Duomenų centras „Data Inn“ vienas didžiausių ir moderniausių Baltijos šalyse


 „Uptime Institute“ atlikus „Data Inn“ bandymus, duomenų centrui suteiktas „Tier III“ sertifikatas įrodo, kad įrengta infrastruktūra užtikrina duomenų centro „Data Inn“ veikimą bent 99,982 % viso laiko. Tai – apie 21,1 val. daugiau, nei gali garantuoti regione dažni „Tier II“ ir 27,2 val. daugiau nei „Tier I“ lygio duomenų centrai. „Tier III“ sertifikatu pernai „Uptime Institute“ įvertino ir „Data Inn“ projektinę dokumentaciją. Taupiu elektros energijos vartojimu išsiskiriantis „Data Inn“ leidžia mažinti sąnaudas informacinėms technologijoms, gerinti jų veikimo patikimumą ir taip didinti Lietuvos bei jos verslo konkurencingumą tarptautinėje erdvėje.

UAB Duomenų logistikos centras paslaugų vystymo vadovas Edvinas Bakanas teigia, kad duomenų centras „Data Inn“ realizuotas naudojant „pastato pastate“ koncepciją. Atlikus analizę, buvo pasirinktas „Lietuvos energijos“ grupei priklausantis pastatas, kuriame anksčiau buvo laikomos įvairios elektros linijų remontui reikalingos atsarginės dalys ir medžiagos. Tai patikimos konstrukcijos pastatas, kuriame galima įgyvendinti modulinius „pastato pastate“ tipo sprendimus. Svarbūs kriterijai, renkantis pastatą, buvo ir jo dislokacija – „Data Inn“ įsikūręs šalia Vilniaus – vos 20 min. kelio automobiliu nuo miesto centro, taip pat galimybė užtikrinti patikimą elektros energijos tiekimą bei ryšį.

„Dabartinio duomenų centro patalpų plotas siekia 500 m2, galia – 1 000 kW. Serverių patalpoje gali tilpti iki 100 serverių stovų. Investicijos į šį duomenų centrą siekė apie 10 mln. litų. Vidinis duomenų centro pastatas pastatytas su nuožulniu stogu, kuris garantuoja efektyvesnę šilumos apykaitą viduje, o kartu ir efektyvesnį duomenų centro aušinimą, tai yra vienas pagrindinių ir svarbiausių duomenų centrų kriterijų“, – sako E. Bakanas.

Vidinis duomenų centro pastatas apie valandą gali atlaikyti atvirą ugnį, įrengta dujinė gaisro gesinimo, vidaus klimato kontrolės, automatinė apsaugos nuo apsėmimo sistema.

Vadovaujantis saugumo reikalavimais, techninėse ir serverių patalpose nėra langų. Duomenų centras padalytas į atskiras patalpas: techninėje dalyje įrengta serverinė, ryšių, aušinimo įrangos, rezervinių maitinimo šaltinių patalpos. Kitoje dalyje įrengtos patalpos darbui: susirinkimų salė, darbo kambariai, virtuvėlė su dideliu holu poilsiui.

Duomenų centre „Data Inn“ įrengta inovatyvi aušinimo sistema „Munters Oasis Indirect Evaporative Cooling“. Ji naudoja lauko temperatūros orą ir papildomą adiabatinę sistemą. Ši aušinimo sistema 2012 m. pelnė „EMEA Data Centre Dynamics“ apdovanojimą už inovacijas. Palyginti su kitomis aušinimo sistemomis, ji išsiskiria taupiu elektros energijos naudojimu ir užtikrina mažą anglies dvideginio išmetimo lygį. Tai leidžia per metus sutaupyti iki 80 % duomenų centro einamųjų išlaidų ir 83 % sumažinti energijos suvartojimą duomenų centre. Taip pat mažėja ir mechaninio šaldymo, perjungimo, generavimo išlaidos – iš viso apie 25 %. Ji padeda užtikrinti „Data Inn“ energinį efektyvumą – koeficientas PUE siekia iki 1,3, o pasaulinis vidurkis pernai buvo apie 1,65. PUE rodiklis yra visos duomenų centro ir IT įrangos suvartotos elektros energijos santykis.

„Vienas pagrindinių duomenų centrų rodiklių – efektyvumas, kurio siekia visi duomenų centrų operatoriai, taip pat padeda mažinti poveikį aplinkai, taupyti energijos išteklius. Duomenų centro „Data Inn“ efektyvumą padeda užtikrinti jau minėta „Data Inn“ įrengta aušinimo sistema „Munters Oasis Indirect Evaporative Cooling“. Galima pridurti, kad mažesnį nei 1,3 PUE rodiklį pasaulyje 2012 m. turėjo tik 6 % duomenų centrų. „Data Inn“ patenka į šią grupę“, – sako E. Bakanas.

Išorinis pastatas suteikia galimybių etapais – pristatant tame pačiame pastate naujus modulius – duomenų centrą „Data Inn“ išplėsti. Artimiausiu metu planuojama pradėti projektuoti ir statyti naujus „Data Inn“ etapus ir kelis kartus išplėsti jo galimybes. Planuojama, kad užbaigus plėtrą „Data Inn“ plotas išaugs iki 3 200 m2, galia – iki 6 000 kW, jame galės tilpti 600 serverių stovų. Viso projekto vertė sieks 42 mln. litų.

Logiški ir ilgalaikiai sprendimai

Architektas Gediminas Paslaitis teigia, kad šis projektas yra inžinerinis ir technologinis objektas ir tokio tipo pastatams nėra keliama labai didelių architektūrinių ar estetinių reikalavimų. „Visi sprendiniai turi būti paprasti, logiški ir ilgalaikiai. Projektuose, kuriuos teko anksčiau rengti, nebuvo tokio dydžio laisvų erdvių, kuriose reikėtų įrengti serverių saugojimo patalpas. Tai buvo atskiros serverių saugojimo patalpos įvairių institucijų pastatuose. Paprastai jos būdavo nedidelės ir tokiai funkcijai nepritaikytos patalpos. Tekdavo susidurti su nelengva užduotimi, norint jas pritaikyti ir išlaikyti visus saugumo bei patikimumo reikalavimus, keliamus serverių saugojimo patalpoms. „Data Inn“ projektas kitoks. Didelio sandėliavimo paskirties pastato dalyje reikėjo suprojektuoti ir įrengti įrangos saugojimo, jos priežiūros ir kitas technologines patalpas. Rengiant projektą reikėjo įvertinti pastato pritaikymo ir tolesnės plėtros galimybes. Esamo pastato konstruktyvinė schema ir didelės vidinės erdvės leido jas pritaikyti naujiems poreikiams“, – pasakoja architektas. 

Pagrindinė šio projekto užduotis, pasak architekto, – įrangos saugojimo ir jos inžinerinio aprūpinimo patalpų įrengimas. „Įrangos saugojimo patalpoms keliami itin griežti saugumo ir patikimumo reikalavimai. Jos turi būti maksimaliai apsaugotos nuo išorės ir vidaus veiksnių, galinčių pakenkti saugomai įrangai arba trukdyti jos darbui. Atsižvelgiant į tai buvo priimtas sprendimas statyti „pastatą pastate“. Vidinis pastatas suprojektuotas kaip atskiras autonominis modulis. Naudojant tokį modulį ir jungiant juos vieną prie kito atsiranda galimybė tolesnei serverių saugojimo patalpų plėtrai.

Įrengiant tokio tipo pastatus, dubliuojama viskas: inžinerinės sistemos, grindys, sienos, stogas, pastato konstrukcijos ir t. t. Didelis dėmesys skiriamas naudojamos įrangos ir medžiagų patikimumui, ilgalaikiškumui. Labai svarbi ir pastato funkcinė schema. Visos patalpos turi būti išdėstytos taip, kad būtų užtikrinta optimali technologinė įrangos priežiūra, išspręsti aptarnaujančiojo personalo darbo vietų ir klientų priėmimo zonos natūralaus apšvietimo ir darbo saugos klausimai.

Svarbiausia šiame projekte buvo numatyti tikslią atliekamų darbų eigą. Turėjo būti konkrečiai įvertinti įrangos montavimo, bendrų statybinių darbų atlikimo terminai. Tik glaudus ir tikslus užsakovo, inžinerinių tinklų projektuotojų, konstruktoriaus ir architekto bendradarbiavimas galėjo užtikrinti sėkmingą projekto įgyvendinimą“, – pasakoja G. Paslaitis.

Sudėtingas projektas

Projekto generalinio rangovo UAB „Satela“ vadybininkas Rytis Grigaliūnas teigia, kad įgyvendinant projektą buvo įdomių iššūkių, nes tai naujas dalykas Lietuvoje – pirmasis sertifikuotas duomenų centras mūsų šalyje. „Šiandien mes didžiuojamės tuo, ką pasiekėme ir prisidėjome prie to, kad Lietuva tampa svarbia duomenų tranzito šalimi. Pagal techninę užduotį tai pirmas tokio lygio projektas Europoje, nes technine prasme jis labai sudėtingas. „Data Inn“ yra pirmasis Lietuvoje organizacijos „Uptime Institute“ sertifikuotas „Tier III“ lygio duomenų centras. Jo energinio efektyvumo koeficientas yra 1,3 ir gerokai lenkia pasaulio vidurkį. Tai reiškia, kad duomenų centro veiklai palaikyti papildomai sunaudojama tik iki 30 % daugiau energijos, negu sunaudoja pati kliento įranga. Pagal šį parametrą „Data Inn“ patenka į 6 % efektyviausių duomenų saugyklų, o pasaulio vidurkis yra 1,65 PUE. Taip pat centre sumontuota unikali aušinimo sistema. Tai pasyvi aušinimo įranga, naudojanti garuojančio vandens aušinimo efektą. Aktyvias aušinimo sistemas reikia įjungti tik tada, kai lauko temperatūra pasidaro per aukšta, tačiau Lietuvos klimatas šiai sistemai labai tinkamas – vyraujant vėsesniam orui užtenka tik sauso aušinimo, o itin karšti orai nėra labai dažni, taigi galima tikėtis itin taupaus eksploatavimo.“

Įdiegta autonominio elektros energijos tiekimo sistema

UAB „Varicom“, specializuota ryšių, komunikacijos sistemų bei energetinės įrangos tiekimo ir paslaugų įmonė, išskirtinai aukštų techninių rodiklių duomenų centrui projektavimo metu iškeltiems uždaviniams įgyvendinti pritaikė tobuliausius nepertraukiamos kintamosios elektros srovės tiekimo šaltinius (UPS). Jie pagaminti koncerno „Socomec“ gamykloje Prancūzijoje ir išbandyti nepriklausomoje Vokietijos TÜV laboratorijoje, siekiant patvirtinti aukštus deklaruojamus gamintojo techninius ekonomiškumo, efektyvumo ir nedidelių nuostolių parametrus. 

„Antros kartos šaltiniai „Delphys Green Power 2.0“ (kiekvieno galia 400 kVA/400 kW) puikiai išlaikė visus patikrinimus, kvalifikuoti UAB „Varicom“ inžinieriai juos įdiegė ir atliko paleidimo darbus. Norint būti nepriklausomiems nuo galimų tiekiamos elektros energijos pertrūkių, buvo įdiegta trijų N+1 perteklinio užtikrinimo principu veikianti elektros stočių AD660 sistema, pagaminta elektros stočių gamintojo AKSA gamykloje Stambule. Prieš išgabenant sistemą į Lietuvą, agregatai buvo išbandyti visais darbo režimais ir visi „egzaminą“ išlaikė aukščiausiu įvertinimu. Ilgalaikė autonominio elektros energijos tiekimo sistema yra ypač patikima ir net sugedus kuriam nors mazgui (tai technikos srityje pasitaiko) ji vis tiek toliau nenutrūkstamai užtikrintų duomenų centro aprūpinimą stabilia elektros įtampa“, – sako UAB „Varicom“ direktoriaus pavaduotojas Gintautas Smilgevičius.

Jo teigimu, patikimumas, efektyvumas, užimamas plotas ir atiduodamas galingumas – pagrindiniai kelti reikalavimai: „Kadangi UAB „Satela“ atliktas projektas buvo aiškus ir tikslus, mums liko tik laikytis projekto reikalavimų ir parinkti juos atitiksiančią įrangą. Įmonei yra tekę dalyvauti ir didesniuose projektuose, juose buvo panaudoti ir dar galingesni „Socomec“ koncerno UPS šaltiniai, tad šio projekto ėmėmės be didesnių nuogąstavimų. Dirbame su „Socomec“ jau nuo 1995 m. ir esame įgyvendinę įvairių projektų, bet, žinoma, tokio lygio projektai yra reti mūsų mažoje šalyje.“

Ypatingas demesys vandens talpykloms

UAB „Traidenis“ šiam projektui pagamino dvi rezervines vandens kaupimo talpas po 12 m3. 

„Kiekvienam gaminiui reikia ypatingo dėmesio ir kruopštumo. Ne išimtis ir šis užsakymas. Kiekvienu atveju gaminys truputį skiriasi nuo kitų šio segmento gaminių: vamzdynų skersmenimis, jungčių vietų skaičiumi, jungčių tipais, talpos sumontavimo vieta (antžeminė ar požeminė). Dėl to kiekvienu atveju atliekami korpuso atsparumo skaičiavimai, hidrauliniai bandymai. Tai nėra mūsų pagaminta didžiausia talpykla, tačiau tokiai talpyklai reikalingas ypatingas dėmesys. Siekėme išpildyti užsakovo reikalavimus, kad gaminys būtų pagamintas kokybiškai (atitiktų visus standartus) ir laiku. Tikimės, kad UAB „Traidenis“ pagamintas priešgaisrinis rezervuaras atitinka visus lūkesčius. Dalyvavimas „Data Inn“ projekte, kaip ir kituose projektuose, mūsų įmonei buvo labai įdomi patirtis, nes esame kupini noro tobulėti ir siekti aukštų rodiklių“, – sako UAB „Traidenis“ technikos direktoriaus pavaduotojas Evaldas Trainavičius.

UAB „Traidenis“ turi didelį potencialą ir techninių galimybių gaminti įvairaus tipo (vienasluoksnes, dvisluoksnes, apšiltintas) ir dydžio (0,6–5) talpyklas. Gaminamos įrangos spektras labai didelis: buitinių nuotekų valymo įrenginiai, siurblinės, priešgaisriniai rezervuarai, naftos produktų gaudyklės, geriamojo vandens talpyklos, chemiškai atsparios talpos, žuvų auginimo uždaros recirkuliacinės sistemos. UAB „Traidenis“ rūpinasi žmogumi ir švaria aplinka. Įmonė stengiasi užtikrinti aukštus aplinkosauginius reikalavimus, taip gerindama ekonominius ir socialinius aspektus.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų