Aštuntą kartą startavo didžiausias Lietuvoje miestų plėtrai skirtas konkursas „Išmanusis miestas“ (FOTO)


Rugsėjo 22-ąją startavo jau aštuntasis žurnalo „STRUCTUM“ organizuojamas nacionalinis architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkursas „Išmanusis miestas VIII“.

Aštuntą kartą vykstančio konkurso tikslas – sukurti patrauklaus gyventi miesto koncepcijas, pasitelkiant Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų komandas ir Lietuvos architektūros, urbanistikos, kraštovaizdžio, miestų planavimo profesionalus. Konkurso dalyviai rengs savivaldybių poreikius atitinkančius priešprojektinius pasiūlymus.

Svarbiais kriterijais vertinant dalyvių pateiktus projektus bus teritorijų pritaikymas dabartiniams poreikiams, informacinių technologijų ir duomenų srautų potencialo išnaudojimas, darniosios plėtros principai, skirtingų kompetencijų suderinimas, ieškant visapusiškai motyvuotų ir realistiškų pasiūlymų. Perspektyviausi projektai bus įgyvendinti realybėje.

„Labai džiaugiuosi, kad šis projektas tęsiasi net aštuonerius metus. Kiekvienais metais sulaukiame vis daugiau norinčiųjų jame dalyvauti. Šiemet nudžiugino savivaldybių motyvacija ir entuziazmas keistis ir dalyvauti „Išmaniajame mieste“. Anksčiau priimdavome tik 7 savivaldybes, tačiau šiemet aštuntieji konkurso metai, todėl ir dalyvių skaičių padidinome iki 8. Dar su keliomis savivaldybėmis sutarėme, kad jos dalyvaus dar kitąmet.

Noriu padėkoti visiems dalyviams, universitetams, dėstytojams, kurie daro labai daug dėl jaunų ir talentingų žmonių ugdymo ir prisideda prie Lietuvos kūrimo. Taip pat dėkoju partneriams, kurie padeda statyti tvarius miestus ir pritaikyti inovatyvias technologijas“, – sakė projekto autorė, „Structum projektai“ vadovė Ignė Dutova.

Konkurso atidaryme – politikai ir pasižymėję architektai

Oficialioje atidarymo ceremonijoje LR Seime susibūrė ne tik konkurso organizatoriai, bet ir jame dalyvaujančių savivaldybių merai ir atstovai,partneriai bei kiti garbūs svečiai: Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė, Seimo narys Antanas Čepononis, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė, nusipelnęs architektas, Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatas Audrius Ambrasas bei IT mokslų daktarė, inovacijų kūrėja Eglė Radvilė.

Atidarymo renginio globėjas A. Čepononis pasidžiaugė „Išmanaus miesto“ konkurso metu generuojamomis idėjomis Lietuvos miestams.

„Jeigu ne Ignės idėjos, kurios kilo prieš aštuonerius metus, šiandieną mes greičiausiai būtumėme tokie, kokie esame, bet ar turėtume naujų idėjų ir minčių? Turėtume mažiau fantazijos ir mažiau noro žiūrėti į priekį bei kurti.

Dėl šio konkurso turime 168 priešprojektinius pasiūlymus, dalis jų jau ir įgyvendinti. Šis projektas yra vizija tarp žemės ir dangaus. Tai, kas šiuo metu gali atrodyti lyg utopija, bėgant laikui galiausiai taps realybė“, – sakė Seimo narys A. Čepononis.

Konkurso svarba ne tik architektams, bet ir visuomenei džiaugėsi ir Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė R. Leitanaitė.

„Sunku patikėti, kad šis konkursas vyksta jau aštuntą kartą! Laikas bėga labai greitai. Bet terminas „Išmanus miestas“ visose architektų diskusijose užima labai svarbią vietą“, – sakė R. Leitanaitė.

Tuo tarpu Aplinkos ministras S. Gentvilas akcentavo, kad miestai turėtų žvelgti į tokią ateitį, kurioje būtų kuo mažiau judėjimo automobiliais, palikta daugiau vietos viešosioms erdvėms, kurios sujungtų žmones.

„Yra tokių vietų kaip San Fransiskas, kur 50 proc. miesto užima asfaltas. Taip pat yra tokių vietų kaip visai netoli Briuselio esantis Naujasis Liovenas, kuriame visas automobilių eismas pakištas po miestu, o viešoji erdvė sukuria trauką. Tiek architektai, tiek urbanistai supranta, kad kuo patogiau automobiliui, tuo prastesnė viešoji erdvė.

Miestai yra statomi šimtmečiams, todėl mes galime užkoduoti miestus sėkmei. Todėl viena iš pagrindinių užduočių turėtų būti sugrąžinti gyvenimą į viešąsias erdves. Turime žiūrėti į miestus kaip į gyvybės centrus, kad gyventojai sugrįžtų į miestus“, – sakė Aplinkos ministras S. Gentvilas. Ministras paantrino LAS pirmininkei R. Leitanaitei dėl projekto svarbos ateities miestų kūrimo procese.

Vidaus reikalų viceministrė S. Ščajavienė pasidžiaugė, kad konkurso dalyviai kiekvienais metais sulaukia vis daugiau palaikymo iš viešojo bei privataus sektoriaus, linkėjo kurti visiems patogią aplinką.

„Šis konkursas, kurį globoja Vidaus reikalų ministerija, jau aštuntus metus suburia pačius kūrybiškiausius architektūros ir urbanistikos talentus. Jie kuria ir formuoja miestus, taip pat miestų ir regionų įvaizdį.

Džiaugiuosi, kad prie šio projekto jungiasi ir viešas, ir privatus sektorius, taip pat aukštųjų mokyklų atstovai. O projekto dalyviams linkiu būti ne tik kūrybingiems, bet ir ambicingiems, kurti aplinką, kurioje būtų gera gyventi“, – sakė Vidaus reikalų viceministrė S. Ščajevienė.

Kalbą pasakė ir nusipelnęs architektas, Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatas Audrius Ambrasas. Jis kvietė konkurso dalyvius rengiant priešprojektinius pasiūlymus įsiklausyti į miestų keliamas idėjas bei visuomenės pastabas, neapsiriboti tik pasiūlymais, bet ir ieškoti būdų, kaip juos vėliau įgyvendinti.

„Šis konkursas kelia idėjas ir skatina regionus kelti idėjas, kaip būtų galima išspręsti jų problemas. Tai yra lyg apverstas trikampis: niekas nenuleidžia mums tvarkų iš viršaus, mes iškeliame idėjas ir patys turime jas realizuoti. O tai ir yra didžiausias iššūkis – kaip įgyvendinti idėją visuomeniniame sektoriuje, išgirsti kitų nuomones ir pasiūlymus.

Architektai, kaip ir muzikai, turi turėti klausą. Jie turi girdėti visuomenės balsą ir aplinką, bet kartu turėti ambicijų ir idėjų. Todėl ir noriu palinkėti turėti gerų idėjų ir susitelkti jų įgyvendinimui“, – sakė A. Ambrasas.

Dalyvaus rekordinis savivaldybių skaičius

Aštuntą kartą vykstančiame konkurse „Išmanusis miestas“ dalyvauja rekordinis Lietuvos savivaldybių skaičius – aštuonios.

Konkurse bus teikiami pasiūlymai nebe pirmą kartą dalyvaujančių Kėdainių, Elektrėnų, Anykščių, Radviliškio ir Utenos savivaldybių teritorijoms. Pirmą kartą konkurse dalyvaus ir Širvintų, Raseinių ir Pakruojo savivaldybės.

Šios savivaldybės yra sudariusios teritorijų sąrašą, kurioms konkurso dalyviai turės pasiūlyti labiausiai esamas problemas sprendžiančius pasiūlymus, orientuotus į darnią ateitį. Konkursui pateiktos savivaldybių teritorijos itin skirtingos: jų poreikiai skiriasi tiek reikiamais architektūriniais, tiek urbanistiniais ar kraštovaizdžio sprendimais.

Idėjoms įgyvendinti – inovatyvios technologijos

Prie projekto įgyvendinimo prisidės ir žurnalo „Structum“ partneriai. Jie parengs dalyviams inovatyvių ir numatomų taikyti darbo įrankių  bei priemonių pristatymus, informuos apie galimas šiuolaikines technologijas.

Konkurso techninę užduotį padėjo sudaryti profesionali projektuotojų komanda „Projektai ir Co“. Ilgamečiai projekto partneriai, Skandinavijos kapitalo įmonė „YIT Lietuva“ dalinsis savo patirtimi ir padės konkurso dalyviams suprojektuoti ne tik ambicingus, bet ir realiai įgyvendinamus projektus.

Optimaliausius ir inovatyviausius sprendimus pastatų ir teritorijų išpildymui pasiūlys tokie projekto partneriai, kaip: „Huawei“, „Hydro building systems Lithuania“, „Selteka“, „Schomburg Baltic“, „GL Co“, „Schneider Electric Lietuva“, „Mida LT“, „In Fatis“, „Betono mozaika“, „Scenos techninis servisas“, „Velux Lietuva“, „Artechnika“, „Eternit Baltic“ ir NP5.

Konkurso eiga

Konkursas „Išmanusis miestas VIII“ truks iki 2022 metų birželio. Jame gali dalyvauti komandos, suformuotos iš Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų ar profesionalių savo srities specialistų, vykdančių projektus Lietuvoje ar užsienyje.

Geriausi ir išmaniausi konkurso projektai ne tik turės galimybę būti įgyvendinti Lietuvos rajonų savivaldybėse, bet ir pasidalins prizinį fondą – net 10 tūkst. eurų.

Džiugu, kad konkurso metu sugeneruotos idėjos padėjo savivaldybėms realizuoti tokius projektus, kaip vietoje buvusio parko „Vaikų pasaulis“ Elektrėnuose įrengta rekreacinė erdvė, Kuršėnuose atidarytas vienas ilgiausių ir moderniausių tiltų Lietuvoje. Taip pat numatoma rekonstruoti A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinį muziejų Anykščiuose, o Ignalinoje iškils sveikatingumo ir sporto centras „Šuolis“.

Kviečiame jau dabar registruotis architektus, urbanistus, kraštovaizdžio, infrastruktūros, miestų planavimo specialistus.

Daugiau informacijos ir registracija el. paštu info@structum.lt ir telefonu +370 620 55199.

O. Posaškovos ir STRUCTUM nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų