Dabar tikrai būsite matę viską – Niujorko prekybos centrų kvartale statoma stačiatikių bažnyčia

2020 m. sausio 10 d.

Architekto Santjago Calatravos suprojektuota Šv. Mikalojaus stačiatikių bažnyčia – projektas, kuris dėl lėšų trūkumo buvo sustabdytas dar 2017 metais, vėl tęsiamas ir greičiausiai kitąmet bus baigtas. Šį projektą atgaivino Niujorko gubernatorius ir 13 miesto tarybos narių, pasivadinusių Šv. Mikalojaus draugais. Tačiau pastatas smalsuolius traukia ne dėl statybos eigos peripetijų, o dėl architektūros formos ir, dar daugiau, neįprastos tokio tipo statiniui, vietos – didžiausiame miesto prekybos miestelyje.

Bažnyčios statyba, kurią suprojektavo ispanų ir šveicarų architektas Santiago Calatrava, buvo sustabdyta 2017 metų pabaigoje, kai, pasak JAV statybų bendrovės „Skanska“, Graikijos stačiatikių vyskupijai pritrūko pinigų projektui baigti. Tačiau tai nepakeitė architekto vizijos. Jis nori pabrėžti Pasaulio prekybos centro vietą. Iš pradžių bažnyčia turėjo atsidurti Atminimo aikštėje, kuri yra netoli rugsėjo 11-osios įvykių vietos. Dabar ji dailiai įkomponuota į didesnę struktūrą. Baltas pastatas, apsuptas tankių medžiagų ir aukštybinių pastatų. Atsidūrus jame arba prie jo jautiesi lyg patekęs į šviesų, perregimą, vis dėlto mišką.

Architektas pasakoja, kad balta spalva pasirinkta kaip simbolis, religijoje labai pabrėžiamas saugumas, kurį užtikrina bendruomenė. „Niujorkas savaime labai gražus miestas. Į jį atvykęs žmogus, kuris, greičiausiai, dirba ir gyvena kukliuose pastatuose, daugiausiai laiko ieško savo identiteto. Bažnyčios statybos yra svarbesnės net nei geležinkelio stoties. Juk tai puošnus pastatas, įsiliejantis ir užliejantis elegantiška prabanga. Tikiuosi, kad ši bažnyčia turės tą galybę, kuri pritrauks žmones (ne tikinčiuosius, bet visus žmones – aut. pastaba) į šį pastatą”, – sakė imigrantas į JAV S. Calatravos.

Dėka naujos ne pelno organizacijos valdybos, kuri toliau kaups lėšas rekonstruoti, prižiūrėti statybą ir tikrinti projektą, projektas pamažu juda (buksuodamas, tačiau juda). Valdybos nariai yra projekto rėmėjai/mecenatai, kuriuos „Cuomo“ kvietė praėjusių metų gegužę. Tarp jų yra John Catsimatidis, milijardierius, prekybos tinklo „Gristedes Foods“ savininkas ir Dennis Mehiel, „Battery Park City“ valdybos pirmininkas 2012–2018 metais, taip pat uosto direkcijos vadovai, ir, žinoma, bažnyčia.

Numatoma, kad statybos bus baigtos 2021 metais pavasarį.

Architektas mokėsi Valensijos Dailės mokykloje, Valensijos Architektūros mokykloje ir Ciuricho Federaliniame politechnikos institute.

Garsiausi jo darbai yra Meno muziejus, Milvokyje, koncertų salė Tenerifėje. Jie pasižymi puošnumu ir elegancija, nes kaip pats architektas sakė viename interviu: „Nes gyvenimą reikia švęsti“.

Architekto vizualizacijos

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/geberit-business-lt-340x430-structum.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!