būtų tinkamai išpildyta koncepcija ir tarpusavyje derėtų durų dizainas, t. y. užtikrintos tiek estetinės, tiek funkcinės savybės,“ – pasakė įmonęs „Vauksa“ pardavimų vadovas Lukas Aleksandravičius. Užduotis nebuvo lengva, nes dauguma durų buvo priešgaisrinės, dūmus izoliuojančios, evakuacinės, triukšmo nepraleidžiančios ir pan. Atsižvelgiant į svarbų funkcinį vaidmenį, durys buvo gaminamos iš aukščiausios kokybės medienos žaliavų, valcuoto (nevirinto) plieno bei aliuminio. „Vauksos“ specialistai atliko keliamą užduotį ir pagamino, sukomplektavo bei įrengė iki šiol dar nė vienam kitam objektui negamintų išskirtinio dizaino sienų (angokraščių) sprendimus ne tik iš plieninių, bet ir iš medinių konstrukcijų be apvadų, kurios tarsi įsiliejo į bendrą sienų apdailos sistemą.

     

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/03/download-2.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!