Dubajaus dykumoje statomas didžiausias pasaulyje saulės jėgainių parkas

2019 m. balandžio 26 d.

Ketvirtadalis Dubajaus dykumos teritorijos paskirta milžiniškam saulės parkui. Planuojama pastatyti saulės kolektorius ir koncentruotus saulės energijos blokus, kurių bendras pajėgumas bus daugiau nei 5000 megavatų – tai būtų didžiausias pasaulyje saulės parkas. Čia per dieną sukurtos energijos užtenka apšiltinti 700 namų per mėnesį.

Pirmą kartą apie saulės parką buvo paskelbta 2012 metais. Šį mėnesį pabaigtas antras plėtros etapas, o numatoma statybų užbaigimo data – 2030 m.

Mohammed Bin Rashid Al Maktoum saulės parkas, pavadintas Emyrato valdovo ir viceprezidento bei ministro pirmininko vardais, toliau auga. Pirmaisiais dvejais etapais buvo numatyta sumontuoti 2,3 mln. fotovoltinių plokščių, kurių talpa 213 megavatai. Trečiasis etapas prideda daugiau kaip 3 mln. fotovoltinių elementų ir dar 800 megavatų. Šis etapas bus baigtas 2020 metais. Tačiau saulės projektas auga ir ketvirtasis etapas bus pats ambicingiausias.

Šalyje, kurios naftos ištekliai yra 6 pagal dydį pasaulyje, ši saulės jėgainė – pirmoji tokio tipo Artimuosiuose Rytuose. Tikimasi, kad ji padės siekti užsibrėžtų atsinaujinančių energijos išteklių programos tikslų, – praneša vietinė spauda. Jungtinių Arabų Emyratų valstybinė atsinaujinančių energijos šaltinių bendrovė „Masdar“ paskelbė, kad saulės elektrines stato Prancūzijos ir Ispanijos bendrovės.

Naudojami veidrodžiai

Tačiau saulės parkas išsiskiria ir tuo, kad viduryje saulės kolektorių parko pastatytas aukščiausias koncentruotas saulės energijos bokštas pasaulyje. 2018 m. kovo mėn. pastatytame bokšte naudojami veidrodžiai, vadinami „heliostats“, kad sutelktų saulės šviesą bokšto viršuje ir išlydytų druskų srautą. Šiluma naudojama garų turbinoms, gaminančioms elektros energiją. Londono Imperatoriškojo koledžo švarios energijos technologijų profesorius Christos Markides sako, kad šis bokštas saugo energiją kaip šilumą, o ne elektros baterijas. „Šiluminės energijos saugojimas yra 10 kartų pigesnis nei elektros energijos saugojimas. Tai suteikia tam tikrą technologinį pranašumą“, – aiškino jis. Tai reiškia, kad bokštas gali kurti energiją net ir naktį arba net ir be saulės. CNN korespondentai praneša, kad bokštas gali saugoti šilumą 15 valandų. Bokštas yra 260 metrų (853 pėdų) aukščio.

Pasak šiame projekte dalyvaujančios Ispanijos bendrovės „Abengoa Solar“ vykdomojo direktoriaus Santiago Seage’o, koncentruotos saulės energijos jėgainės pranašumas yra tas, kad ji veikia tolygiau, t.y. neapsiribojama tik energiją gaminančiais fotoelementų skydais – saulės šviesa kaitina ir boilerį, kuriame susidarę garai suka generatorių. O tai reiškia, kad yra naudojami papildomi pajėgumai tuo atveju, jei vadinamojo elektrinės „saulės lauko“ – kvadratinės mylios dydžio fotoelementų skydų masyvo – pajėgumų nepakaktų, be to, elektros energija gaminama ir naktimis. Spauda pastebi, kad jei vienoje karščiausių ir saulėčiausių pasaulio vietų statomos saulės elektrinės projektuotojai būgštauja dėl galinčių pasitaikyti nepalankių oro sąlygų, kurios sutrikdytų tolygią elektros energijos gamybą, ką tokiu atveju kalbėti apie JAV ir kitose Vakarų šalyse statomas saulės elektrines? Ar yra planetoje ideali vieta tokiam parkui atsirasti.

Dulkes valys robotai

Išplatintame pranešime spaudai parko statytojai pripažįsta, kad pagrindinis iššūkis su kuriuo susiduria – yra smėlio dulkės.

„Kadangi dulkių kaupimasis moduliuose gali žymiai sumažinti šių modulių energijos gamybą. Todėl po ilgų ir kruopščių plokščių dangų kūrimo technologijų studijų buvo įdiegta sausa robotų valdymo sistema, kuri greitai išvalo visą parką nuo dulkių“, – skelbia Vyriausybės departamentas.

Jungtinių Arabų Emyratų vyriausybės atstovai būkštauja ir dėl staigių temperatūros pokyčių. „Temperatūrų pokyčiai yra svarbus veiksnys. Tačiau dar sudėtingiau, kai temperatūra pakyla iki nepakeliamai karštos. Dubajuje vasarą temperatūra gali padidėti iki 40 laipsnių Celcijaus dienos viduryje“, – pasakoja projekto rengėjai.

„2050 m. Dubajaus švarios energijos strategija“ siekia sukurti 20 proc. – 25 proc. savo energijos iš švarių šaltinių, o iki 2050 m. – 75 proc. t.y 42 000 megavatų.

Šiuo metu didžiausias toks fotoelektroninis parkas yra 1547 megavatų Tenggerio dykumos saulės parkas, kuris veikia Ningxijoje. Pagal Pasaulio ekonomikos forumą antroje vietoje yra Indijoje esantis „Ladakh Sola“, kuris gamina 3000 megavatų.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2019/09/V_JUNG_KNX_F_50_STRUCTUM-340x430.png

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!