Belgijos paviljonas „Expo 2020“: Ar galima gyventi be atliekų?


Belgijoje įsikūręs statybų rangovas „Besix“ pastatys šalies nacionalinį paviljoną parodai „Expo 2020“ Dubajui – ekologiško dizaino struktūrą, kurios tema bus „Išmanioji ir ekologiška Belgija 2050“.

Paviljoną suprojektavo „Assar Architects“ ir  „Vincent Callebaut Architectures“ architektų biurai bei „Krašhauzo“ scenografai.

Bendrovė „Besix“ kartu su Egipto „Orascom“ 2016 metais pasirašė sutartis dėl bendros infrastruktūros  plėtros parodoje „Expo 2020 Dubai“, kuri duris atvers 2020 m. spalio 20 d. Atrodytų nenuostabu. Juk 2004 m. „Orascom Construction Industries“ įsigijo 50% „Besix Group“ akcijų. Anot kompanijos atstovų, šis paviljonas pasiūlys „patirtį, orientuotą į rytojaus mobilumą ir gyvenimą be atliekų“.

Jokių atliekų

Siekdami perduoti ekologinio projektavimo tikslus, „Besix“ ir jo partneriai nustatė devynis struktūros prioritetus, kurie apima tvarumą ir „išmanųjį“ vėdinimą, taip pat natūralaus šviesos filtravimo elementų naudojimą, atsinaujinančią energiją ir vandens optimizavimą…

„Expo 2020“ Belgijos paviljono statyboms bus naudojamos vietinės, biologinės kilmės medžiagos, įskaitant perdirbamus produktus. Kad būtų lengviau įgyvendinti savo tikslus ir sukurti pastatą, kuris funkcionuotų „be atliekų“, atliekų susidarymo išvengimas bus pagrindinis paviljono kūrėjų veiklos tikslas. Taigi, paviljonas taip pat bus skirtas „surinkti, rūšiuoti utilizuoti atliekas“.

„Besixas“ teigė, kad pastatas buvo suprojektuotas taip, kad „atsakingai išmatuotų, sumažintų ir kompensuotų jo išmetamus teršalus“. Paviljone bus „pakabinami“ sodai, kuriame planuojama pasodinti net 10 000 augalų. Tokiu būdu CO2 bus paverčiamas deguonimi.

Be to, šių augalų „evapotranspiracija“ taip pat sumažins temperatūrą 3-5ºC. Evapotranspiracija reiškia dirvožemio vandens praradimą garavimo metu. Žinoma, kad procesas atvėsina augalus, nes vanduo praranda orą. Šis procesas gali pakeisti mechaninę vėdinimo sistemą. Tiesa, iki šiol architektai ieško sprendimų, kaip užtikrinti, kad patalpose nesusidarytų perteklinis drėgmės kiekis.

Paviljono kūrėjai tikina, kad pastatas atliks ir edukacinę funkciją. Pastato lankytojai bus informuojami apie išmaniąsias sistemas, kurios gali padėti optimizuoti energijos vartojimą, sumažinti CO2 išmetimą ir atliekų susidarymą.

Pasirinktas industrinis stilius

Visos šios nulinio vartojimo („zero waste“) idėjos bus lyg kontrastas paviljono architektūros formai, kuri projektuojama, norint pabrėžti pramoninę, technologinę ir mokslinę Belgijos patirtį.

Parodoje bus panaudotos svaiginančios technologijos, taip pat „būsimoji scenografija“, siekiant parodyti išmanios ir ekologiškos Belgijos 2050 (angl. „Smart and Green Belgium 2050“ viziją).

Belgijos paviljonui buvo sukurtas spiralinis skliautas, kuris apima paviljono paviršių. Skliautas sukasi 180 laipsnių kampu.

Du stulpai „laiko“ paviljono arką, padėdami sumažinti jo erdvinį pėdsaką. Kasdien paviljone galės apsilankyti iki 20 000 lankytojų.

„Besix“ generalinis direktorius Rik Vandenberghe teigė, kad „Expo 2020“ Dubajaus paviljono statybos ranga patikėta Jungtiniuose Arabų Emyratuose veikiančiai įmonei. Ji rinkoje dirba jau mažiausiai 50 metų.

„Mūsų siekis tobulėti bus aiškiai įgyvendintas. Siekiame skatinti Belgiją [ir] jos regionus, bendruomenes ir įmones gyventi ir vykdyti veiklą atsakingiau. Be to patirtis su šio paviljono statyba vėliau galės būti pritaikoma individualių namų ar viešbučių statybai. Tai tvaraus ir geresnio gyvenimo pavyzdys“, – tęsė jis.

Iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ likus kiek daugiau nei metams, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas. Konkursą laimėjo  projektas „Openarium“ (autoriai – architektai Edita Bružikaitė, Mantas Čekaitis, Mindaugas Bučas ir kt.).

Lietuvos paviljonas Dubajuje bus statomas 15,5 aro sklype, vadinamojoje darnaus vystymosi zonoje. Parodoje „EXPO 2020“ dalyvaus ir savo paviljonus turės daugiau kaip 180 valstybių. Planuojama, kad šią parodą per šešis mėnesius aplankys apie 25 mln. žmonių.

„Besix“ vizualizacijos


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų