Daugiau jokių alternatyvų dūmų kanalų gaisrinei saugai

2020 m. sausio 24 d.

Gaisrinių tyrimų centras atlieka gamintojo „Promat“, priklausančio ETEX įmonių grupei, gaminių sertifikavimą, kad iš jų būtų galima montuoti sertifikuotas – t.y. teisės aktų reikalavimus atitinkančias, universalias dūmų kanalų sekcijas, taip užtikrinant ir Lietuvos standarto LST EN 12101-7:201 laikymąsi. Taigi, „Promat“ taps vieninteliais Lietuvoje šio standarto „single“ (kai kanalas formuojamas iš trijų pusių) ir „multi” parametrus atitinkančių dūmų šalinimo kanalų gamintojais. Iki šiol pastato šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų projektuotojai Lietuvoje buvo keblioje situacijoje, nes mūsų teisės aktuose ortakių ir dūmų šalinimo kanalų klasifikacijos nurodytos kaip lygios, kas klaidindavo tiek architektus, tiek inžinierius. Kita vertus, pagal Dūmų ir šilumos valdymo sistemų projektavimo ir įrengimo taisykles būtina numatyti  dūmų kanalų sekcijas pagal Lietuvos standartą, deja mūsų šalyje universalių sertifikuotų gaminių šioms taisyklėms pilnai įgyvendinti ilgą laiką nebuvo.

 Saugumą užtikrinantys projektai

Dūmų kanalų gaisrinė sauga ir jos kontrolė – svarbi užduotis ir didelė atsakomybė. Šalių kaimynių gaisrų patirtis parodė, kad neatsakingas požiūris į gaisrinę saugą gali turėti neatitaisomos žalos padarinių. Pasak įmonės „Fogo“ gaisrinės saugos inžinieriaus Martyno Matulevičiaus, kilus gaisrui kanalai padeda pašalinti karštus, toksiškus dūmus (dujas), padaryti orą saugesnį besievakuojantiems žmonėms, užkirsti kelią plintančiam gaisrui. Tad kokybiškas sertifikuotų kanalų montavimas yra svarbiausias elementas, evakuacijos metu padedantis gelbėti žmonių gyvybes ir sveikatą.. Specialistui antrina ir Valstybinė priešgaisrinės priežiūros valdyba.

„Jau rengiant dūmų ir šilumos valdymo sistemų projektą tikslinga atkreipti dėmesį per kokias patalpas praeis dūmų kanalai ir šachtos, tai yra, kokio atsparumo ugniai užtvaras jos kirs, tam, kad nurodyti tinkamą jų atsparumą ugniai. Projekte pažymint papildomus reikalavimus minėtiems kanalams, mažiau sunkumų iškiltų statybų metu. Taip pat svarbu, kad statybos techninę priežiūrą atliekantis asmuo atsakingai atliktų pareigas, užtikrinant, kad dūmų kanalai būtų įrengiamos tik iš nustatytus reikalavimus atitinkančių statybos produktų, atitinkančių jų eksploatavimo sąlygas“, – teigia Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas.

Kadangi rinkoje nebuvo tokio tipo gaminių (išskyrus horizontaliems kanalams), galinčių užtikrinti atitikimą šiems reikalavimams, statybose dažnai naudotos daugiasluoksnės plokštės, mūro blokeliai. Tai pertvarinės konstrukcijos, pasižyminčios atsparumu, tačiau neužtikrinančios sandarumo dūmams. Taip „ant popieriaus“ reikalavimai išpildomi, bet praktiškai visi „žaidėme su ugnimi ir žmonių gyvybėmis“.

Taupo vietą ir laiką

Paklaustas apie šiuos itin specifinius gaminius, įmonės „Promat“ Baltijos regiono vadovas Linas Kriščiūnas sako, kad „multi“ kanalai gali būti formuojami tiek horizontaliai, tiek vertikaliai, „single“ – tik horizontaliai. Beje, dėl naujos sertifikuotos sistemos atėjimo į rinką vartotojas išloš ne tik dėl atitikties sertifikatų ir tikslių montavimo instrukcijų, bet ir sutaupytos kvadratūros.

„Formuojant dūmų kanalus „multi“ EI 60 iš trijų ar keturių pusių naudojame 30mm storio plokštes „Promatect-L500“, EI 120 – 50mm storio (2x25mm) plokštes L500. Dažnu atveju projektuojant bandoma sutaupyti vietos. Todėl projektuotojai gali naudoti kanalus montuojamus iš 3 pusių ir tokiu atveju kanalai ir šachtos užimtų mažiau ploto“, – pasakoja L.Kriščiūnas. Jam pritaria ir M. Matulevičius. Pasak specialisto, „multi“ kanalus galima formuoti iš trijų kraštinių. Tai leidžia sutaupyti nemažai vietos ir laiko.

Gamintojo atsakomybė

Šiuo metu galiojančiose Dūmų ir šilumos valdymo sistemų projektavimo ir įrengimo taisyklėse yra įtvirtinta sąlyga, kad visais atvejais dūmų kanalai turi būti ne mažesnio atsparumo ugniai kaip priešgaisrinės užtvaros, kurias kerta dūmų kanalas. Tad konkretaus gamintojo dūmų šalinimo kanalo panaudojimo galimybes, kai jis kerta priešgaisrinę užtvarą, geriausiai gali nurodyti šio dūmų kanalo sekcijos gamintojas arba sertifikuotas montuotojas.

„Aukšti reikalavimai  keliami todėl, kad  šių sistemų pagrindinė paskirtis – užtikrinti dūmų ir karštų dujų ištraukimą iš gaisro apimtos patalpos bei dūmų šalinimą po gaisro. Sertifikuoti kanalai privalo išlaikyti papildomus bandymus, esant didesniam 500 Pa neigiamam slėgiui, kai ugnis juos veikia iš išorės ir vidaus“, – teigia L. Kriščiūnas.

Taigi, „Promat“ specialistų komanda pabrėžia, kad svarbios ne tik statybos produkto specifikacijos, bet gamintojo indėlis suteikiant visą reikiamą informaciją tam, kad užtikrinti, jog priešgaisrinė sistema būtų įrengiama statybų aikštelėje ergonomiškai ir efektyviai, nenusižengiant standarto techniniams reikalavimams.

Bendrovės nuotr. 

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!