Atidaryta paroda „Architektūra ir bendruomenė“ 


Kovo 8 d. Lietuvos architektų sąjungoje įvyko parodos „Architektūra ir bendruomenė“ pristatymas. Parodoje eksponuojami Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto architektūros vientisųjų studijų programos antrojo kurso studentų parengti Vilniaus miesto bendruomenių centrų kompleksiniai projektai, – skelbia VGTU atstovai. 

Rengiant projektus, bendradarbiauta su Balsių, Jeruzalės, Pavilnio, Salininkų, Užusienio ir Visorių bendruomenėmis – nagrinėtos konkrečios Vilniaus miesto situacijos. Projektuojant, analizuoti vietos gyventojų socialiniai, kultūriniai ir rekreaciniai poreikiai, vertintos vietovių gamtinės ir antropogeninės sąlygos. Tokiu būdu siekta kurti socialiai reikšmingus ir estetiškai patrauklius urbanistinius-architektūrinius kompleksus. Parengti projektai apima teritorijų urbanistinio suformavimo, bendro naudojimo erdvių sutvarkymo ir pastatų architektūrinius pasiūlymus.

VGTU Urbanistikos katedros vedėja doc. dr. Dalia Dijokienė pradėdama renginį, pabrėžė, kad jau antrąjį kartą vykstanti paroda tikrai ne paskutinė. Naujojoje VGTU Architektūros fakultete vykdomoje vientisųjų architektūros studijų programoje modulis „Architektūra ir bendruomenė“ jau tapo atpažįstamas, o kiekvienais metais besikreipiančios naujos bendruomenės rodo modulio metu spendžiamų probleminių klausimų ir projektavimo uždavinių aktualumą ir praktiškumą.

Studijų modulio „Architektūra ir bendruomenė“ kuratorius dr. Matas Cirtautas pristatydamas rezultatus, akcentavo, kad modulio metu siekiama VGTU architektūros studentus supažindinti su teritorinėmis bendruomenėmis, kurios ne tik vis aktyviau įsitraukia į urbanizuotos aplinkos formavimo procesus, bet ir pačios tampa specifine kokybiškos architektūros užsakovų grupe. Studijų proceso metu aiškėja, kad modulio metu ugdomos architekto profesinės kompetencijos yra labai paklausios, todėl jaunieji architektai ne tik mokomi įsiklausyti ir vertinti vietos gyventojų poreikius, bet ir skatinami patys tapti aktyvių, savo gyvenamąja aplinka besirūpinančių bendruomenių nariais.

VGTU Urbanistikos katedros lektorė, kraštovaizdžio architektė Giedrė Ingrida Laukaitytė-Malžinskienė, aptardama parodoje eksponuojamus darbus, teigė, kad juose siūlomi pastatų aplinkos sutvarkymo sprendimai yra platesnių vietinio konteksto, bendruomenės poreikių ir urbanistinių-architektūrinių idėjų atspindys. Nors rengiant akademinius projektus pirmiau sprendžiami teritorijos urbanistinio formavimo klausimai, vėliau detalizuojant pastatų architektūrą ir jų aplinkos kraštovaizdį, skirtingi etapai ir projektavimo aspektai yra tarpusavyje susiję. Tai lemia parengtų pasiūlymų kompleksiškumą ir daugiasluoksniškumą.

Parodos pristatyme kalbėję Vilniaus miesto bendruomenių atstovai – Balsių bendruomenės pirmininkė Neringa Kleniauskienė, Salininkų bendruomenės narys Vilnius Nalivaika, Pavilnio bendruomenės narys Gediminas Ratavičius ir kiti – pabrėžė, kad bendruomenių poreikiai būna labai skirtingi. Vieniems norisi žemiškesnių pasiūlymų, tiesiogiai atliepiančių šiandieninius vietos gyventojų poreikius. Kiti tikisi drąsių ir toliaregiškų idėjų, brėžiančių ilgalaikę bendruomenei aktualios teritorijos vystymo kryptį. Bet kuriuo atveju įsitraukimas į studijų modulį „Architektūra ir bendruomenė“ yra galimybė sulaukti įdomių urbanistinių-architektūrinių pasiūlymų, o parengta projektinė medžiaga tampa pagrindu apsvarstyti tolesnius bendruomenių veiklos žingsnius. Todėl dauguma bendruomenių džiaugiasi galimybe bendradarbiauti su VGTU Architektūros fakultetu ir planuoja tai tęsti kitąmet.

Renginyje apsilankiusi Vilniaus miesto mero patarėja Dalia Bardauskienė pažymėjo, kad realybėje nuo pirminės projekto idėjos iki jos įgyvendinimo prabėga daug laiko. Tačiau šis laikas taip pat padeda atsirinkti įgyvendinimo vertus sprendimus, įvertinant kintančius bendruomenės poreikius bei galimybes. Todėl studentų rengiami akademiniai darbai yra puikus įrankis, leidžiantis inicijuoti aktyvesnę vietos gyventojų diskusiją ir ieškoti racionalesnių bendruomenės socialinių, kultūrinių ir rekreacinių poreikių realizavimo būdų ir sprendimų. D. Bardauskienė pasidžiaugė, kad parodoje pristatomi darbai yra labai kompleksiški, tačiau išlieka jautrūs vietos kontekstui ir identitetui.

Renginyje dalyvavę Vilniaus miesto bendruomenių atstovai įteikė padėkos raštus jų pasiūlytas situacijas nagrinėjusiems ir projektus parengusiems VGTU architektūros studentams. Vilniaus miesto Mero padėkos raštais ir dovanomis buvo apdovanoti trijų geriausių projektų autoriai: Emilija Martinkevič, Lukas Jusas ir Edgar Vladimirenko.

Parodą galima apžiūrėti Lietuvos architektų sąjungoje (Kalvarijų g. 1, Vilnius), kuri veiks iki kovo 21 dienos.

VGTU nuotr.

Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų