„Business Stadium West“ – dinamikos ir inovacijų sintezė


Modernumas, funkcionalumas ir aukšti kokybės standartai – vakarinėje kvartalo „Business Stadium“ dalyje įsikūrusį pirmąjį verslo centrą „Business Stadium West“ galima pavadinti savotiška inovacijų meka, kurioje nesunku pastebėti išskirtinę dinamikos ir inovacijų sintezę.

Urbanistinis išpildymas

„Buvusią „Žalgirio“ stadiono teritoriją Rinktinės ir Šeimyniškių gatvių sankirtoje įsigijome 2015 m. ir nuo pat pradžių turėjome viziją čia kurti daugiafunkcį kompleksą, kurį sudarytų viešbutis, biurai, gyvenamieji namai. Planavome, kad kurdami projektą derinsime jį prie Vyriausybės projekto – kongresų centro Sporto rūmuose, tačiau šiuo metu jau pastatėme viešbutį, biurų pastatą, įžengėme į antrą daugiabučių etapą, o Sporto rūmų projektas į priekį iš esmės nepajudėjo“, – pasakoja UAB „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis. Vakarinėje kvartalo dalyje įsikūręs „Business Stadium West“ yra pirmasis iš kelių biurų pastatų, planuojamų šioje teritorijoje. Antrasis verslo centras „Business Stadium North“ šiuo metu statomas šiaurinėje kvartalo dalyje. Šis aštuonių aukštų verslo centras bus A+ klasės, jame įsikurs 16 tūkst. m2 ploto verslo erdvių. „Business Stadium West“ – dinamiškas traukos centras, kartu su viešbučiu „Courtyard by Marriott“ formuojantis modernią Rinktinės gatvę ir plečiantis dešiniojo Neries kranto verslo kvartalą į Žirmūnų pusę.

„Business Stadium West“ – aštuonių aukštų pastato, kurio bendrasis plotas 16 500 m2, energinio naudingumo klasė A+, jame naudojama žalioji elektros energija. Jo statybos kėlė nemažai iššūkių, tačiau, anot UAB „Hanner“ valdybos pirmininko A. Avulio, „Hanner“ komandoje dirbantys profesionalai juos išsprendė operatyviai, todėl visi numatyti sumanymai buvo įgyvendinti.

Architektūrinė vizija

„Kūrėme miesto centrui tinkantį biurų pastatą, kuriame svarbūs socialumo ir praeities elementai. Nors fasadui naudojamos gana tradicinės konstrukcijos, originalumo jam suteikia trijų matmenų įspūdį formuojanti netradicinė vėdinimo sistema. Kiekvieną langą rėmina iškilios konstrukcijos, kuriose įmontuotos orlaidės, turinčios ir funkcinį aspektą – jos kiekviename biure leidžia turėti kuo daugiau natūralaus gryno oro“, – pasakoja Edgaras Neniškis, architektūros studijos „Arches“ partneris, architektas. Toks sprendimas turi ir prasminį lygmenį. Pastatas yra toje vietoje, kur buvo pagrindinė buvusio stadiono tribūna, virš kurios kabojo didelė švieslentė. Fasadas su ryškiai įrėmintais langais yra tos švieslentės interpretacija.

„Business Stadium West“ kurtas kaip atviras ne tik verslui, bet ir miestui verslo centras. „Į vidų įtraukti pirmieji aukštai daro pastatą draugiškesnį praeiviui, kuris eidamas pro šalį gali pasislėpti nuo blogo oro. Didesni „iškandimai“ suformuoti ten, kur numatyti didžiausi žmonių srautai – prie sankryžos ir išilgai kvartalo ašies – pėsčiųjų promenados. Pačios linijos atkartoja netoliese tekančios Neries šlaitus. Pastatą į du korpusus dalina stiklinis atrijus, suformuotas ties naujai besikuriančios Ceikinių g. ašimi. 30 m aukščio atrijus unikalus dydžiu, jo šviesumas padeda suskaidyti tamsų pastatą, daro jį suvokiamai trumpesnį. Promenados pusėje šalia atrijaus yra dar vienas istorijos ženklas – prie būsimos centrinės kvartalo aikštės suformuotas amfiteatras, kuris primena čia buvusią tribūną“, – pasakoja architektas E. Neniškis.

Sumanūs projektavimo sprendimai

Statinių konstrukcijų specialistai UAB „Projektavimai.lt“ kartu su bendrove „Hanner“ yra atlikę ne vieną sėkmingą projektą.

Todėl, užsitarnavę nemažą pasitikėjimą, buvo pakviesti atlikti ir statinio konstrukcijų darbo projektą. Įdomiu iššūkiu komandai tapo didesni nei įprasta laikančiųjų konstrukcijų tarpatramiai ir architektūra.

Pagrindiniai reikalavimai buvo išlaikyti kuo mažiau pakitusią architektūros koncepciją, bet kartu tenkinti racionaliai ekonomiškos statybos principus. Todėl, esant tokiems tarpatramiams (apie 8,1 m), pagrindinis tikslas buvo suskaičiuoti konstrukciją taip, kad nereikėtų įrenginėti papildomų stiprinimų (kapitelių ir pan.). Projektui naudojamos inovatyvios skaičiavimo ir modeliavimo BIM programos, kuriomis automatizuotai generuojami brėžiniai, medžiagų žiniaraščiai. Tai padidino projektavimo darbų greitį ir sumažino klaidų tikimybę, nes klaidos aptinkamos ir ištaisomos prieš perduodant dokumentaciją ir pradedant gamybą.

Bendrovė dirba su „Tekla Structure“ braižymo bei „Robot“ skaičiavimo programomis. Jos leidžia iki minimumo sumažinti klaidų tikimybę, kas turi įtakos ne tik projektavimo, bet ir statybos eigai. „Šis objektas ypatingas konstrukciniais sprendiniais, kurių nenaudojame įprastuose projektuose. Dėl unikalios architektūros reikėjo suprojektuoti iki 4 m konsoles, siaurus 12 m eksploatuojamus tiltelius, per visą pastato aukštį atrijaus tūrį uždengiančias konstrukcijas. Atrijaus metalinės konstrukcijos turėjo laikyti ne tik stogo konstrukcijas, bet ir dalį projektuojamo statinio, todėl tvirtinimo mazgai buvo sudėtingi, būtina buvo ne tik tiksliai juos pagaminti, bet ir sumontuoti“, – sako UAB „Projektavimai.lt“ direktorius Viačeslavas Pantelejevas.

Neįprasta buvo ir tai, kad prie kolonos tvirtintos templės, kurios laiko dviejų aukštų konsoles. Tam reikėjo tikslių skaičiavimų. Statybų metu bendrovė net atliko natūrinį bandymą, kad užsakovas įsitikintų, jog skaičiavimai teisingi.

V.Pantelejevas pabrėžia, kad dirbant su tokio pobūdžio projektais reikia nuo pat pirmų projektavimo stadijų įsitraukti ir konstruktoriams, nes statiniai su nestandartiniais sprendiniais ar vizijomis, nedalyvaujant konstruktoriams, tiesiog tampa sunkiai įgyvendinami arba labai brangūs. Todėl mūsų darbas – išaiškinti užsakovui, kas laukia priėmus atitinkamą sprendinį. Bendrovės vadovas taip pat negaili pagyrų kolektyvui, kuris, nepaisant visų darbų, laikėsi tvirtai ir šį darbą atliko puikiai.

Sudėtingų elementų įrengimas

Fortesta LT“, UAB atliko pastato „Business Stadium West“ A ir C korpusų monolitinio gelžbetonio karkaso įrengimo darbus, o bendra darbų apimtis sudarė daugiau nei 4 000 m3 betono konstrukcijų. Projektas išsiskyrė labai griežtais statytojo reikalavimais darbų kokybei ir terminams, taip pat būtinybe įrengti gan sudėtingus architektūrinius elementus tarp pastato B ir C korpusų. Su projektu dirbo daugiau nei 50 bendrovės darbuotojų.

Bendrovės „Fortesta LT“, UAB specializacija – monolitinio gelžbetonio konstrukcijų įrengimas ir surenkamojo gelžbetonio konstrukcijų montavimas. Per 14 metų kompanija sėkmingai įgyvendino daugiau nei 80 projektų Lietuvoje, Latvijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje bei Vokietijoje gyvenamųjų, komercinių, viešosios paskirties pastatų, energetikos kelių infrastruktūros, tunelių statybos srityse.

Modernūs sprendimai

Anot A. Avulio, „Business Stadium West“ modernumą pabrėžia jau tai, kad į pastatą įėjusius svečius ir darbuotojus pasitinka ne biuro administratorius, bet virtualus dirbtinio intelekto asistentas, su kuriuo galima pasikalbėti lietuviškai. Asistentas gali nukreipti į reikiamą įmonę, informuoti apie kvartale teikiamas paslaugas, suteikti kitą informaciją. Jis spausdina QR kodus, su kuriais svečiai gali patekti į reikiamą bendrovę. Kitas išskirtinumas – šalia pastato kuriamos unikalios viešosios erdvės su fontanais ir vandens kaskadomis, želdiniais bei poilsio zonomis. Kvartalo ašyje esančią promenadą ir kitas viešas kvartalo erdves kūrė viena garsiausių pasaulyje kraštovaizdžio architektų studijų „Martha Schwartz Partners“. Ant verslo centro rengiama stogo terasa, kurią darbuotojai galės pritaikyti įkvepiantiems susitikimams ir kūrybiniam darbui.

Apsauga – prioritetas

„Kas dėl apsaugos sistemų – vaizdo stebėjimo sistema įrengta pastato bendro naudojimo patalpose ir perimetru aplink pastatą. Statinyje veikia apsaugos signalizacija, įėjimai į biurus galimi tik per saugomas bendras naudojimo patalpas. Įėjimo kontrolės sistema su kortelių skaitytuvais įrengta prie įėjimų į pastatą ir biuro patalpas. Pastatą taip pat saugo fizinė apsauga“, – atskleidžia A. Avulis.

Svarbu paminėti, kad modernia įėjimo kontrolės sistema rūpinosi novatoriška įmonė UAB „nSoft“, šiame objekte integravusi praėjimo kontrolės vartelius bei praėjimo kontrolės skaitytuvus – brūkšninių kodų ir RFID (nuotolinių kortelių). Anot „nSoft“ specialistų, šis projektas buvo ypač įdomus dizaino sprendimais – nuskaitymo įranga turėjo būti paslėpta vartelių korpuse, dizainas priderintas prie aplinkos. Todėl visi skaitytuvai integruoti į gaminį, dengti juodu stiklu, brūkšninis kodas nuskaitomas nuo to paties paviršiaus kaip ir praėjimo kontrolės kortelė. Viskas tam, kad būtų sukurtas estetiškas vaizdas, o rezultatas atitiktų A+ biurų klasės reikalavimus. Taip pat visiškai netradicinis sprendimas, kad įveikiant kontrolės punktus nuskaitomos ir darbuotojų kortelės, ir svečių leidimų brūkšniniai kodai, kuriuos svečias, atvykęs į verslo centrą, išsispausdina savitarnos terminale.

Pasak „nSoft“ komandos, šiais laikais sunku įsivaizduoti didelius verslo centrus, kuriuose dirba tūkstančiai žmonių, be apsaugos priemonių, tačiau didžiausiu iššūkiu tampa estetika. Tad vis dažniau susiduriama su sprendimų paieškomis, kai klientai nori praėjimo kontrolės įrangą, šiuo atveju vartelius, turėti ir patogius naudoti, ir negadinančius pastato interjero.

Todėl „nSoft“ komanda siekia užsakovams pasiūlyti ne tik hibridines sistemas, kaip šiuo atveju brūkšniniai kodai ir darbuotojų RFID kortelės, savitarnos terminalus svečiams aptarnauti, bet ir išskirtinio, prie objekto interjero koncepcijos pritaikytus dizaino vartelius praėjimo kontrolei.

Šiuolaikiškos inžinerinės technologijos

„Pastate įrengta efektyvi šildymą ir vėdinimą kontroliuojanti pastatų valdymo sistema (BMS). Ją sudaro centrinė programuojama valdymo automatika, visi BMS duomenys atvaizduojami kompiuteryje. BMS kontroliuoja, stebi ir pateikia ataskaitas apie šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo, apsaugos sistemas ir gaisrinės signalizacijas. BMS matuoja viso pastato ir individualių patalpų komunalinių paslaugų suvartojimą“, – pasakoja UAB „Hanner“ valdybos pirmininkas A. Avulis.

Orui kondicionuoti įrengta trivamzdė VRF sistema su ventiliatoriniais oro konvektoriais. Pastate veikia dviejų kontūrų mišri šildymo sistema: VRF ir miesto centrinis šildymas. Oro kondicionavimas ir patalpų temperatūra reguliuojami per BMS sistemą, patalpų šildymas paskirstomas radiatoriais ir ventiliatoriniais oro konvektoriais. Pastate taip pat įdiegta drėkinimo sistema.

Be to, po pastatu esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje įrengtos elektromobilių krovimo stotelės. Ant namo stogo sumontuoti saulės kolektoriai – 1000 m2 ploto 80 kW galios saulės elektrinė, kuri turėtų patenkinti apie 5 % viso pastato metinio elektros poreikio.

Komfortiškas vėdinimas

Suprojektuoti efektyvią vėdinimo sistemą visada yra didelis iššūkis, nes nuo projekto kokybės priklausys ne tik žmonių savijauta, tačiau ir pastato eksploatacinės sąnaudos.

Vėdinimo sistemą gamino UAB „Komfovent“. Pasiūlytos įrangos techniniai parametrai tiksliausiai atitiko projektinius reikalavimus.

Rasti tinkamiausią sprendimą padėjo Komfovent įrenginių parinkimo programa, turinti įskiepį, leidžiantį kurti skaitmeninius įrenginių modelius REVIT aplinkoje.

Atlikus skaičiavimus, buvo rastas optimalus, aukštą pastato energinio efektyvumo klasę ir komfortišką patalpų mikroklimatą užtikrinantis sprendimas.

Šiam objektui buvo suprojektuoti unikalūs vėdinimo įrenginiai su sorbciniais rotaciniais šilumgorąžiais, kurie žiemos metu efektyviai regeneruoja drėgmę, o vasarą atlieka sausinimo funkciją, reikšmingai sumažindami išlaidas patalpų vėsinimui. Taip pat buvo numatyti ekonomiški adiabatiniai drėkintuvai papildomam patalpų oro drėkinimui šaltuoju metų periodu, o oro pašildymui pasirinktas itin racionalus sprendimas panaudojant šilumos siurblius. UAB „Komfovent“ inžinierių sukurta ir ištobulinta C5 automatika užtikrina sudėtingų termodinaminių procesų kontrolę, energijos taupymą, ją paprasta integruoti į Pastato Valdymo Sistemą (BMS).

Įspūdingas yra ir bendras įrenginių našumas – jis siekia 128 000 m3/h.

Efektyvūs inžineriniai sprendimai

Inovatyvius sprendimus savo veikloje taikanti kompanija UAB AIRCS biurų pastate „Business Stadium West“ įdiegė šildymo, vėdinimo bei oro kondicionavimo sistemas. AIRCS specialistai jau daugiau nei 10 metų užsakovams siūlo įvairiopus sprendimus kondicionavimo, vėdinimo bei šildymo srityse – nuo konsultacijų, projektavimo darbų iki objektų pridavimo eksploatuoti.

Šiame objekte, siekiant užtikrinti minimalias eksploatacines sąnaudas, patalpoms vėdinti numatyta rekuperacinė sistema su rotaciniais šilumokaičiais. Be to, paduodamas oras papildomai drėkinamas šaltuoju metų laiku, o tai garantuoja komfortiškas sąlygas.

Patalpoms šildyti bei orui kondicionuoti numatyta trivamzdė orinio šilumos siurblio sistema su šilumos atgavimu, todėl pastato naudotojai turi visišką nepriklausomybę ir gali pasirinkti jiems tinkamą režimą ir temperatūrą kiekvienoje patalpoje individualiai. Mikroklimatui užtikrinti numatyti tylūs kanaliniai (montuojami virš pakabinamų lubų) ventiliatoriniai konvektoriai, oras į patalpas tiekiamas linijiniais difuzoriais, kas užtikrina itin mažą oro judrumą patalpoje ir garantuoja aukščiausius komforto reikalavimus.

Svarbu paminėti, kad sklandų sistemų darbą užtikrina kompanijos „LG Electronics“ (Pietų Korėja) šilumos siurbliai bei kompanijos „Komfovent“ (Lietuva) vėdinimo įrenginiai.

Profesionalūs apdailos darbai

Dažnai su „Hanner“ bendradarbiaujantys UAB „Tinkasas“ specialistai projekte „Business Stadium West“ prisidėjo prie išskirtinių, modernių lauko suoliukų gamybos (medinė dalis) ir atliko daugybę vidaus apdailos darbų 1, 3, 8 aukštuose. Komandos darbų sąraše: pakabinamų lubų montavimas, gipsinių ir akustinių pertvarų integravimas bei plytelių klijavimo darbai. Taip pat išskirtinė užduotis, kurią atliko įmonė, buvo stogo terasos, nuo kurios atsiveria visas miestas, įrengimas. Stogo terasa formuojama iš itin kokybiškos, ilgalaikės ir prabangios raudonmedžio medienos. Anot specialistų, tai nėra dažnas pasirinkimas, nes toks sprendimas santykinai brangus.

Pasak UAB „Tinkasas“ direktoriaus Artur Oganesian, šiame projekte buvo skiriama ypač daug dėmesio akustiniams reikalavimams, todėl 8 aukšte sustiprintos išorinių atitvarų akustinės savybės.

Vienas pagrindinių iššūkių, su kuriuo susidūrė bendrovės „Tinkasas“ komanda, buvo darbas jau veikiančiame verslo centre, todėl komandai teko prisitaikyti prie biurų darbo grafiko ir patiems dirbti ankstyvais rytais, vėlyvais vakarais ir net naktimis.

A. Oganesian teigimu, siekiant užtikrinti efektyvius ir kokybiškus vidaus darbus verslo centruose, svarbiausia galvoti apie pastato eksploataciją ateityje. Būtent dėl to komanda vengia trumpalaikių sprendimų ir remiasi ilgalaikiais, tikslingais sprendimais, kurie užsakovą džiugina daugybę metų.

Interjero koncepcija

„Viešosios erdvės verslo centre – atrijus ir kiti holai – kurtos baltos, šviesios, su šviesia mozaikinio betono danga ir išbalintomis konstrukcijomis, taip pratęsiant fasaduose užprogramuotą viešųjų erdvių sistemą. Vienas ryškiausių interjero elementų – 30 m aukščio atrijus ir jame kabantys tiltai bei susitikimų kambariai ne tik jungia pastato korpusus, bet ir tampa socialinėmis erdvėmis. Atrijaus apačioje suformuota didelė atvira erdvė, kurioje galima organizuoti renginius, pristatymus, filmų peržiūras. Kaip ir promenadoje, čia pasodinti augalai, funkcionuoja kavinės. Vienu pagrindinių vidaus akcentų tapo architektų kurta tribūną primenanti akustinių minkštasuolių kompozicija, kuri leis rasti dar vieną susitikimų erdvę, kurs interaktyvias šviesos kompozicijas“, – pasakoja architektas E. Neniškis.

Pirmą kartą Lietuvoje

UAB „Minkštų baldų idėjos“ tapo viena iš projekto „Business Stadium West“ dalyve, nes jos komanda nebijo iššūkių ir stengiasi įgyvendinti visas minkštųjų baldų idėjas. Įmonei buvo keliamas uždavinys pagaminti baldus pagal brėžinius bei dizainerio idėją, kad jie būtų patogūs ir ilgalaikiai. UAB „Minkštų baldų idėjos“ gamino amfiteatre esančius fotelius su metaliniu vidiniu rėmu ir du šviečiančius kokonus. Sprendimai, kaip aptraukti metalinę fotelių dalį, jau buvo numatyti, o kokonai buvo labai sudėtingas objektas – tiek konstruktyvu, tiek jo suderinimu su apšvietimu, fasadinėmis plokštėmis.

Gaminant baldus naudotas švediškas audinys, diodams uždengti – kompozitas. Taip pat individualiai šiam baldui buvo ruošiamos metalinės kojos, dažytos milteliniu būdu, užsakomi nestandartinio dydžio faneros lapai, spausdinami šablonai pjovimams lanku. Be to, kiekvieną gaminį reikėjo atskirai transportuoti į vietą. Gautas rezultatas – unikalus mūsų šaliai. Minkštasis baldas „Business Stadium West“ patalpose išskirtinis tiek dydžiu, tiek sprendimais ir tokio kito Lietuvoje rasti kol kas neįmanoma.

Juodas betonas – elegancija ir minimalizmas

Viešoji erdvė prie verslo centro – svarbus akcentas. „Business Stadium West“ kraštovaizdžiu rūpinosi daugybė profesionalių specialistų, vieni jų – UAB „Gelmesta“ ekspertai, kurie gamino promenados banguotas juodas betono atramines sienutes, suteikiančias išskirtinai modernų ir rafinuotą pojūtį viešosios erdvės zonoje. Gamybos vadovas Donatas Jankauskas pasakoja, kad gaminių geometrija buvo labai sudėtinga, daug skirtingų komplikuotų formų. Tai reiškė komplikacijas visuose gamybos etapuose: gaminant klojinius, armatūrinį strypyną, sandėliuojant ir transportuojant. „Gaminiai svėrė 10–12 tonų, taip pat buvo aktuali paviršiaus kokybės klasė, spalvos vienodumas. Gaminys mums buvo naujiena daugybe aspektų: juodai pigmentuotas betonas, dideli gabaritai, komplikuota geometrija“, – pasakoja D. Jankauskas ir priduria, kad komanda dažnai jaučia iššūkių, suvienijančių kolektyvą bendram tikslui, poreikį, todėl „Gelmesta“ džiaugiasi projekto idėja ir nestandartiniu, neįprastu sprendimu. „3D modelis traukė akį, turbūt tai pagrindinė priežastis, kodėl ėmėmės įgyvendinti tą projektą – šioks toks iššūkis jaunam iššūkių norinčiam kolektyvui. Nepaisydami visų klaustukų, „nėrėm“ į projektą, priėmėme pirminius sprendimus ir pradėjome koncentruotai dirbti: gaminome formas, analizavome tamsios spalvos betono pigmentavimo niuansus, ieškojome patikimų sprendimų spalvai išgauti“, –akcentuoja D. Jankauskas. Anot jo, dar vienas ypatingas reikalavimas buvo minimalūs (5 mm) nuokrypiai nuo pateiktų geometrinių atraminių sienučių matmenų. Pirmas gaminys buvo pagamintas kaip pavyzdinis, užsakovas liko patenkintas jo tikslumu. Keliais centimetrais pakoregavus pavyzdinio gaminio spindulius, buvo priimta galutinė geometrija, pasirašyta sutartis. Paklaustas ką mano apie galutinį rezultatą? D. Jankauskas sako, kad jį vertintų 8 balais. „Taip manau turbūt dėl atsiradusios profesinės ligos kreipti dėmesį į smulkmenas, niuansus, kurių gal nepastebi kiti, juk savikritika skatina tobulėti“, – šypteli specialistas.

Efektyvios inovatyvių objektų statybos

„Galutinis rezultatas, kaip ir planavome, yra išskirtinis aukščiausios kokybės verslo centras, kurį vertina mūsų nuomininkai. Tai, kad „Business Stadium West“ pasirinko aukštus standartus keliančios Lietuvos ir užsienio bendrovės, mums yra ženklas, jog viską padarėme teisingai. Kurdami naujus projektus, rūpinamės jų kokybe nuo pat pirmojo iki paskutinio žingsnio. Taikome moderniausias technologijas ir inovatyvius sprendimus, kontroliuojame kiekvieną etapą. Turime profesionalų komandą, renkamės atsakingus partnerius – tai padeda užtikrinti geriausią rezultatą“, – sako A. Avulis.

Jelena Grabovskaja, Vytautė Kazanavičiūtė, Paulius Čilinskas nuotr.

Tikslus objekto pavadinimas: „Business Stadium West“, Rinktinės g. 5, Vilnius

Užsakovas: UAB „Hanner“

Generalinis rangovas: UAB „Teikonta“

Projektuotojas: UAB „Arches“, UAB „Projektavimai.lt“, „Acon“

ArchitektaI: dr. Edgaras Neniškis (PDV), Ernesta Bagužaitė, Akvilė Brazauskaitė, Andrius Marma, Rolandas Liola, Arūnas Liola, Rūta Vitonytė.

Interjero architektai: UAB „Arches“, UAB „Plazma“


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų