Ateities namai – moduliniai, 3D, augantys


Kur mes gyvensime rytoj, į ką bus panašūs mūsų butai ir namai, iš kokios medžiagos jie bus pastatyti, kokiomis savybėmis bus apdovanoti? Nors dauguma mūsų ir nesusimąsto šiais klausimais, toli gražu ne vienas architektasne tik fantazuoja, bet jau ir kuria ateities namų prototipus.

KAIMAS ANT STOGO

Danų architektas Sigurdas Larsenas siūlo augančią Berlyno gyventojų populiaciją apgyvendinti moduliniuose kaimuose, kurie būtų statomi ant esamų daugiabučių namų stogų.

Jis siūlo būstus su parkais statyti ant 270 m ilgio daugiabučio namo, esančio tarp Kreuzbergo ir Mitte apylinkių, stogo. Ši išskirtinė būstų trūkumo sprendimo Vokietijos sostinėje idėja jau buvo pristatyta Venecijos bienalėje. Nauji namai būtų surenkami iš modulinių sistemų. Tai leistų prireikus papildyti būstą bet kokiu skaičiumi papildomų modulių. Pasak sumanytojo, tai paskatintų stogo gyventojų socialinę įvairovę – kiekvienas modulis gali būti optimizuotas šeimai, turinčiai vaikų, ar studentų grupei. S. Larsenas įsitikinęs, kad toks sprendimas pasitarnautų ne tik naujiems miesto gyventojams, bet ir daugiabučių, ant kurių atsirastų „modulinių kaimų“, senbuviams – sutankinimas pagerintų socialinių problemų sprendimą ir prisidėtų prie miesto planavimo iniciatyvų. Pirmos tokios gyvenvietės prototipas turėtų atsirasti ant Berlyno stogų jau šiais metais.

NEIŠBAIGTI NAMAI

Lianjie Wu kuria projektą „Beyond the Shell“, kuris kviečia naujai pažvelgti į tradicinį daugiaaukštį namą. Kūrėjamato naujos eros būstą, kaip modulinį daugiaaukštį dvarą, kuriame įvairaus dydžio viešosios ir privačios erdvės sukraunamos viena ant kitos. Pagrindinę idėją sudaro mintis,kad galima statyti tiek šių modulinių daugiaaukščių, kiek tai būtina, kad tik namas nesugriūtų. Tai lemtų tokių būstų prieinamą kainą ir originalumą – tokiame name buto savininkai jį užbaigtų patys pagal savo poreikius ir skonį. „Tai strategija, kaip pasinaudoti gyventojų darbo jėga, norint sumažinti statybų sąnaudas ir sumažinti būsto kainą“, – sako dizainerė. L. Wu koncepcijaremiasi pagrindiniais Jungtinės Karalystės ne pelno siekiančių namų statytojo „Naked House“ principais, kurie teigia, kad gyventojai nori turėti daugiau įtakos, kurdami savo namų dizainą ir išdėstymą.

Būsimiems „Beyond the Shell“ gyventojams L. Wu parengė instrukcijas, kaip iš modulinių komponentų galima praplėsti arba keisti originalųjį būstą. Be architektūrinių dalių, gyventojai taip pat galėtų pasirinkti norimą plėtros mastą – nuo individualių butų iki būsto kompleksų, atsižvelgdami į turimą biudžetą ir meistravimo įgūdžius. Visas daugiaaukštis namas su laiku galėtų augti ir keistis pagal gyventojų pageidavimus ir kintantį poreikį.

MODULINĖ BŪSTO SISTEMA

Modulinio apgyvendinimo idėja susižavėjo ir Peru architektai. „Santiago Raul Nieto Valladares Arquitecto“ ir „Arana & Suasnabar Arquitectos“ atstovai Yuri Amedas Aguilaras Chunga ir Keusonas Saldaña Ferreyra siūlo šios šalies gyventojams sistemas, lengvai praplečiančias būstą. Sukurtas modelis leidžia žmonėms paversti gretimasterasos erdves papildomomis patalpomis pagal poreikius ir biudžetą. Kiekvienas namas turi pamatus, yra aprūpintas elektra ir vandentiekio sistema. Kiekvienąnamą supa medinė terasa, kurios dalis gali lengvai tapti dar vienu kambariu. Sistema suprojektuota ypač lanksčiaiir gali būti individualiai pritaikytą pagal kiekvieno namo gyventojų erdvės poreikius. Kas ypač svarbu Peru gyventojams – siūloma namų sistema yra gana ekonomiška ir lengvai keičiama. Pasak architektų, namai gali būti pritaikyti bet kokiems gyventojams ir jų skaičiui, be to, juos galima būtų papildyti antruoju aukštu.

MIKRONAMAI IŠ KONTEINERIŲ SU ŽALIAISIAIS STOGAIS

„Fraser Brown MacKenna Architects“ gavo leidimą plėtoti mikronamus iš laivybos konteinerių su žaliuoju stoguAnglijos Eilsberio mieste. Namai bus statomi pagal būsto schemą, skirtą tam, kad netinkamai panaudotos teritorijos vėl taptų gyvenamos. Šiuo metu mikronamams numatytoje teritorijoje plyti garažai. Architektų pasiūlytų nedidukų namelių plotas sudaro vos 26,2 m2. Vieno miegamojo studijos bus išnuomotos kaip socialinis būstas ar namai, skirti studentams. Konteineriai projektui įgyvendinti pasirinkti ne tik siekiant sutaupyti, bet ir pasitarnauti aplinkai, pasitelkiant esamas konstrukcijas. Namai bus išdėstyti vienas už kito, palaipsniui atitraukiant kiekvieną namelį, kad kiekvieno būsto priekyje liktų privati zona. Ryškiaspalvio konteinerinio namo vidus turės linijinę struktūrą: priekyje svetainė su virtuve, atskiras vonios kambarys ir gale – miegamasis. Iš abiejų pusių pastatą sups verandos, o stogą puoš gyvoji dangaiš prieš tai užaugintų sėklinių augalų antklodės.

MIKRONAMAI VAMZDŽIUOSE

Honkongo studija „James Law Cybertecture“ siūlo koncepciją, kuria siekiama 2,5 m pločio betoninius vandens vamzdžius paversti laikinomis gyvenamosiomis erdvėmis,kuriose būtų galimybė gyventi, gaminti maistą ir praustis.Pagrindinis tikslas – išnaudoti neracionaliai paliktas vietastarp esamų miesto pastatų. Betono vamzdinių konstrukcijų pranašumas tas, kad jas galima lengvai perkelti kranu ir sukrauti vieną ant kitos kuriant naujoviška būstą. Koncepcijai įrodyti architektūros studija sukūrė prototipą, kuris praktiškai iliustruoja, kaip gali atrodyti tipiniai namai iš betoninių vamzdžių. Įstiklintas priekinis skydelis veikia ir kaip durys, ir kaip langas, leidžiantis į erdvę patekti natūraliai šviesai, o gyventojai išmaniuoju telefonu valdo skydo užrakto sistemą, pakeisdami jo funkciją. Studijos įkūrėjas Jamesas Law mano, kad ši idėja gali leisti suvaldyti būsto krizę tokiuose miestuose kaip Honkongas, kuris neseniai buvo įvertintas kaip turintis mažiausiai prieinamobūsto rinką pasaulyje.

MOBILIEJI MIKRONAMAI

Italų architektė Beatrice Bonzanigo patentavo „Casa Ojalá“ – mikronamus, kurie gali būti kilnojami ir konfigūruojami pagal poreikį. Originalaus būsto plotas siekia vos 27 m2, tačiau jį galima konfigūruoti 20 skirtingų būdų, neturint specialaus išsilavinimo ar pasirengimo.

B.Bonzanigo sukūrė „Casa Ojalá“ kaip alternatyvą „statinėsarchitektūros pasauliui“, suteikdama gyventojams galimybę būti ne tik arčiau gamtos, bet ir sukurti su ja ypatingą ryšį. „Casa Ojalá“ – tvarus, minimalus, kompaktiškasir lankstus produktas, užtikrinantis naują komfortą toliau nuo televizoriaus ar oro kondicionieriaus“, – aiškina būsto koncepciją jo kūrėja. Namas suprojektuotas taip, kad jį bet kurioje vietoje galėtų surinkti bet kas. Jo bazinėsudėtis – du miegamieji, terasa, virtuvėlė, svetainė ir vonios kambarys su tualetu. Gyventojai gali pritaikyti šias erdves pagal savo reikmes, atskirdami, sujungdami ar visiškai atverdami namo patalpas. Tai įmanoma naudojant rankinę mechaninę sistemą, kuri valdo stumdomas medines sienas ir audinio pertvaras.

Pastatas suprojektuotas taip, kad galėtų veikti visiškai atsijungus nuo komunalinių tinklų, siekiant sumažinti poveikį aplinkai ir užtikrinti jo pritaikymą bet kurioje vietoje. Lietaus vandens surinkimo ir valymo sistema tiekia geriamąjį ir buitinėms reikmėms skirtą vandenį, namą energija aprūpina fotovoltinės plokštės. Kiekvienu konkrečiu atveju namo dizainas priklausytų nuo to, kokių medžiagų galima gauti vietoje. Tai prisidėtų prie namo ekologiškumo ir tvarumo.

3D SPAUSDINTUVU IŠSPAUSDINTI NAMAI

Eindhoveno technologijos universitetas paskelbė apie planus kurti betoninių namų seriją, kurie būtų spausdinami 3D spausdintuvu. Olandijos universitetas tikisi per ateinančius penkerius metus pastatyti penkis taip išspausdintus namus, kurie visi bus nuomojami. Sumanytojai sako, kad tai pirmasis pasaulyje komercinio būsto projektas, paremtas 3D betono spausdinimu. Namai atitiks visus šiuolaikinius patogumo reikalavimus, o juos įsigis ir išnuomos nekilnojamojo turto įmonė. Pirmasis namas bus vieno aukšto vasarnamis su trimis miegamaisiais. Vėliau bus pagaminti dar keturi kelių aukštų namai ir pastatyti Meerhovene – naujame Eindhoveno regione, esančiame į vakarus nuo miesto centro, netoli oro uosto. Rezidencijos bus gaminamos po vieną, kad komanda galėtų mokytis iš kiekvieno pastato. Iš pradžių būsto elementai bus spausdinami universitete, tačiau keliamas tikslas – visą statybą perkelti į statybvietę. Anot kūrėjų, jie siekia, kad paskutinis šio projekto namas būtų visiškai išspausdintas ir surinktas vietoje. Būsimų tokio tipo pastatų vizualizacijos rodo, kad jie bus su lenktomis betoninėmis sienomis, turės nišas balkonams ir giliai įrengtus langus bei duris. Namai suprojektuoti netaisyklingais blokais žalio kraštovaizdžio apsuptyje. Tai tapo įmanoma dėl pagrindinės 3D spausdinimo ypatybės – galimybės išgauti bet kokią formą. Dar viena svarbi šios technologijos savybė – tvarumas. Spausdinant 3D reikia gerokai mažiau betono, taigi ir daug mažiau cemento, o tai sumažina cemento gamybos metu išmetamo CO2kiekį.

Olandijos universitetui antrina ir dizaineris Yvesas Béharas,kuriantis „pirmąją pasaulyje 3D spausdintų namų bendruomenę“ Lotynų Amerikai. Projektas skirtas spręsti benamystės problemą šioje šalyje. Komanda 3D spausdinimą jau naudojo, norėdama greitai sukurti prieinamą ir aukštos kokybės būstą šeimoms, kurių mėnesio pajamossiekia mažiau nei 200 USD. Dabar siekiama taikant tą pačiątechnologiją sukurti gyvenvietę nedidelei ūkininkų bendruomenei.

Komanda glaudžiai bendradarbiavo su būsimais gyventojais spręsdama žemės pasirinkimo ir gyvenvietės planavimo klausimus. 3D spausdintas prototipas buvomodifikuotas iki versijos, kurią galima pritaikyti įvairiems vartotojų poreikiams, nes tik vieno dizaino namas negalėjo patenkinti visų būsimų gyventojų grupės poreikių ir lūkesčių. Todėl sukurta sistema, leidžianti naudoti skirtingasprogramas, atsižvelgti į klimato veiksnius ir šeimų bei erdvių augimą. Kiekviena rezidencija užims 120 m2sklypą, o jos interjeras – 55 m2. Būsto sienos bus sustiprintos, kad atlaikytų žemės drebėjimus. Aplink namą einančią terasą nuo kaitrių saulės spindulių ir gausių kritulių saugos prailgintas stogas. Palei pastatų sienų viršų eis perforuoti betoniniai blokai, kuriantys natūralų vėdinimą. Viduje vyraus atviras planas, kuris taip pat prisidės prie intensyvesnės oro cirkuliacijos. Būsto viduje išlenktos sienos palengvins jų valymą ir sumažins galimybessusidaryti pelėsiui. Visi interjero elementai – nuo virtuvės ir vonios kambarių iki spintelių kabliukų – bus išspausdinti 3D spausdintuvu.

AUGINAMI NAMAI

Maria Vergopoulou siūlo namus statyti iš bioplastiko. Jos ateities vizijoje, kur žmonijai trūksta išteklių, pagelbėti galėtų technologija „Cocoon BioFloss“. Tokiomis sąlygomistradicines statybines medžiagas – plytas ir betoną – pakeistų bioplastikinės atsinaujinančios medžiagos, gaunamos iš žemės ūkio biotechnologijų. Projektas numato, kad biomedžiagos komponentai galėtų būti surinkti iš organinių medžiagų: saulėgrąžų, bulvių ir obuolių, kuriasvietoje augins pastatų gyventojai. Medžiagos lakštai būtų sluoksniuojami ant vielos rėmų, kad būtų sukurtas oro nepraleidžiantis permatomas namo apvalkalas. Vidinėms sienoms sukurti būtų naudojami ypač smulkūs pluoštai. Namo kambarius būtų galima konfigūruoti taip, kad būtų maksimaliai panaudoti saulės spinduliai ir gamtos ištekliai. Kiekvieno būsto virtuvė tuo pačiu taptųir laboratorija, kurioje vyktų bioplastiko gamyba. Kiti namo kambariai strategiškai išsidėstytų aplink virtuvę, atsižvelgiant į gaunamą saulės šviesą ir gamtos išteklių išsidėstymą. Kiekvieno būsto vidinis planas būtų unikalus,kuriamas pagal individualius jo gyventojų poreikius. Komponentai, reikalingi statybinės biomedžiagos gamybai, būtų auginami čia pat prie namų. Dėl savo lankstumo ir nereiklumo medžiagą „BioFloss“ galima bus augintiir naudoti daugelyje vietų, kad ir kokios skirtingos būtų klimato sąlygos.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų