Debesys užklojo Stambulo prekybos centro stogą

2020 m. gegužės 22 d.

Architektų paprašė suprojektuoti žaidimų aikštelę vaikams ant „Marmara Forum“ stogo terasos, kuri yra 24 m virš vienos judriausių Stambulo gatvės lygio. Žaidimų aikštelė turėjo būti pritaikyta įvairaus amžiaus vaikams. Tai turėjo tapti traukos centras, dėl kurio tėvai atvyktų į šį prekybos centrą, – pagrindiniai reikalavimai, kuriuos įgyvendinus gimė šiuolaikiškas spalvas keičiantis dizainas, kuris užmezga ryšį su vartotojais per formas ir patirtis.

Terasa ir aikštelė ant prekybos centro stogo atsirado dėl bandymo atgaivinti prekybos centrą. Garsi britų architektūros studija „Carve architecture“ sukūrė debesis kaip aukšto profilio ir intelektualią žaidimų aikštelę. Pasak architektų, vaikams neužtenka sūpynių ir smėlio dėžės, o įveikus įvairias užduotis, paliesti debesis aštuonių metrų aukštyje yra iššūkis ir netradicinė patirtis.

Vaikai privalo turėti galimybę žaisti šešėlyje arba žaisti po pastoge, ypač kaitriomis ir saulėtomis arba, atvirkščiai, lietingomis ir vėjuotomis, dienomis. Architektai pastebėjo, kad komercinėse vaikų žaidimų aikštelėse dažniausiai nebūna daug vietos, tad piko valandomis, ten užsikuria tikras pragaras. Tad vaikų turintys architektai, projektavimo darbus pradėjo nuo aukštų, didelių apimčių konstrukcijų koncepcijos.

Suprojektuotą žaidimų aikštelę sudaro keturios zonos, pritaikytos skirtingų amžiaus grupių vaikams: nuo pačių mažiausių iki laipiojimo kupolo, didelių sferų ansamblio ir beveik aštuonių metrų aukščio laipiojimo uolos su viduje esančia čiuožykla.

Debesų vidus yra dekoruotas žaidimo elementais: vaikai gali lipti, slidinėti, ilsėtis „hamakų“ miške ir patirti aukštį pro langą žvelgdami į miesto panoramą arba žiūrėdami žemyn per laipiojimo tinklus.

Debesys nudažyti baltai ir saulėtą dieną atrodo ryškiai balti, o lietingą – pilkesni. Architektai pasakoja, kad dažniausiai klaida, manyti, kad žaidimų aikštelė turi būti spalvinga.

„Vaikai suteikia spalvą žaidimų aikštelei. Išimtis – langai. Ši kartą tai dichroiniai langai, kurių stikluose yra filtrai, suteikiantys nepaprastų spalvų. Magiškas realizmas, kurį vaikai patiria realiame gyvenime“, – sako jie.

Paprastai tokie projektai, kaip šis nėra standartiniai dizainai. Jų projektavimas užtrunka ilgai, dar ilgiau užtrunka medžiagų pasirinkimas ir įgyvendinimas.

„Projektas yra toks pat geras, kaip ir jo klientas. Už „Marmara“ forumo yra įžvalgus klientas, kuris žinojo, kad nori kažko ypatingo. Įspūdinga pamatyti, kaip visos susijusios šalys konstruktyviai dirbo kartu judėdamos ta pačia linkme. Tik tokiu būdu buvo įmanoma įvykdyti tokį projektą nuo pirmųjų eskizų iki jo realizavimo per šešis mėnesius“, – svarstė architektai.

Anksčiau vaikų žaidimų aikštelės buvo savivaldybių reikalas. Pastaruoju metu vis dažniau tai tampa komercinių projektų objektu.

Projektavimo ir inžinerijos procese buvo daug techninių iššūkių. Pavyzdžiui, atsižvelgiant į didžiausios aštuonių metrų aukščio konstrukcijos dydį ir esamo stogo apkrovos ribas. Šis klausimas buvo kūrybiškai išspręstas projektuojant savarankišką konstrukciją ant konstruktyvo.

Visų žaidimo debesų sferos kartu yra sudarytos iš šešiakampių ir penkiakampių plokščių – iš viso 275 skirtingų plokščių.

Vietiniai amatininkai nepaprastai tiksliai pagamino, surinko ir sumontavo dvigubai lenktas nerūdijančio plieno plokštes. Architektui akivaizdu, kad svarbu dirbti su vietos partneriais.

Naktį debesys, iš už lango rėmų, spinduliuoja balta šviesa ir atrodo lyg švyturys, sukuriantis intriguojantį žibintų spektaklį, kurį galima pamatyti iš aplinkinių rajonų.

@Ashli Doyioglu nuotr. 

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/04/PAROC_ULTRA_2020_Structum_340x430.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!