Bažnyčia, kurioje nėra šventųjų paveikslų, bet yra vaivorykštė


Čekijoje, Brno, įsikūrusi architektūros studija „Atelier Štěpán“ gyvenamųjų namų kvartale suprojektavo bažnyčią, kurioje nerasite šventųjų paveikslų. Tačiau iš kitų ji išsiskiria savo spalvingumu, kurį sukuria po kupolu esantys vitražiniai įvairiaspalviai langai.

Brno esanti bažnyčia pastatyta čekų kilmės Austrijos slaugytojos, palaimintosios Marijos Restitutos Kafkos garbei, nes ji gimė netoli tos vietos, kur dabar stovi naujasis pastatas. Pastarasis užbaigia gyvenamųjų namų kvartalą, kurį 1960 m. suprojektavo čekų architektai Františekas Zounekas ir Viktoras Rudišas.

Ovalios formos bažnyčia ir šalia esanti trikampė varpinė yra pastatyti šalia dvasinio centro, kurį projektavo Zdeneko Burešas.

Architektų studija „Atelier Štěpán“ betoninę bažnyčią suprojektavo kaip apmąstymų vietą, nutolusią nuo šiuolaikinio gyvenimo šurmulio.

„Norėjau sukurti bažnyčią šiandienos žmonėms. Per bažnyčią galime suvokti ir šiuolaikinį pasaulį“, – sakė architektūros studijos įkūrėjas Marekas Štěpanas.

Skirtingai nei esame įpratę, bažnyčios sienos buvo paliktos plikos. Vienintelė pastato puošmena yra šviesa, sklindanti pro 80 metrų ilgio vaivorykštės spalvų vitražą.

Pro vitražinį stiklą į vidų patenkanti šviesa betoninį kupolą nušviečia įvairiais raštais. Jų išsidėstymas priklauso nuo paros laiko.

„Baroko laikotarpiu bažnyčių interjere dominavo religiniai vaizdai. Jie buvo tarsi šiuolaikinis komiksas, nes to meto tikintieji nemokėjo skaityti, todėl Jėzaus, šventųjų gyvenimas ir Senojo Testamento istorijos bažnyčioje buvo vaizduojamos įvairiomis formomis. Šiandien situacija yra visai kitokia, nes mes gyvename pasaulyje, kuriame yra daug ir įvairios informacijos. Dėl to dabar bažnyčia mums turėtų tarnauti kaip vieta, kur galėtume ramiai pamąstyti ir pabūti su savimi. O tam nereikia papildomų trukdžių – nereikalingų vaizdinių“, – kalbėjo architektas.

Pagrindinėje erdvėje be nedidelių trikampio formos durų, vedančių į zakristiją, ir kvadratinių langelių, yra įėjimai ir laiptai, nukreipiantys į balkonus. Šia vieta gali naudotis tiek choristai, tiek tikintieji.

Architektų studija „Atelier Štěpán“ bažnyčiai parinko apvalią formą, nes apskritimas religijoje simbolizuoja dangų ir amžinybę. Būdami apačioje žmonės negali matyti pastato viršuje esančių vitražinių langų. Tokiu būdu architektas norėjo sustiprinti nežinomybės jausmą.

Greta bažnyčios suprojektuota betoninė trikampė varpinė naudojama ir kaip apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabūs Brno miesto vaizdai. Varpinė su bažnyčia yra sujungti tiltu.

Tai nėra pirma bažnyčia, kurią Čekijoje suprojektavo architektų studija „Atelier Štěpán“.

„Atelier Štěpán“ nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų