EMOCIONALUS IR SKULPTŪRINIS – VERSLO CENTRAS „MAGNUM“

2019 m. spalio 10 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

VYSTYTOJAS: „Vičiūnų grupė“

GENERALINIS RANGOVAS: UAB „Kaminta“

PROJEKTUOTOJAS: UAB „Archas“

ARCHITEKTAI: T. Kuleša, G. Čepurna, M. Navalinskas

„Magnum“ architektūroje atsispindi teigiamiems pokyčiams būtina mąstymo drąsa. Pastato tūrio plastika primena perpjautą monolitą, kurio vidinė pusė skaidri, atveriantividinę pastato struktūrą. Fasade derinamos unikalios ir individualiai gamintos betono plokštės bei vitrinos, o interjere – natūralaus medžio plokštės ir betonas. Verslo centro pastatas organiškai įsilieja į Nemuno krantinės kraštovaizdį ir jo netrikdydamas kuria dermę su gamta.

PROJEKTO PLĖTRA

Plėtoti verslo centro projektą „Vičiūnų grupė“ ėmėsi įvertinusi ryškų modernių biurų trūkumą Kaune. Pastaraisiais metais duris atveria vis daugiau naujų verslo centrų, tačiau dar jaučiama didelė aukščiausios klasės biurų patalpų stoka miesto centre. O tokių, kuriuose būtų siūlomi didesni nei 1 000 m² nuomos plotai viename aukšte, praktiškainėra.

„Magnum“ iš kitų naujausių gausiai dygstančių verslo centrų išskiria kelios esminės charakteristikos. Visų pirma – pati komplekso vieta. Iš čia per kelias minutes galima pasiekti Laisvės alėjoje veikiančias kavines, po darbo apsilankyti spektaklyje, koncerte ar per pietų pertrauką sutvarkyti reikalus centre veikiančiose valstybinėse įstaigose.Netoliese ir autobusų bei traukinių stotys. Be to, palei Nemuną besidriekiantis Karaliaus Mindaugo prospektas sujungia pagrindines transporto arterijas ir leidžia patogiai automobiliu pasiekti daugumą Kauno mikrorajonų, priemiesčius ar išvykti į kitus miestus. Tad lokacija patraukli tiek vykstant į darbą ar susitikimą su čia dirbančiais partneriais, tiek norint turiningai praleisti laisvalaikį centre po darbo.

Svarbu ir tai, kad dėl „Magnum“ bei kitų verslo bei savivaldos inicijuotų projektų ši Naujamiesčio dalis tampa pagrindine Kauno traukos vieta. „Magnum“ supa „Žalgirio“ arena, „Akropolis“, kiti nauji verslo centrai, už keliasdešimties metrų esančioje Nemuno saloje bus plėtojami „Mokslo salos“ bei koncertų centro projektai.

Sunku įsivaizduoti, kad tai būtų buvę įmanoma už aptrupėjusių betoninių tvorų čia toliau styrant „Respublikos“ vaiduoklio griaučiams. Visa tai ir galima įvardyti kaip pagrindinį „Magnum“ indėlį į Naujamiesčio renesansą –išspręsta viena opiausių 30-mečio problemų Kaune ir apleista statybų teritorija virsta šiuolaikiška erdve, kuri darniai įsilies į naują verslo kvartalą. Ne veltui pagrindinė sąvoka, apibūdinanti šį projektą, – pokytis.

Kartu su „Magnum“ bus pagaliau baigtas Kauno centro architektūrinis ansamblis tarp Laisvės alėjos, „Akropolio“ir „Žalgirio“ arenos. Verslo resursais bus respektuota istorinė pro sklypą kadaise nusidriekusi Spaustuvininkų gatvelė, atsivers daugumos jau užmiršta Karmelitų gatvė. Autentiką derinant su modernumu, sovietinių statybų metu sunaikinta gatvė bus rekonstruota į pėsčiųjų bulvarą. Na, o, nelikus dabartinių tvorų ir pastato griaučių, atsivers visapusė šios ypatingos centro vietos panorama.

„Magnum“ išsiskiria ir tuo, kad didesnės nei 1 000 m² erdvės biurams bus siūlomos viename pastato aukšte, pačiame Kauno centre. Tai itin aktualu didelėms tarptautinėms kompanijoms, ypač kalbant apie miesto centrą: niekur kitur, Naujamiestyje ar senamiestyje, to pasiūlyti praktiškai neįmanoma. Juolab kad kalba eina apie A+ klasės inovatyviausiais sprendimais grįstas biurų patalpas.Didelėms bendrovėms įsikurti viename aukšte – didelis pranašumas, nes kolegų ar net skirtingų padalinių bendravimas tampa gerokai efektyvesnis.

Žinoma, vieta ir jos priešistorė kėlė ir iššūkių. „Jausta atsakomybė miestiečiams – ilgus metus jiems buvo žadama, kad griuvėsius čia pakeis vis naujas projektas. Tad, kai sprendėme, ar verslo kompleksą plėtoti būtent čia, puikiai supratome – kaip socialiai atsakingas Kauno verslas, net ir pradiniame projekto etape persigalvoti nebegalėsime – „Magnum“ turės iškilti“, – pasakoja „Vičiūnų grupės“ atstovai.

Tokio masto darbai miesto centre, greta vienos pagrindinių transporto arterijų, taip pat kėlė iššūkių. Pirmą sykį Baltijos šalyse tokių gabaritų statinys buvo griaunamas iš viršaus į apačią, teko imtis ypatingų saugumo priemonių. Keletą mėnesių statybininkams ir griovėjams reikėjo dalytis aikštele – vienu metu vyko visi darbai. Tai leido taupyti laiką ir transportavimo išlaidas. Simboliška ir tai, kad dalis skaldos, gautos susmulkinus griuvėsius, buvo panaudota „Magnum“ statybų aikštelėje.

Prie pat pastato – Nemunas, todėl iš pradžių rangovų darbui įtaką darė ir svyruojantis vandens lygis statybvietėje. Verslo centre veiks viena didžiausių dviaukščių požeminių automobilių stovėjimo aikštelių mieste, tad kasamasi buvo tikrai giliai. Nemuno vandens lygis tuo metu buvo 1,5 m aukščiau nei apatinio aukšto grindys. Norint sumažinti vandens lygį, teko nuolat pumpuoti vandenį siurbliais – apie 1 100 m³/val. Sutapimas – 2017-ųjų ruduo, kai vyko šis statybų etapas, buvo vienas lietingiausių per ištisą dešimtmetį.

Vienam didžiausių šalyje 21 tūkst. m² nuomojamo ploto A+ energinės klasės kompleksui bus būdingos žaliosios savybės ir nedidelės išlaikymo sąnaudos. Išmanųjį verslo centrą valdys automatinė pastato valdymo sistema (PVS), kuri parinks tinkamiausią mikroklimatą darbuotojams, šildymo ir vėdinimo sistemos naudos atsinaujinančius energijos šaltinius, reguliuos taupųjį LED apšvietimą ir leis autonomiškai valdyti biuro išlaidas. Alternatyviais būdais į darbą keliaujantiems žmonėms bus įrengta 80 vietų dviračių saugojimo aikštelė su dušais bei persirengimo kambariais, čia pat veiks ir elektromobilių įkrovimo stotelės.

URBANISTINĖS KALVOS VIZIJA

Architektų teigimu, į du tūrius kompleksas padalintas dėl daugelio priežasčių. Visų pirma, didelį pastatą suskaidžius į du skirtingo aukščio ir proporcijos tūrius, buvo darniai įsilieta į bendrą architektūrinį kontekstą. Tokia architektūra leido „Magnum“ kartu su gretimais Karaliaus Mindaugo prospekto išklotinės pastatais sudaryti „urbanistinę kalvą“. Tarpas tarp bokštų orientuotas į pėsčiųjų tiltą, Karaliaus Mindaugo prospekto ašį nuo senamiesčio. Tai leido išvengti pastato tūrio monolitiškumo. „Pastatas padalintas į du tūrius dėl kelių priežasčių: urbanistiškai siekėme, kad didelis pastato tūris būtų suskaidytas į du skirtingo aukščio ir proporcijos tūrius, kad darniai integruotųsi esamame architektūriniame kontekste. Skirtinga pastato tūrių kompozicija sudaro „urbanistinę kalvą“, – pasakoja „Archas“ komanda. Du verslo centro bokštai taip pat leido optimaliai išdėstyti patalpas, nesukuriant nenaudingo ploto be natūralios šviesos.

„Konceptualiai pastatą traktuojame tarsi perpjautą vaisių – su žieve iš išorės ir turiniu viduje. Išorinis fasadas (žievė) yra suprojektuotas naudojant tam tikro ritmo skaidrius ir aklinus elementus. Aklinai daliai naudojamos specialiai „Magnum“ pagamintos armuoto betono apdailos plokštės. Bokštų vidinės plokštumos nukreiptos viena į kitą tarsi vaisiaus vidus“, – akcentuoja architektai.

Pasak jų, prie skulptūriškos ir emocionalios statinio formos natūraliai atvedė pragmatiniai užsakovų reikalavimai, keliami pastato funkcionalumui ir ergonomikai. Tokia pastato forma gimė siekiant darnaus urbanistinio Karaliaus Mindaugo prospekto užstatymo, ieškant pagarbaus modernumo santykio su istoriniu kontekstu.

„Architektūra – gana inertiškas procesas. Nuo idėjos iki rezultato gali praeiti keletas metų, o pats statinio eksploatacijos laikotarpis gali užtrukti labai ilgai, todėl atsakomybė, kuriant tokio paveikumo objektą, labai didelė. Tikimės, kad esminiai architektūriniai sprendiniai bus tokie, kaip suplanavome. Kol kas tai, ką matome, mus džiugina. Tikime, kad šis pastatas taps vienu iš teigiamą įspūdį apie mūsų miestą kuriančių objektų“, – atskleidžia architektai.

KONSTRUKTYVO GROŽIS

UAB „Peikko Lietuva“, prisidėjusi prie šio projekto realizavimo, siekia partneriams siūlyti greitus, saugius ir efektyvius sprendimus. Būtent to reikėjo ir ilgametei „Peikko“ partnerei UAB „Kaminta“, įgyvendinant projektą „Magnum“. Šiam projektui tiekta „Peikko“ jungčių armavimo sistema „Arbox®“ ir perdangos armavimo sistema nuo praspaudimo ir šlyties jėgų PSB®.

Sistema „Arbox®“ padidina saugumą statybvietėje ir užtikrina spartų jungčių įrengimo procesą, esant tiek monolitinio gelžbetonio, tiek surenkamojo gelžbetonio konstrukcijoms. Kasetės „Arbox®“ sukurtos laikantis „Eurocode“ reikalavimų, užtikrinant saugų išilginių bei skersinių tempimo jėgų, taip pat ir kirpimo jėgų perdavimą jungtimi.

Armavimo sistema PSB® – paprastas ir patikimas sprendimas, saugant plokštes, pamatus, sienas ir sijas nuo praspaudimo bei šlyties jėgų, taip didinant jų atsparumą. Tai puiki, visiškai konstruktyve paslėpta gelžbetoninių gaminių sustiprinimo sistema, skirta plonoms monolitinėms konstrukcijoms. Projekte „Magnum“ „Peikko“ sistema PSB® padėjo išvengti kapitelių (perdangos išstorinimo) ties kolonomis, todėl užsakovas galės džiaugtis galutiniu rezultatu turėdamas gražias ir lygias lubas.

„Greičiausiai didžiausias iššūkis, dirbant su projektu „Magnum“, buvo ypač įtemptas tiekimo grafikas, o rangovui aplenkus numatytą grafiką detales teko vežtinet ir skubiosiomis siuntomis. Darėme viską, kad išvengtume vėlavimų ir spėtume su statytojais“, – pasakoja „Peikko“ komanda ir pabrėžia, kad būtent šiame statybų etape atsiskleidžia konstruktyvo grožis, „skersos“ kolonos, šiek tiek apgailestaudami, kad šis grožis pasislėps po fasadu, tačiau džiaugdamiesi galėję prisidėti prie įspūdingo projekto.

IŠŠŪKIŲ KUPINAS OBJEKTAS

Pasak UAB „Projektana“ komandos, „Magnum“ – vienas iš didesnių iššūkių keliančių objektų, kuriame susidurta su ankštumu darbuojantis, vandeningais gruntais ir gręžiant aptinkamais rieduliais. Objekte buvo įrengiamos polinės sienos per du požeminius aukštus, dvi eilės laikinų gruntinių inkarų bei atliekamas polinių sienų apibetonavimas su hidroizoliaciją užtikrinančiais priedais.

SUMANIAUSI HIDROIZOLIACIJOS SPRENDIMAI

Prie projekto realizavimo prisidėjo ir kita savo srities lyderė – UAB „Schomburg Baltic“, kuri yra 100 % Vokietijos kompanijos „SCHOMBURG GmbH & Co KG“ įmonė.

„Su „Magnum“ generaliniu rangovu bendraujame ne vienus metus. Anksčiau esame bendradarbiavę tiekdami statybines medžiagas, įrengiant baseinus, dušus, terasas, rūsius. Kai sužinojome, kad UAB „Kaminta“ bus sudėtingo objekto VC „Magnum“ generalinis rangovas, informavome ją, kuriose srityse galėtume bendradarbiauti. Tada sekė darbas su konstruktoriais. Vykstant projektavimo darbams, dalyvavo ir kompanijos „SCHOMBURG GmbH & Co KG“ technologai, konsultavomės Vokietijos gamykloje“, – akcentuoja įmonės „Schomburg Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus.

„Schomburg Baltic“ hidroizoliacijos sprendimai unikalūs tuo, kad įmonė pateikia visą hidroizoliacijos sistemą: įvairias sienų ir grindų hidroizoliacijas, deformacinių ir temperatūrinių siūlių įrengimo medžiagas, kitus reikalingus mišinius.

„Turime didelę ir ilgaamžę referencinių objektų bazę tiek Lietuvoje, tiek visamepasaulyje,tai suteikia užsakovui pasitikėjimą mūsų kompanijos gaminamais produktais. Šiame objekte hidroizoliuojant perdangas požeminėje aikštelėje bus naudojama viena patikimiausių dviejų komponentų hidroizoliacijų „AQUAFIN 2K/M Plus“ su visomis įdėtinėmis detalėmis kampuosetarp sienų ir grindų bei apie kolonas, deformacinės siūlės bus sandarinamos naudojant didelio atsparumo juostas ASO-TAPE-2000 ir epoksidinius klijus „ASODUR K4031“, taip pat specialūs gruntai ir polimeriniai hermetikai“, – pasakoja G. J. Vitkus ir teigia, kad, nors pats objektas buvo sudėtingas, „Schomburg Baltic“komandai ypatingų iššūkių nekilo.

Vis dėlto įmonės vadovas pabrėžia, kad, siekiant išvengti nenumatytų kliūčių bei užtikrinti efektyvią hidroizoliaciją verslo centruose bei kituose moderniuose objektuose, būtina gerai suprasti iškeltą užduotį, suvokti, kokios bus apkrovos, aplinka, gerai žinoti savo medžiagų galimybes, suderinamumą su kitomis statybinėmis medžiagomis ir konstrukcijomis. Tik tokiu atveju bus galima garantuoti geriausius įmanomus rezultatus.

NEPRIEKAIŠTINGO DARBO SVARBA

Stogo įrengimu rūpinosi UAB „Daistatus“ specialistai, remdamiesi šūkiu: „Su „Daistatus“ – visada saugiau!“ Kalbėdami apie stogų montavimą, „Daistatus“ ekspertaiatkreipia dėmesį į tai, kad stogdengių profesionalumas atsiskleidžia iš detalių. Todėl „Daistatus“ direktorius DariusMikalauskas džiaugiasi, kad jo vadovaujamoje įmonėje darbuojasi patyrę ir kruopštūs stogdengiai, gerai išmanantys savo darbą.

Kokybiškai stogo dangai, kaip ir kitiems sprendimams, „Magnum“ skirtas ypatingas dėmesys. Šio projekto realizavimo metu „Daistatus“ atliko stogo dengimo ir PIR (poliuretano plokštėmis) apšiltinimo darbus bei įrengė PVC vienasluoksnę hidroizoliacinę dangą „IKO Armourplan SM“.

Stogą dengusios UAB „Daistatus“ komandai projekte teko įveikti ne vieną iššūkį: formuojant nuolydžius, montuojant šiltinimo ir hidroizoliacinius sluoksnius, atliekant parapetų ir šachtų skardinimo darbus. Objekte suformuotos didelės inžineringo šachtos, taip pat įrengtos specialios aikštelės inžineriniams įrenginiams, pareikalavusios netradicinių stogo įrengimo sprendimų ir aukštos stogdengių kvalifikacijos.

Visi šie darbai padaryti itin kruopščiai, remiantis esmine komandos „Daistatus“ nuostata: daugybę mažų dalykų padaryti geriau už kitus, būti nuosekliems ir ištvermingiems, atkakliai dirbant kurti didesnę pridėtinę vertę tiek savo užsakovams, tiek savo įmonei. Šiais principais „Daistatus“ ekspertai vadovaujasi dirbdami kiekviename projekte.

INTERJERO IR EKSTERJERO SINERGIJA

„Magnum“ sudarys du 12-os ir 8-ių aukštų tarpusavyje sujungti bokštai. Aukštesnysis sieks 42 m ir bus aukščiausias šios miesto dalies pastatas. Bendras pastato plotas – 32 tūkst. m², dirbti čia galės 1 700 žmonių. Pirmame priešais Nemuno salą įsikursiančio komplekso aukšte įmonėms bus siūlomos erdvios komercinės patalpos. Čia, pagal kuriamą koncepciją, numatyta maitinimo įstaigų įvairovė, pritaikyta šiuolaikinių biurų darbuotojų poreikiams, veiks bankas ir kitos įstaigos. „Magnum“ taip pat įrengiamos modernios, pagal poreikį transformuojamos konferencijų salės.

Interjero apdaila objekte nuosaiki, solidi, atitinkanti eksterjero charakterį. Naudotos aukščiausios kokybės apdailos medžiagos: aukštų akustinių bei eksploatacinių parametrų kiliminė danga, itin didelio formato akmens masės plytelės, betonas apdailai.

Verslo centre taip pat integruota inovatyvi inžinerinė šildomųjų ir šaldomųjų perdangų sistema. Ji leidžia užtikrinti pastato vėsinimą ir šildymą nenaudojant vėsinimo sistemų, veikiančių recirkuliuojant (pučiant) patalpos orą – net ir naujausiuose pastatuose tai neretai sukelia diskomfortą.

Mindaugas Snicorius, Vytautė Kazanavičiūtė

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/03/LV_structum_outdoor_340x430_0320.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!