„LUXE“ – RENOVACIJOS PROCESO STANDARTAS

2019 m. sausio 29 d.

Admin.

Renovacijos procesas yra neatsiejamas nuo miesto ir žmonių evoliucijos. Renesanso reiškinys, atgyjantis projektuose, siekiančiuose naujam gyvenimui prikelti senos statybos namus, byloja apie modernėjančią visuomenę ir didesnį komforto poreikį. Tačiau svarbu suprasti, kad atliekant renovacijos (taip pat ir restauracijos) darbus visavertis rezultatas pasiekiamas tik remiantis aukštos kokybės standartais tiek renkantis medžiagas, tiek vykdant darbų eigą.

AUKŠTAS STANDARTAS – BŪTINYBĖ

Šiandien „luxe“ (prabangos, aukštos kokybės) standartas renovacijos srityje – būtina sąlyga, norint ne tik garantuoti objekto ilgalaikiškumą, bet ir siekiant patenkinti įgimtą žmonių patogumo poreikį, sukuriantį komfortišką, visavertį gyvenimo būdą. Ši komfortabilumo sąlyga yra svarbi tiek asmeninėje aplinkoje, atspindinčioje vidinį asmens pasaulį (individualūs namai), tiek darbo ir poilsio sferose (verslo centrai, muziejai).

Visais atvejais pastato techniniai rodikliai turi būti nepriekaištingi ir leisti pildyti su interjeru susijusias svajones arba atkurti istorinį vaizdą, jeigu vyksta restauravimas. Rinkdamiesi iš naujų namų pasiūlos, mes galime būti tikri dėl būsto atitikties šiuolaikiniams techniniams standartams, bet, susidūrę su senos statybos namais, turime žinoti, kad net minimaliam komforto lygiui pasiekti būtina renovacija.

NOVATYVIOS „LUXE“ RENOVACIJOS IŠŠŪKIAI

ŠILUMOS SISTEMOS REIKALAVIMAI

Kad ir koks būtų atliekamų renovacijos darbų standartas – „luxe“ ar standartinis – ypač daug dėmesio būtina skirti šilumos mazgui ir šilumos sistemai atnaujinti. Efektyvi šilumos sistema – svarbiausias klausimas, kurį reikia kelti ir vertinant techninį projektą, ir investicinį planą. Šiuolaikinė lengvai valdoma šildymo sistema – tai pagrindinis aukštos klasės pastato modernizacijos požymis. Sudėtingesnei šilumos sistemai reikia kruopštesnės priežiūros – į tai būtina atsižvelgti dar projekto rengimo etape.

Energijos naudojimo efektyvumas yra vienas svarbiausių kriterijų, pasirenkant pastato renovacijos būdą ir medžiagas. Pastatai, renovuojami pagal aukščiausius standartus, privalo atitikti reikalavimus, kurie keliami A ir aukštesnei energinio naudingumo klasei. Tai reiškia, kad pastatas turi ne tik išnaudoti mažai išteklių šildymui, bet ir remtis atsinaujinančios energijos pritaikymo principu. Pastatuose, kurie prijungti prie centrinės šildymo sistemos, renovacijos metu, siekiant aukštesnių šildymo standartų, vienvamzdė sistema keičiama į dviejų vamzdžių. Patalpoms šildyti galima pasirinkti radiatorius, šildomąsias grindis arba šių dviejų būdų derinį. Kai renovuojamas autonominis pastatas, galima savarankiškai apsispręsti dėl visų šildymo sistemos grandžių. Pirminėje grandinėje reikia pasirinkti šildymo šaltinį – šildymo katilą, magistralines dujas, suskystintąsias dujas, granules, dyzelinį kurą, elektrą, geoterminį ar kitą šilumos siurblį, elektrinį arba kietuoju kuru kūrenamą katilą. Kadangi mes kalbame apie aukščiausios klasės renovacijos darbus, tai šiuo atveju svarbiausia ne kaina, o kokybė ir komfortas.

Lengvai ir nebrangiai galima įrengti elektrinį katilą. Ilgą laiką buvo manoma, kad tai vienas labiausiai neekonomiškų šildymo būdų. Bet, jeigu šilumos šaltinis atsinaujinantis, elektrinis katilas gali tapti gera alternatyva. Kuris variantas labiausiai tinka konkrečiam pastatui, priklauso nuo užsakovų poreikių ir turimų šalia pastato gamtos išteklių. Pavyzdžiui, šilumos siurbliui oras–vanduo reikia vandens telkinio.

Kita vertus, jei vietovė, kurioje yra renovuojamas pastatas, leidžia, o ir užsakovas išsako pageidavimą, kad šildymo sistema užimtų mažiau vietos nei tai būtina šildymo siurbliams, galima rinktis kompaktišką šildymo katilą. Beje šiuolaikiniai katilai gaminami su galimybe juos modernizuoti saulės kolektoriais arba saulės baterijomis.

Kitas žingsnis – sprendimas dėl šilumos vamzdžių medžiagos. Nuo vamzdžių kokybės priklauso visos šildymo sistemos hermetiškumas. Vamzdžiai turi ne tik išsaugoti pasirinktą šildymo temperatūrą, bet ir šilumos nešiklį uždarame kontūre. Tai reiškia, kad vamzdžiai privalo atitikti ypač aukštus patvarumo ir saugumo rodiklius. Renovuojant pastatą, galima pasirinkti vamzdyną iš daugybės atmainų plastiko arba kelių rūšių metalo ir metalų lydinių. Pastaruoju metu vis labiau populiarėja metalo ir plastiko vamzdžiai, kurie jungia šių dviejų medžiagų geriausias savybes. Kuris variantas tiks labiausiai, priklauso nuo konkrečių užsakovo poreikių ir pastatui keliamų reikalavimų.

Apsisprendus dėl vamzdyno, laukia kita grandis – renovuojamo pastato šildymo prietaisų pasirinkimas. Pastaruoju metu aukšto lygio renovacijos užsakovai linkę rinktis šildomąsias grindis, bet yra dalis pastatų, kuriuose šiluma tradiciškai tiekiama radiatoriais. Dažnas atvejis, kai derinami abu būdai.

Renkantis radiatorius, būtina atsižvelgti į jų technines savybes ir estetinį aspektą. Pagrindinis jų uždavinys – atlaikyti vandens arba oro, kuriais šildomas pastatas, slėgį ir suteikti galimybę reguliuoti patalpos temperatūrą. Aukščiausios klasės radiatoriai gaminami iš nerūdijančiojo plieno ir ketaus, taip pat iš bimetalo. Pastaraisiais metais šildymo radiatorių dizainas gerokai pasikeitė. Jie gali atrodyti kaip ekscentriška interjero detalė arba kaip objektas iš kosmoso, kas visiškai suderinama su nepriekaištingu tiesioginių funkcijų atlikimu.

Šildomosios grindys sieja geriausias šildymo prietaiso savybes – ekonomiškumą ir komfortą. Vienas didžiausių jų pliusų – tai, kad jos leidžia neužstatyti patalpų radiatoriais ir yra nematomos interjere. Aukšti standartai numato galimybę reguliuoti kiekvienos patalpos šildomųjų grindų temperatūrą atskirai. Tam skirti termostatai ne tik atitinka aukščiausius techninius reikalavimus, bet ir gražiai atrodo.

Atskiro dėmesio reikia šildymo sistemos valdymo ir kontrolės sistemai. Šiuolaikinės technologijos leidžia tai vykdyti nuotoliniu būdu, naudojantis internetu. Galima nustatyti temperatūros koregavimą, atsižvelgiant į lauko temperatūrą, arba parinkti pastovią temperatūra. Automatinė sistema leidžia keisti kiekvienos patalpos temperatūrą atskirai.

VENTILIACIJOS SISTEMOS REIKALAVIMAI

Renovuojant ir hermetizuojant pastatus, labai svarbu įrengti tinkamą, gerai veikiančią vėdinimo sistemą. Žmogaus sveikata, savijauta ir aktyvumas labai priklauso nuo oro, kuriuo jis kvėpuoja. Todėl kokybiška ventiliacija pastate ir šviežias oras – būtinybė. Po renovacijos darbų, kai fasadas hermetizuojamas, stogas, langai ir durys sandarinami, nustoja veikti natūrali ventiliacija ir būtina įrengti priverstinę. Montuojama centralizuota sistema, kur įeinantis ir išeinantis oras teka per specialų šilumokaitį, ten jis kaitinamas arba atvėsinamas (vasarą) iki reikiamos komfortiškam mikroklimatui temperatūros. Šiuolaikiniai automatiniai šilumokaičiai leidžia žymiai sumažinti šilumos nuostolius, pagerinti pastato mikroklimatą ir jame esančių žmonių komfortą. Aukštą standartą atitinkanti renovacija numato intensyvesnį vėdinimą ir sveikesnį patalpų mikroklimatą, vėdinimo sistemai įrengti naudojama daugiau natūralių medžiagų ir pranašesnis rotacinis rekuperatorius. Atsižvelgiant į užsakovo poreikius, gali būti pasirinktas rekuperatorius su kondicionieriumi.

Senos statybos namuose ne visada įmanoma įrengti centralizuotą rekuperacinę sistemą, kuri užtikrintų kokybišką pastatų vėdinimą, dėl didelio ortakių skersmens. Tokiais atvejais kiekvienoje patalpoje montuojami mini rekuperatoriai. Jei klientai kelia didesnio komforto reikalavimus, į rekuperacinę sistemą montuojamas šilumos siurblys, kuris leidžia sumažinti patalpų drėgmę. Tai ypač aktualu voniai, pirčiai, SPA zonai.

Vėdinimo sistemą, kaip ir šildymo, periodiškai turi prižiūrėti profesionalai, rekuperatoriaus filtrus būtina keisti laiku.

LANGAI IR FASADAS

Svarbus prioritetas renovuojant pastatus yra langai, nes per juos netenkama daugiausia šilumos. Langų pasirinkimas rinkoje labai didelis, bet aukščiausius standartus šiandien atitinka medžio ir aliuminio langai. Jų visiškai neveikia aplinka, jie gali būti eksploatuojami labai ilgą laiką ir paprastai dedami su stora stakta, nuo kurios irgi priklauso šilumos laidumas.

Fasadams apšiltinti šiuo metu gamintojai taip pat siūlo gana didelį medžiagų asortimentą. Vadovaujantis aukštais renovacijos standartais, reikia, kad šiltinimo medžiaga leistų sienoms kvėpuoti, gerai izoliuotų garsą, būtų nedegi, gerai laikytų apkrovas ir būtų atspari šarmams. Labai svarbu, kad ilgainiui, veikiant temperatūrai ir drėgmei, nepasikeistų šiltinimo medžiagos matmenys. Siūlomų šio pobūdžio medžiagų įvairovė leidžia ne tik pasiekti aukštus šilumos taupymo standartus, bet ir džiaugtis originalia pastato išorės apdaila.

Hermetizuojant pastato stogą, sienas, keičiant arba restauruojant langus, neįmanoma išvengti atsirandančių šalčio tiltelių. Todėl labai svarbų vaidmenį renovacijos srityje atlieka sandarinimo priemonės. Jų kokybė turi būtinai atitikti aukštą langų ir šiltinimo medžiagų kokybę bei standartus. Kokybiškos sandarinimo priemonės gali ne tik padėti konstrukciniams elementams atlikti jiems keliamą šilumos taupymo užduotį, bet ir pagerinti jų rodiklius.

RESTAURAVIMAS ŠIANDIEN

Kai renovuojamas senas pastatas, kuris yra kultūros vertybė, kalbama apie restauravimą, nes būsimoji pastato modernizacija neturi keisti statinio architektūrinės išvaizdos ir jo vertingųjų savybių. Vis dėlto reikia turėti omenyje, kad kiekvienas istorinis pastatas yra unikalus, todėl jo remonto bei renovacijos darbai kiekvienu konkrečiu atveju bus skirtingi.

Taip pat būtina paminėti, kad senųjų pastatų ar net jų griuvėsių restauravimas, įkomponavimas į modernius pastatus tampa nauja pasaulio architektūrine mada. Todėl tokiems projektams nuolat kuriami nauji statybiniai, techniniai ir inžineriniai sprendimai, iš kurių taip pat galima pasirinkti.

Būtina nepamiršti, kad architektūros paminklų restauravimas – tai visų pirma moksliškai pagrįstų darbų kompleksas, kurio tikslas – pratęsti paminklo gyvavimą, nes jis turi įvairialypę kultūrinę vertę, ir kiek įmanoma labiau išsaugoti jo istorinį autentiškumą.

Atliekant renovacijos darbus istoriniame pastate, būtina naudoti tik aukščiausios kokybės efektyviausią įrangą ir priemones. Sudėtingiausia užduotis – parengti inžinerinių sistemų projektą, kuris nedarkytų autentiško vaizdo naujomis komunikacijomis. Kiekvienu atveju sprendimai rengiami individualiai. Pavyzdžiui, storos plytinės sienos gali leisti pastatą palikti su natūraliu vėdinimu ir nemontuoti centrinės vėdinimo sistemos, negriauti sienų ortakiams ir nesuvartoti papildomos elektros. Kitų istorinių statinių konstrukcija leidžia paslėpti visas komunikacijas tarp dvigubo fasado sluoksnių ir po grindimis. Dar vienas dažnai pasirenkamas variantas – palikti kultūros paminklų sienas nepaliestas, o elektros laidus tiesti po lubomis.

Siekiant padaryti istorinį pastatą kuo labiau efektyvų šilumos taupymo atžvilgiu, ypač svarbūs sandarinimo darbai. Šiame etape labai svarbus priemonių pasirinkimas – jos turi būti ne tik aukštos kokybės, bet ir leisti išsaugoti pastato istorinių elementų – grindų dangos, keraminių plytelių, grindjuosčių ir kt. – išvaizdą bei savybes.

Vis dėlto didžiausias iššūkis renovuojant istorinius pastatus – ne tik minimali intervencija ir sudėtingi techniniai sprendimai, bet ir išsaugota unikali atmosfera.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/03/download-2-1.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!