Aukščiausio Šiaurės Korėjos viešbučio istorija

2019 m. rugpjūčio 12 d.

1987 metais buvo nugriautas didelis viešbutis Šiaurės Korėjos sostinėje Pchenjane. Piramidės formos dangoraižis viršijo 1 000 pėdų aukštį (apie 300 metrų), jame buvo įrengta 3000 kambarių, taip pat penki restoranai su panoraminiais vaizdais. Toje vietoje iškilo „Ryugyong“ viešbutis, kuris turėjo atverti duris po dvejų metų. Tačiau niekada to nepadarė. Gelžbetoninės konstrukcijos tyliai nyko 16 metų nuo jų sumontavimo, o pilkas betonas priminė grėsmingą monstrą, stebintį miestą. Nuo 2003 metų viešbučio statybos tai prasidėdavo, tai mįslingai sustodavo, taip ir paliekant spėlioti ar kada nors pastatas pasitiks svečius. Kaip ir daugelyje nedemokratinių valstybių, Šiaurės Korėjoje nemažai sričių ir vykstančių procesų gaubia paslaptys. Šio viešbučio statybos irgi tapo paslaptimi, galbūt tik dėl to, jis ir toliau domina užsienio spaudą. Šio tūkstantmečio pradžioje viešbutis buvo padengtas stiklu, metalu, vėliau sumontuoti LED šviestuvai. Tačiau iki šiol, „Ryugyong“ yra aukščiausias neveikiantis viešbutis pasaulyje.

Piramidės paslaptis

Pastatą sudaro trys figūros, kurių kiekviena pasvirusi 75 laipsnių kampu. Kartu jos suformuoja kūgio formą, kuris uždengia 15 viršutinių aukštų, skirtų restoranams ir apžvalgos aikštelėms.

Piramidinė forma yra daugiau nei estetika. „Ryugyong“ konstrukcijos pagamintos iš gelžbetonio, o ne iš plieno.

„Jo viršutiniai lygiai turi būti lengvesni“, – sakė Singapūre įsikūręs architektas Calvinas Chua. Architektas pastebėjo, kad Šiaurės Korėjoje nėra daug pažangių statybinių medžiagų.

„Pastatas pastatytas iš betono. Naudojant betoną sunku išgauti lengvo statinio formas, tad teko formuoti masyvų pagrindą su kūgiu ant jo. Jei pažvelgsite į Šiaurės Korėjos statybų istoriją nuo Korėjos karo pabaigos, dauguma pastatų yra pagaminti iš betono: tai medžiaga, su kuria jie yra susipažinę”, – sakė Calvinas Chua.

Anot C. Chua, dirbusio Šiaurės Korėjoje su vietos architektais, „Ryugyong“ galėjo būti suprojektuotas taip, kad atrodytų kaip kalnas, o ne piramidė, nes kalnai vaidina svarbų vaidmenį šalies simbolikoje. Oficialioje dabartinio valdovo Kim Jong Uno tėvo Kim Jong Ilo biografijoje teigiama, kad jis gimė slaptoje karinėje stovykloje ant Paektu kalno – aukščiausio Korėjos pusiasalio kalno, kuris pavaizduotas Šiaurės Korėjos herbe (daugelis istorikų mano, kad Kim Jong Il iš tikrųjų gimė Rusijoje.)

„Tai labai ikoniškas pastatas, bet aš manau, kad svarbiau yra ne jo forma, o vieta. Tai tarsi savotiškas obeliskas. Jei galvojate apie Romos Šv. Petro aikštėje esantį obeliską, jį suprantame kaip simbolį, miesto ženklą. „Ryugyong“ taip pat yra simboliškai apibrėžtas”, – sakė C. Chua.

Antra pradžia

2008 metais netikėtai statybas atnaujino Egipto konglomeratas „Orascom“. Egipto inžinierių padedami darbuotojai sumontavo stiklo ir metalo plokštes prie betoninės konstrukcijos už 180 milijonų dolerių, visiškai įstiklindami ir suteikdami pastatui šlifuotą, aptakią išvaizdą. Darbai baigti 2011 metais paskatino įvairias spekuliacijas dėl viešbučio atidarymo. 2012 m. pabaigoje vokiečių prabangių viešbučių grupė „Kempinski“ paskelbė, kad „Ryugyong“ bus iš dalies atidarytas jai valdant, 2013 m. viduryje, tačiau po kelių mėnesių atsitraukė, sakydama, kad patekti į rinką „šiuo metu neįmanoma“. Statybos vėl sustojo.

„Pastatas atrodo struktūriškai tvarkingas, nors su interjeru situacija gali būti kitokia. Tikroji problema pritaikyti esamą struktūrą šiuolaikinėms technologijoms. Juk pagal pirminį projektą pastate turėjo būti vėdinimo sistemos, kurios iš pradžių buvo sukurtos pagal 1980-ųjų specifikacijas“, – sakė C. Chua.

Iš 2012 metais paviešintų viešbučio interjero nuotraukų matyti, kad viduje buvo padaryta labai mažai darbų. Atvaizdus padarė Simonas Cockerellas, Pekine įsikūrusios bendrovės, kuri specializuojasi turuose po Šiaurės Korėją, „Koryo Group“ generalinis direktorius ir vienas iš nedaugelio užsieniečių, kuriems pavyko patekti į „Ryugyong“ viešbutį.

„Aplinkui daug cemento. Atrodė, kad statybų dulkes uždengia per laiką susiformavęs dulkių sluoksnis. Viešbutyje kilome liftu į 99-ąjį aukštą. Prireikė daug laiko nuvykti, nes tai buvo tarnybinis liftas, o ne modernus keltuvas su mygtukų eilute. Buvo lifto operatorius, kuris nustatė, kur sustoti. Viršuje apsidairėme, nufotografavome keletą nuotraukų ir vėl grįžo į vestibiulį”, – pasakojo Simonas Cockerellas.

Nauja paskirtis

„Ryugyong“ grįžo į gyvenimą 2018 metais, kai jo fasade buvo sumontuoti šviesos diodai, pastatą pavertę didžiausia Pjongčango šviesų paroda – taip pat ir propagandos mašina. Keturių minučių programa rodo Šiaurės Korėjos istoriją ir įvairius politinius šūkius, o ant kūgio viršaus iškeliama didžiulė Šiaurės Korėjos vėliava.

Vill Ripley, CNN korespondentas, rašė, kad ant pastato sienos šviesų pasirodymas demonstruojamas per didžiausias valstybės šventes arba svarbiausius įvykius. Praėjusiais metais buvo pradėti viešbučio aplinkos darbai. Šiuo metu sutvarkyta teritorija driekiasi iki pat pastato durų. Po ją galima vaikščioti (bet neįeiti į statinį).

2017 metais Seule buvo baigtas „Lotte World“ dangoraižis, kuris siekia 800 pėdų (240 metrų). Šiaurės Korėjoje pastebimas dangoraižių renesansas. Aukščiausias daugiabutis yra vos 197 metrų (60 metrų) žemesnis už „Ryugyong“. Tad tenka laukti atsakymų į šiuos klausimus: Kodėl viešbučio statybos trunka taip ilgai? Kada jis atvers duris? Kodėl visa informacija apie projektą yra slepiama?

CNN informacija ir nuotr. 

Temos:

statyba
https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/09/V_JUNG_KNX_F_50_STRUCTUM-340x430.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!