Atkreipė dėmesį į itin šiuolaikišką detalę prie senovės graikų šventyklų

2020 m. liepos 29 d.

Giedre Linden.

giedre@structum.lt

Senovės graikų šventyklos, kurių kai kurioms yra apie 2500 metų, turėjo ir neįgaliesiems skirtas rampas, kad lankytojams būtų lengviau patekti į vidų. Tai parodė neseniai atliktas tyrimas.

Kalifornijos valstijos universiteto archeologai dar kartą ištyrė prie keleto senovės graikų pastatų buvusių rampų vietą bei dizainą ir nusprendė, kad jos buvo įrengtos, siekiant neįgaliesiems vietiniams pagerinti patekimą į šventyklą.

Šie atradimai būtų anksčiausi žinomi įrodymai, kad senovėje žmonės pastatus pritaikydavo ir neįgaliesiems, kartu tai būtų dar viena iliustracija daugelio dievinamo senovės graikų architektūros išmanymo.

Patekti į vidų padedančios rampos, kaip išsiaiškino mokslininkai, buvo ypač dažnai įrengiamos prie gydymui skirtų šventovių, kur daug judėjimo negalią turinčių žmonių vykdavo prašyti užtarimo gydymo dievo Asklepijaus.

Kai kurie pastatai, atsiradę dar prieš IV amžių pr. Kr., buvo statomi, galvojant, kaip į juos pateks neįgalieji, išsiaiškino ekspertai.

Pvz., Asklepijaus šventykla Epidaure buvo viena iš svarbiausių senovės Graikijoje ir turėjo 11 akmeninių rampų prie 9 statinių, įrengtų renovacijų metu, kurios prasidėjo 370 m. pr. Kr., teigė mokslininkai, kurių atradimas buvo paskelbtas žurnale „Antiquity“.

„Archeologai ilgai žinojo apie rampas prie senovės graikų šventyklų, bet į jas nuolat nekreipdavo dėmesio, diskutuodami apie Graikijos architektūrą“, – sakė tyrimo vadovė Debby Sneed pranešime spaudai.

Kartu ji pridūrė: „Labisuaiai tikėtina, kodėl senovės Graikijos architektai statė rampas, siekdami padaryti statinius prieinamus judėjimo negalią turintiems lankytojams“.

Jau žinoma, kad daug sveikatos šventyklų lankytojai turėjo judėjimo negalią. Vienoje šventykloje Korinte galima rasti daug dedikacijų dievui Asklepijui, vaizduojančių kojas ar pėdas. Tai rodo, kad žmonės prašė pagydyti jų galūnes, sakė tyrėjai.

Archeologiniai įrodymai rodo, kad negalia anuomet buvo dažnai sutinkama, pridūrė tyrimo autoriai, pažymėję, kad 60 proc. asmenų, kurių palaikai buvo atkasti klasikinio periodo kapinėse Amfipolyje, turėjo osteoartritą.

Įspūdinga architektūrinė inovacija, buvusi maždaug prieš 25 šimtmečius, taip pat parodo, kad šiandien dažnai trūksta patekimo į pastatus ar renginius neįgaliesiems.

Visame pasaulyje miestai susiduria su sąlygų judėjimo negalią turintiems žmonėms gerinimo sunkumais, rašo CNN. Jungtinėje Karalystėje atlikta keliautų apklausa parodė, kad suaugusieji, turintys judėjimo sunkumų, 2017 metais keliavo 39 proc. mažiau už tuos, kurie tokios negalios neturėjo.

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!