Egipte atnaujinti istoriniai Kairo rūmai

2019 m. rugpjūčio 21 d.

Likus vos dviems mėnesiams iki atnaujintų istorinių Kairo rūmų atidarymo pradėta skaičiuoti, kad rekonstrukcija kainavo 6 milijonus dolerių (5,42 milijonus eurų) ir didžioji dalis lėšų buvo skirta nugriauti šiame šimtmetyje pristatytiems dariniams.

Rekonstrukcija asocijuojasi su išsaugojimu. Tačiau šiuo atveju, architektams teko griauti metalines tvoras ir XXI amžiaus pradžios „puošybos” elementus.

Barono Empaino rūmai, dar vadinami „Le Palais Hindou“ 1911 metais buvo pastatyti Kairo priemiestyje, kuriame dabar yra Heliopolio miestelis. Šių rūmų dizainą ir dekoracijas įkvėpė indų šventyklos, būdingos Pietų Indijos regionams. Rūmai nė iš tolo neprimena Egipto sostinei būdingo chaoso. Tai prabangus ir puošnus pastatas. Neįprastus rūmus suprojektavo prancūzų architektas Aleksandras Marcelis, o juos išpuošė Džordžas-Luizas Klaudas.

Baronas Empainas, Belgijos verslininkas, pirmą kartą 1904 metais, dėl strigusių Kairo elektrinio geležinkelio statybų, atvyko į Egiptą. Netrukus, į šiaurės vakarus nuo Kairo, įsigijo 25 kvadratinius kilometrus pigios dykumos žemės ir šioje vietoje įkūrė naują prabangų laisvalaikio miestą – naująjį Heliopolį. Vienas iš pirmų miestą papuošusių pastatų buvo jo rūmai, iškelti ant aukštos dirbtinės platformos. Greitai rūmai tapo Kairo architektūros simboliu ir pasididžiavimu.

Po pagrindinio užsakovo – Belgų milijonieriaus barono Edvardo Empaino – mirties 1929 metais ilgokai užsitęsė nuosavybės ginčai. Todėl dvaras lėtai ir tyliai nyko. Juos ilgai niokojo Empaino įpėdinių, o taip pat vėlesnių savininkų nesutarimai bei aplaidumas. Daugelį rūmų interjero dekoracijų pavogė nusikaltėliai, o jų sienos bei freskos buvo sugadintos grafiti piešiniais. Prabangūs rūmai galiausiai virto tiesiog landyne. 2006 metais pastatą apjuosė geležinės tvoros ir vartai. Pastato fasadas bluko.

Norėdami prikelti šią Kairo vietą, Egipto Istorijos ir kultūros ministerija inicijavo rūmų rekonstrukcijos darbus. Jų metu buvo pašalinti kai kurie elementai, įskaitant geležines tvoras. Kaip ministerijos atstovai tikina, buvo siekta atskleisti rūmų autentišką grožį, todėl visi, su pastato estetika nesuderinti elementai, buvo pašalinti.

Restauravimas sukėlė tam tikrų ginčų. Valstybinė naujienų agentūra „Al Ahram“ pranešė, kad pastatas buvo nudažytas „sudegusio molio spalva“. Tiesa, keli Egipto istorikai naująjį fasadą pavadino „šmeižtu“. Tačiau kiti, įskaitant vyriausybę, gynė spalvą kaip istoriškai tikslią.

„Barono Empaino rūmų fasado spalvos yra tokios pačios, kaip ir originalių. „Dievai spalvoje“ grąžina senovės daiktus į jų originalią, spalvingą didybę“, – internete paskelbtame pranešime spaudai teigia Istorijos ir kultūros ministro patarėjas inžinerijos klausimais Hisham Samir.

Jis primena, kad restauratoriai ėmėsi visų būtinų priemonių, kad apsaugotų pastatą, įskaitant bandymus nuo nusidėvėjimo, analizės, architektūrinės ir fotografinės dokumentacijos. Viso to imtasi siekiant tinkamai suplanuoti ir dirbti su efektyviausiais restauravimo metodais, kurių laikomasi praktikoje

„Šių fasadų restauravimo darbai buvo atlikti atsižvelgiant į tyrimų duomenis. Fasadas nudažytas originaliomis spalvomis, kurias laikui bėgant neigiamai paveikė orai“, – pridūrė Hisham Samir.

Dabar Egipto Istorijos ir kultūros ministerija patvirtino, kad 85% restauravimo darbų yra baigti. Rūmų lubos, marmurinės kolonos, durys, puošnūs langai ir statulos yra visiškai atstatytos.

Planuojama, kad rūmai bus atidaryti šių metų spalio mėnesį. Čia bus įkurtas barono Edvardo Empaino muziejus.

CNN nuotr. 

Temos:

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!